یکی از وزرای جنوب سودان به ضرب گلوله کشته شد

حق نشر عکس Government of Southern Sudan
Image caption جیمی لیما میلا، از سال 2010 به عنوان وزیر توسعه شهری کار می کرد

یکی از وزرای جنوب سودان به ضرب گلوله کشته شده است. براساس گزارش ها جیمی لیمی میلا، وزیر توسعه مناطق روستایی و محافظ او توسط راننده شخصی اش در داخل ساختمان این وزارتخانه مورد هدف گلوله قرار گرفتند. ضارت بعدا خودکشی کرد.

هر چند که انگیزه این تیراندازی هنوز مشخص نیست اما به گفته پیتر مارتل خبرنگار بی بی سی در جوبا مقامات در حزب حاکم جنبش آزادیبخش مردم سودان معتقدند که این حادثه تنها یک مشاجره شخصی بوده است. این حادثه چند روز بعد از آن اتفاق افتاد که مقامات سودان اعلام کردند که نتیجه نهایی همه پرسی تایید می کند که ۹۹ درصد رای دهندگان به جدایی جنوب سودان رای داده اند.

به گفته خبرنگار بی بی سی وقوع این حادثه در مرکز شهر جوبا و در ساختمان دولتی، همه را شوکه کرده است.

جیمی لیما میلا، از جمله حامیان پیشین بخش شمالی سودان بود، اما در سال ۲۰۰۵ و در پی امضای توافقنامه صلح برای خاتمه دادن به دو دهه جنگ داخلی در این کشور، آقای میلا تغییر موضع داد و به یکی از حامیان جنبش آزادیبخش مردم سودان تبدیل شد.

هر چند همه پرسی انجام شده در سودان در آرامش انجام شد، اما تنش در بخش هایی از این کشور که دارای ذخایر غنی نفت است، همچنان وجود دارد.

حدود سه چهارم ذخایر نفتی سودان در جنوب این کشور قرار دارد ولی خط لوله های نفت صادراتی، از شمال سودان می گذرد.

مالکیت آبیه، که یک منطقه مرزی مهم است نیز از موارد اختلاف است که انتظار می رود در یک همه پرسی جداگانه حل و فصل شود.

اولین نتیجه کامل همه پرسی جنوب سودان نشان می دهد که ۹۹ درصد از مردم به جدایی جنوب از شمال رای داده اند. این همه پرسی بر اساس معاهده صلح سال ۲۰۰۵ برگزار شد.

قرار است نتایج نهایی همه پرسی استقلال جنوب سودان در اوایل ماه آینده میلادی منتشر شود.

مطالب مرتبط