گسترش تظاهرات ضدحکومتی در مصر

حق نشر عکس GETTY IMAGES
Image caption علیرغم اقدام دولت مبنی بر اصلاح قانون اساسی، تظاهرات در مصر ادامه دارد

ده ها هزار نفر از مخالفان حکومت مصر در شانزدهمین روز از اعتراضات خود در میدان تحریر تجمع کرده و ورودی پارلمان این کشور را مسدود کرده اند.

گزارش هایی هم از اعتصاب و کارشکنی های صنعتی در نقاط مختلف مصر گزارش شده است.

همچنین عمر سلیمان، معاون رئیس جمهور مصر، هشدار داده است در صورتی که گروه های مخالف با دولت وارد مذاکره نشوند، کشور با کودتا روبرو خواهد شد.

در همین حال آمریکا از دولت مصر خواسته است تا وضعیت اضطراری ۳۰ ساله این کشور را هر چه سریع تر لغو کند.

صدها نفر از معترضان در حال حاضر ورودی ساختمان پارلمان مصر را که چند صد متر با میدان التحریر فاصله دارد، مسدود کرده اند.

نیروهای نظامی از ساختمان مجلس محافظت می کنند و تجمع معترضان نیز به آرامی دنبال می شود.

دست کم یک نفر در درگیری بین معترضان و نیروهای پلیس در استان وادی جدید، در ۵۰۰ کیلومتری جنوب قاهره، کشته شده است.

حدود ۶۰۰ نفر از کارگزان نیز در کانال سوئز، که دریای مدیترانه را به دریای سرخ متصل می کند، اعتصاب کرده اند. خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام رده بالای دولتی در کانال سوئز گزارش داده که این اعتصاب، بر حرکت کشتی ها در کانال سوئز تاثیر نخواهد گذاشت.

جان لاین، خبرنگار بی بی سی در قاهره، می گوید گزارش هایی از اعتصاب در نقاط مختلف مصر نیز گزارش شده است.

اظهارات عمر سلیمان واکنش خشمگینانه تظاهر کنندگان ضد دولتی را در پی داشته است.

یکی از سخنگویان ائتلاف گروه های معترض، گفته است آقای سلیمان با این اظهارات تلاش می کند تا قوانین نظامی را بر کشور تحمیل کند، قوانینی که به گفته معترضان فاجعه بار خواهد بود.

آقای سلیمان این اظهارات را سه شنبه شب ( هشتم فوریه) بیان کرد. او همچنین بر ضرورت خاتمه یافتن هر چه سریعتر بحران در کشور تاکید کرد و افزود که دولت نمی خواهد برای مقابله با مردم مصر به نیروی پلیس متوسل شود.

پیشتر کاخ سفید تاکید کرده بود که هشدار عمر سلیمان مبنی بر احتمال وقوع کودتا در کشور "نامناسب" است.

بسیاری از خبرگزاری ها، تظاهرات روز گذشته ( سه شنبه هشتم فوریه) قاهره را بزرگترین تظاهرات ضد دولتی در مصر از زمان شروع نا آرامی ها یعنی ۲۵ ژانویه توصیف کردند.

این تظاهرات در حالی صورت گرفت که دولت مصر طرح هایی را برای انتقال صلح آمیز قدرت اعلام کرده است.

حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر گفته است که تا زمان برگزاری انتخابات در ماه سپتامبر در قدرت باقی خواهد ماند.

فشار آمریکا

Image caption مردم مصرخواستار کنار رفتن حسنی مبارک هستند

جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا، روز سه شنبه ( هشتم فوریه) از عمر سلیمان، همتای مصری خود خواست که ضمن اتخاذ سیاست "عدم تلافی" علیه مخالفان، قانون وضعیت اضطراری در کشورش را فورا لغو کند.

به گفته مقام های آمریکایی، لغو فوری قانون وضعیت اضطراری، جلوگیری از اقدام وزارت کشور علیه فعالان سیاسی- مدنی و روزنامه نگاران و نیز شرکت گروه های بیشتری در روند مذاکرات سیاسی، از درخواست های اصلی آقای بایدن بوده است.

معاون باراک اوباما همچنین بر این خواسته مخالفان تاکیده کرده که دولت مصر باید اطمینان دهد علیه مخالفان دست به اقدامات تلافی جویانه نخواهد زد.

افزایش اعتراضات این در حالی است که اکثر معترضان مصری همچنان خواهان کناره گیری سریع حسنی مبارک از قدرت هستند و روند اصلاحات تدریجی تحت نظارت معاون وی را رد می کنند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وائل غنیم، یکی از چهره های برجسته مخالفان روز سه شنبه در میدان تحریر حاضر شد و در جمع مردم گفت: "ما از خواسته خود که کنار رفتن رژیم است، دست بر نخواهیم داشت."

آقای غنیم که برای شرکت اینترنتی گوگل کار می کند در سازماندهی اعتراضات نقش مهمی داشته و دوشنبه (هفتم فوریه ) پس از حدود ده روز از زندانی در قاهره آزاد شد.

هم زمان، رئیس جمهوری مصر فرمان تشکیل کمیته ویژه ای را داده است که به بررسی اصلاحات در قانون اساسی مصر خواهد پرداخت.

این کمیته تا قبل از برگزاری انتخابات مصر در سال جاری میلادی پیشنهادات مربوط به اصلاح قانون اساسی را ارائه خواهد کرد.

تشکیل این کمیته یکی از مواردی است که گفته می شد در مذاکرات نمایندگان مخالفان دولت مصر با معاون رئیس جمهوری این کشور مورد توافق طرفین بوده است.