تلاش آمریکا برای تسریع روند اصلاحات در مصر

معترضان مصری حق نشر عکس AP
Image caption خبرنگاران بی بی سی می گویند حضور انبوه جمعیت در میدان تحریر نشان می دهد که جنبش اعتراضی مصر به پایان خود نرسیده است

کاخ سفید در حالی خواهان تسریع در روند اجرای اصلاحات سیاسی در مصر شده که صدها هزار مصری در بزرگ ترین تجمع اعتراض آمیز خود در میدان تحریر قاهره، خواهان کناره گیری فوری حسنی مبارک از قدرت شده اند.

جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه از عمر سلیمان، همتای مصری خود خواست که ضمن اتخاذ سیاست "عدم تلافی" علیه مخالفان، قانون وضعیت اضطراری در کشورش را فورا لغو کند.

کاخ سفید با انتشار بیانیه ای جزئیاتی از تازه ترین مکالمه تلفنی جو بایدن و عمر سلیمان را منتشر کرده است.

به گفته مقام های آمریکایی، لغو فوری قانون وضعیت اضطراری، جلوگیری از اقدام وزارت کشور علیه فعالان سیاسی- مدنی و روزنامه نگاران و نیز شرکت گروه های بیشتری در روند مذاکرات سیاسی، از درخواست های اصلی آقای بایدن بوده است.

معاون بارک اوباما همچنین بر این خواسته مخالفان که دولت مصر باید اطمینان دهد علیه آنها دست به اقدامات تلافی جویانه نخواهد زد، تاکید کرده است.

دولت آمریکا بار دیگر گفت که روند تغییرات سیاسی مصر جدی، صلح آمیز و مشروع باشد و نتایجی فوری و غیرقابل بازگشت به وجود بیاورد.

افزایش اعتراضات

این در حالیست که اکثر معترضان مصری همچنان خواهان کناره گیری سریع حسنی مبارک از قدرت هستند و روند اصلاحات تدریجی تحت نظارت معاون وی را رد می کنند.

برآورد می شود مصری های معترض روز سه شنبه بزرگ ترین تجمع خود طی دو هفته اخیر را در میدان تحریر قاهره برگزار کردند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وائل غنیم، یکی از چهره های برجسته مخالفان روز سه شنبه در میدان تحریر حاضر شد و در جمع مردم گفت: "ما از خواسته خود دست برنخواهیم داشت و آن کنار رفتن رژیم است."

آقای غنیم که برای شرکت اینترنتی گوگل کار می کند در سازماندهی اعتراضات نقش مهمی داشته و دوشنبه پس از حدود ده روز از زندانی در قاهره آزاد شد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption حسنی مبارک پس از سه دهه تکیه بر قدرت، دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری نخواهد شد

فضای حاکم در میدان تحریر آرام گزارش شده و خبرنگاران بی بی سی می گویند حضور انبوه جمعیت در میدان تحریر نشان می دهد که جنبش اعتراضی مصر به پایان نرسیده است.

هم زمان، رئیس جمهوری مصر فرمان تشکیل کمیته ویژه ای را داده است که به بررسی اصلاحات در قانون اساسی مصر خواهد پرداخت.

این کمیته تا قبل از برگزاری انتخابات مصر در سال جاری میلادی پیشنهادات مربوط به اصلاح قانون اساسی را ارائه خواهد کرد.

تشکیل این کمیته یکی از مواردی بود که گفته می شد در مذاکرات نمایندگان مخالفان دولت مصر با معاون رئیس جمهوری این کشور مورد توافق طرفین بوده است.

عمر سلیمان گفت حسنی مبارک از روند "گفتگو" و "آشتی ملی" در کشور استقبال کرده است.

عمر سلیمان که خبر تشکیل این کمیته را در تلویزیون دولتی این کشور اعلام کرد، همچنین گفت که حسنی مبارک از نخست وزیر مصر خواسته است که کمیته جداگانه ای را تشکیل دهد تا اصلاحات پیشنهادی را اجرایی کند.

به گفته خبرنگاران، اعلام خبر تشکیل این دو کمیته، تازه ترین امتیازهایی است که مقامات رسمی مصر برای پایان دادن به اعتراضات ضددولتی در این کشور به مخالفان داده‌اند.

مخالفان بدبینی خود را نسبت به مدیریت انتقال قدرت در کشور توسط دولت ابراز داشته اند.

حسنی مبارک گفته است تا سپتامبر امسال (زمان انتخابات ریاست جمهوری) در سمت خود باقی خواهد ماند و پس از سه دهه تکیه بر قدرت، دیگر برای دور آتی انتخابات کاندیدا نخواهد شد.

آمار کشته‌شدگان

بر اساس اعلام سازمان دیده‌بان حقوق بشر، در جریان اعتراض‌های ضددولتی در مصر، نزدیک به ۳۰۰ نفر جان خود را از دست داده اند، اما به نظر می رسد مراکز ارائه‌دهنده خدمات درمانی در مصر سعی کرده‌اند واقعیت را درباره وسعت و میزان تلفات پنهان کنند.

یک سخنگوی دیده‌بان حقوق بشر گفته است که مسئولان بیمارستان‌های مصر تحت فشار بوده‌اند تا تعداد تلفات را کمتر از میزان واقعی نشان دهند، چون بیم آن می‌رفته که در صورت اعلام تعداد واقعی کشته‌شدگان، اعتراض‌ها شدت بیشتری پیدا کند.

هبه مرایف، از پژوهشگران دیده‌بان حقوق بشر به سرویس جهانی بی‌بی‌سی گفته است که بیشترین آمار تلفات در جریان اعتراض‌های اخیر در مصر، متعلق به روزهای جمعه و شنبه (۲۸ و ۲۹ ژانویه) بوده است و بیشتر کشته‌شدگان هم بر اثر اصابت مستقیم گلوله جان خود را از دست داده‌اند.

به گفته خانم مرایف، "شلیک گلوله‌های گاز اشک آور از فاصله نزدیک" علت مرگ تعدادی از معترضان بوده است؛ به این ترتیب که "نیروهای پلیس به جای شلیک این نوع گلوله‌ها به هوا، آنها را مستقیم به داخل جمعیت معترضان شلیک کرده‌اند."

سازمان دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید که اطلاعات مربوط به تعداد تلفات در جریان اعتراض‌های اخیر مصر را با بررسی و جمع‌آوری تدریجی از غسالخانه های قاهره، اسکندریه و سوئز به دست آورده است.

"گزینه مناسب اسرائیل"

بر اساس مدارکی که به تازگی توسط سایت ویکی‌لیکس و در روزنامه بریتانیایی دیلی‌تلگراف منتشر شده است، در یکی از پیام‌هایی که بین دیپلمات‌های آمریکایی ردوبدل شده، آمده است که دولت اسرائیل، عمر سلیمان، معاون جدید رئیس جمهوری مصر را گزینه مناسبی برای جایگزینی حسنی مبارک می‌داند.

در این پیام که در سال ۲۰۰۸ میلادی ارسال شده، به نقل از یک مقام رسمی آمریکا آمده است که دولت اسرائیل، با دورنمای این‌که آقای سلیمان رهبر آینده مصر شود، مشکلی ندارد.

همچنین در این مدارک که بعد از مذاکرات نمایندگان دولت‌های اسرائیل و مصر تنظیم شده‌اند، به نقل از یکی از مقامات رسمی اسرائیل آمده است که اعضای هیات اسرائیلی از ظاهر سالخورده و سخنرانی بریده بریده حسنی مبارک شگفت زده شده بودند.

مطالب مرتبط