انفجار سه بمب در کرکوک عراق

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption گفته شده این شدید ترین حمله ظرف شش ماه گذشته در کرکوک است

انفجار سه بمب در شهر کرکوک در عراق، به کشته شدن دست کم هفت نفر و مجروح شدن بیش از سی و پنج نفر منجر شده است. این بمب ها به فاصله زمانی اندک منفجر شده است.

به گفته مقامات، هدف دو بمب اول مراکز پلیس و یک گشت نیروی نظامی بوده است.

براساس تصاویر پخش شده از تلویزیون عراق، انفجار بمب سوم در بیرون ساختمانی که در اختیار نیروهای امنیتی کرد بود، اتفاق افتاده است.

براساس گزارش ها دو تن از نیروهای پلیس هم در میان کشته شدگان دیده می شوند.

هر چند که خشونت در عراق در سال های اخیر کاهش یافته، اما هنوز هم این کشور شاهد حملاتی است که هدف اغلب آنها، مقامات دولتی هستند.

ژنرال جمال طاهر، فرمانده نیروی های پلیس در کرکوک به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است کامیون حامل بمبگذار انتحاری به شدت با دیوارهای اطراف مراکز امنیتی کردها برخورد کرد.

دومین انفجار چند خیابان آن طرف تر از محل انفجار اول در نزدیکی یک پمپ بنزین، و انفجار سوم هم در نزدیکی دو انفجار قبلی رخ داد.

گفته شده این شدیدترین حمله در این شهر ظرف شش ماه گذشته است.

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این انفجارها را برعهده نگرفته است، اما جاناتان هد، خبرنگار بی بی سی در بغداد می گوید گروه انصار الاسلام اخیرا تهدید کرده بود که دست به حملاتی خواهد زد.

شهر کرکوک که سومین شهر نفت خیز عراق بشمار می رود، در کانون مناقشه ای منطقه ای قرار دارد، هم دولت مرکزی و هم مقامات کردستان در شمال ادعای مالکیت بر این منطقه را دارند.

ساکنان این شهر متشکل از اعراب، کردها، و ترکمان ها هستند. تنش های قومی در این منطقه، باعث شده که سرشماری ملی در این منطقه برای مدتهای مدیدی به تعویق بیفتد.

این سرشماری می تواند شمار واقعی اقلیت های نژادی و مذهبی را در این منطقه تعیین کند.

مطالب مرتبط