نگرانی از کاهش پروازها در مسیر دوشنبه-تهران

Image caption کاهش پروازهای هواپیماهای "تاجیک ایر" در مسیر دوشنبه-تهران به تعویق سفر معاون رئیس جمهور ایران به دوشنبه منجر شده است

سفارت ایران در تاجیکستان از کاهش پروازها در مسیر دوشنبه-تهران نگران است.

یک مسئول این سفارتخانه به بی بی سی گفت که کاهش پروازهای شرکت هوایی "تاجیک ایر" در این مسیر برای مسافران مشکل ایجاد کرده است.

بر اساس گزارشها از هفته گذشته "تاجیک ایر" از دو پرواز هفته ای خود به تهران یک پرواز را لغو کرد.

مسئولان این شرکت اعلام کردند که این تصمیم به خاطر کمبود مسافران در این مسیر گرفته شده است و در صورت افزایش تعداد علاقه‌مندان سفر در این مسیر پرواز دوم از سر گرفته خواهد شد.

ولی به گفته مسئولان سفارت ایران در تاجیکستان، هفته گذشته مسافران زیادی نتوانسته‌اند برای پرواز روز سه‌شنبه‌ هواپیمای شرکت "تاجیک ایر" از تهران به دوشنبه بلیت دریافت کنند.

این در حالیست که شرکت ایرانی "آسمان" نیز در این مسیر هفته‌ای دو پرواز انجام می‌دهد و به گفته منابع فرودگاه دوشنبه، در یک هفته اخیر پروازهای این شرکت پُر از مسافر بوده است. هر چند در گذشته تعداد بیشتر مسافران در پروازهای "تاجیک ایر" مشاهده می‌شد.

عالمجان بابایف، وزیر نقلیات و ارتباطات تاجیکستان، در صحبت با بی بی سی گفت که حالا مسئولان بخش هوانوردی موضوع ازسرگیری پرواز دوم "تاجیک ایر" در مسیر دوشنبه-تهران را بررسی می‌کنند و تلاش خواهند کرد تا راه حل این مشکل را پیدا کنند.

وی گفت حالا شرکتهای هوایی تاجیکستان به هواپیماهای کوچکتری نیاز دارند که در صورت کمبود مسافران بتوانند در مسیر دوشنبه-تهران از آنها استفاده کنند، تا از خسارات به بودجه شرکتهای خود جلوگیری کنند.

در همین حال، منابع سفارت ایران در دوشنبه می‌گویند که حالا چند شرکت ایرانی علاقه‌مندی خود برای انجام پرواز میان این دو کشور را اعلام کرده‌اند.

ولی به گفته این منابع، آنها به انجام پرواز در این مسیر از سوی شرکتهای تاجیکستانی اولویت می‌دهند، زیرا در نهایت، این امر به سود دولت تاجیکستان خواهد بود.

از سوی دیگر، کاهش شمار پروازها میان دوشنبه و تهران اخیراً به تعویق سفر معاون رئیس جمهوری ایران به تاجیکستان منجر شده است.

طبق اطلاع منابع سفارت ایران در دوشنبه، حامد بقایی، معاون رئیس جمهور ایران، باید در هفته گذشته برای سفری دوروزه وارد دوشنبه می‌شد.

در نظر بود که آقای بقایی دعوت محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری ایران، را به امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، برای شرکت در جشن نوروز امسال در شهرهای تهران و شیراز تسلیم سازد.

ولی گفته می شود که لغو یک پرواز "تاجیک ایر" باعث تعویق این سفر شده است.

در عین حال هرچند برخی از صاحب‌نظران از وجود انگیزه‌های سیاسی در کاهش پروازهای هواپیماها میان این دو کشور اظهار نظر کرده‌اند، ولی مسئولین سفارت ایران در تاجیکستان چنین احتمالی را رد می‌کنند.

به گفته آنها، شرکت "تاجیک ایر" همزمان با کاهش پروازها به تهران چند پرواز دیگر هواپیماهای خود به شهرهای روسیه را نیز لغو کرده است.