دو کلیسا در اندونزی به آتش کشیده شد

حق نشر عکس no credit
Image caption در جریان تظاهرات امروز مسلمانان در اندونزی، معترضان، دو کلیسا را به آتش کشیدند

در جریان تظاهرات صدها مسلمانان در اندونزی، دو کلیسا به آتش کشیده شد.

این حادثه به دنبال تظاهرات امروز صدها مسلمان در شهر تمانگونگ در منطقه مرکزی جاوا در اندونزی، در اعتراض به "توهین به مقدسات" رخ داد.

این اعتراض‌ها بعد از صدور حکم دادگاه یک مرد مسیحی انجام شد. این مرد متهم است که اطلاعیه‌هایی را با محتوای توهین آمیز نسبت به دین اسلام منتشر و توزیع کرده است.

دادگاه، این مرد را به ۵ سال زندان محکوم کرده است، ولی به گفته نیروهای پلیس اندونزی، مسلمانان معترض، خواهان صدور حکم اعدام برای او هستند.

شدت یافتن اختلافات مذهبی

این اعتراض‌ها در حالی انجام می‌شود که دو روز پیش، روستائیان مسلمان در غرب جاوا سه نفر از اعضای یک فرقه اقلیت اسلامی (احمدیه) را کشتند.

در تصاویر ویدئویی که سازمان دیدبان حقوق بشر، دیروز (۷ فوریه) منتشر کرد، روستائی‌ها در حال حمله به اعضای فرقه احمدیه در استان بانتن اندونزی دیده می شوند.

در این ویدئو، چندین نفر بعد از آن که وادار شدند لباس‌هایشان را درآورند، با خشونت تمام مورد ضرب وشتم قرار گرفتند؛ و این در حالیست که نیروهای پلیس از صحنه فرار کرده و یا به تماشا ایستاده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها، حادثه‌ای که در این تصاویر ویدئویی دیده می‌شود، روز ششم فوریه رخ داده است و در جریان آن، دست‌کم سه نفر کشته شده‌اند.

یکی از سخنگویان نیروی پلیس گفته است که در زمان این حمله ۳۰ نفر از نیروهای پلیس در صحنه حضور داشتند ولی در مقابل حدود هزار نفر جمعیت خشمگین، کاری از دستشان برنمی‌آمد.

به دنبال این حادثه و انتشار تصاویر آن، گروه‌های طرفدار حقوق بشر و آزادی‌های مذهبی، به‌شدت از دولت اندونزی انتقاد کردند.

مقامات دولت اندونزی هم این حمله را محکوم کرده و وعده داده‌اند که تحقیقات لازم در این باره انجام خواهد شد، ولی منتقدان می‌گویند که رئیس جمهوری اندونزی اقدام مؤثری برای مقابله با گروه‌های افراطی اسلامی انجام نمی‌دهد، چون از طرفداران و حامیان ثروتمند و نظامی آنها بیم دارد.

اندونزی کشوری سکولار است و آزادی مذاهب در قانون اساسی این کشور مورد تأکید قرار گرفته است، ولی بیشتر جمعیت آن را مسلمانان تشکیل می‌دهند و دولت این کشور بارها متهم شده است که به دلیل وابستگیش به احزاب و گروه‌های اسلامی، از خواسته‌های آنها تبعیت می‌کند.

مطالب مرتبط