'کاتولیک‌ها به کشیش‌ها‌ اعتراف کنند نه برنامه‌های تلفن همراه'

حق نشر عکس Other
Image caption "این ابتکار تجاری هرگز نمی تواند جانشین ابراز ندامت فرد از ارتکاب به گناه به یک کشیش در کلیسا باشد"

کشیش فدریکو لومباردی، سخنگوی رسمی پاپ بندیکت شانزدهم، هشدار داده که یک برنامه جدید تلفن همراه (application)، که برای طلب استغفار کاتولیک ها طراحی شده است، هرگز نمی تواند جایگزین گفتگوی شخصی آنها با یک کشیش در کلیسا برای اعتراف به گناهان شود.

هزینه خریدن برنامه اعتراف گویی که در سایت اینترنتی "آی تیون"، متعلق به شرکت رایانه ای اپل به فروش گذاشته شده، یک دلار و نود و نه سنت است.

با این که مقامات ارشد کلیسای کاتولیک در بریتانیا و ایالات متحده این افزونه جدید تلفنی را تائید کرده اند، واتیکان ظاهرا نگرشی انتقادآمیزتر در این باره دارد.

اعتراف به گناهان که در کلیسای کاتولیک، آئینی مقدس شمارده می شود، روندی رو به کاهش داشته است.

دیوید ویلی، گزارشگر بی بی سی در رم، می گوید با این که پاپ هنوز هم تلاش می کند معتقدان به دین کاتولیک را ترغیب کند به طور منظم برای اعتراف به گناهان و طلب استغفار به کلیسا مراجعه کنند، میلیون ها کاتولیک هرگز به یک کشیش در باره گناهان خود چیزی نمی گویند.

کشیش لومباردی، که رئیس رادیو و تلویزیون واتیکان نیز هست، به گزارشگر بی بی سی گفته که مهم است که مردم بدانند و به یاد داشته باشند که یک وسیله دیجتالی نمی تواند هرگز جایگزین گفتگو میان یک فرد کاتولیک با یک کشیش و اعتراف شخصی به گناهان شود.

پاپ بندیکت اخیرا کاتولیک های جوان را ترغیب کرد که از دنیای دیجیتال به طور مثبت و درست استفاده کنند اما همچنین هشدار داد که ارتباط مجازی نمی تواند و نباید جای ارتباط مستقیم انسان ها با یکدیگر را بگیرد.

کشیش لومباردی به بی بی سی گفت همانطور که در گذشته کاتولیک ها برای اعتراف کردن به یک کشیش آماده می شدند و با نوشتن افکارشان وجدان خود را وارسی می کردند، طبیعی است که آنها احتمالا از وسایل دیجیتال برای همین منظور استفاده کنند.

اما او افزود که این ابتکار تجاری هرگز نمی تواند جانشین ابراز ندامت فرد از ارتکاب به گناه به یک کشیش در کلیسا باشد.

کشیش لومباردی در خاتمه گفته است که اعتراف به گناه در کلیسا رسمی مهم و عرفانی - مذهبی و در دین کاتولیک امری بسیار مقدس است.

مطالب مرتبط