نگرانی بریتانیا از 'قربانی شدن' مذاکرات صلح خاورمیانه

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption وزیر امور خارجه بریتانیا از تونس عازم اردن شده است

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا، هشدار داده است که روند صلح خاورمیانه می تواند "قربانی" ناآرامی های جاری در کشورهایی نظیر مصر و تونس شود.

آقای هیگ در حالی که از تونس عازم اردن بود، این سخنان را در مصاحبه با جیمز رابینز، گزارشگر امور دیپلماتیک بی بی سی مطرح کرد.

او گفت در صورتی که توجه بین المللی بر اوضاع کشورهایی مانند مصر و تونس باقی بماند، مذاکرات صلح بین اسرائیل و فلسطینی ها "شتابش را بیش از این از دست خواهد داد."

دولت اسرائیل و تشکیلات خودگران فلسطینی به رهبری محمود عباس سال گذشته به طور اصولی موافقت کردند که مذاکرات مستقیم را از سر بگیرند، اما این گفتگوها در پی از سرگیری ساخت و سازها در شهرک های یهودی نشین در کرانه غربی رود اردن و بیت المقدس شرقی، متوقف شد.

ویلیام هیگ گفت: "در میان فرصتی که برای کشورهایی مانند تونس و مصر به وجود آمده، این هراس بجا وجود دارد که روند صلح خاورمیانه بیش از این شتابش را از دست دهد، کنار گذاشته و قربانی وضع نامعلوم منطقه شود."

ویلیام هیگ همچنین از دولت اسرائیل خواست که از موضع گیری های "خصمانه" خودداری کند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، اخیرا گفته بود که نتیجه تحولات جاری در کشورهای عرب هرچه باشد دولت وی "قدرت اسرائیل را افزایش خواهد داد."

وزیر امور خارجه بریتانیا همچنین خواستار اقدام "شجاعانه" آمریکا برای احیای روند صلح خاورمیانه شد و هشدار داد اگر اقدامی جدی انجام نشود صلح بین اسرائیل و فلسطینی ها احتمالا طی چند سال آینده "غیرممکن" خواهد شد.

طی روزهای گذشته تلاش های دیپلماتیک دولت باراک اوباما بر اوضاع مصر متمرکز بوده است.

کاخ سفید بر آغاز روند "منظم" انتقال قدرت و حرکت مصر به سمت دموکراسی تاکید کرده است.

آمریکا همچنین اوضاع تونس، یمن و اردن را از نزدیک دنبال می کند.

زین العابدین بن علی، رئیس جمهوری سابق تونس، در پی اعتراضات گسترده مردم به وضع اقتصادی این کشور در ماه گذشته از کشور خارج و به عربستان سعودی رفت.

ویلیام هیگ در تونس با مقام های ارشد دولت انتقالی این کشور دیدار کرد و "حمایت بریتانیا از آرمان های دموکراتیک تونس" را به اطلاع آنان رساند.

سفر به تونس نخستین مرحله از دیدار سه روزه آقای هیگ از کشورهای شمال آفریقا و خاورمیانه بود.

مطالب مرتبط