فراخوان 'اعتصاب جنسی' برای پایان بن بست سیاسی بلژیک

سناتور تمرمن حق نشر عکس Thinkstock
Image caption سناتور تمرمن خواستار پایان دادن به بن بست سیاسی در این کشور است

یک سناتور بلژیکی از همسران و شرکای جنسی سیاستمداران این کشور خواسته است تا پایان یافتن بن بست سیاسی، از همبستر شدن با آنها پرهیز کنند.

انتخابات عمومی بلژیک ژوئن سال گذشته برگزار شد ولی احزاب این کشور هنوز موفق به تشکیل دولت ائتلافی نشده اند.

اگر دولت بلژیک تا هشت روز دیگر تشکیل نشود، این کشور رکورد جهانی بی دولتی را که متعلق به عراق است، خواهد شکست.

عمده اختلاف احزاب سیاسی مربوط به مشکلات میان فرانسوی زبان ها و هلندی زبان هاست.

تاکنون سیاستمداران وفعالان اجتماعی در بلژیک سعی کرده اند با استفاده از ترفندهای مختلف مانند نتراشیدن ریش تا زمان تشکیل دولت، به بن بست سیاسی پایان دهند ولی همه این تلاش ها شکست خورده است.

مارلین تمرمن، سناتور عضو حزب سوسیالیست بلژیک می گوید حال نوبت همسران سیاستمداران است که برای اعمال فشار بر احزاب دست به کار شوند.

به گفته سناتور تمرمن، شرایط مشابه در کنیا باعث شد تا سیاستمداران این کشور در سال ۲۰۰۹ در عرض یک هفته موفق به تشکیل دولت شوند.

بلژیک ۲۴۱ روز است که دولت ندارد و در صورت ادامه بن بست کنونی به زودی رکورد فقدان ۲۴۹ روزه دولت در عراق را خواهد شکست.

به غیر از سومالی که از سال هاست دولت مرکزی منسجمی ندارد، عراق تاکنون رکوردار طولانی مدت برای تشکیل دولت پس از برگزاری انتخابات عمومی بوده است.

سناتور تمرمن که خود پزشک متخصص زنان و زایمان است به بی بی سی گفت با فکر اعتصاب جنسی پس از آن که ماه گذشته به کنیا سفر کرد، آشنا شد.

به گفته خانم تامرمن یکی از نمایندگان زن کنیا به او پیشنهاد کرد که گره کور سیاسی در این کشور را با اعتصاب جنسی همسران سیاستمداران باز کند.

او می گوید هنوز پاسخی از سوی سیاستمداران بلژیکی درباره پیشنهادش دریافت نکرده است ولی ۸۰ درصد تماس های مردمی با دفترش مثبت بوده است.

سناتور تمرمن: "ده تا بیست درصد از افراد که درک ضعیفی از طنز دارند، از این پیشنهاد ناراحت شده اند ... خنده دار است که مردم چقدر این موضوع را جدی گرفته اند."

اعتصاب جنسی دارای سابقه تاریخی طولانی است. آریستوفان طنزنویس یونانی قرن چهارم پیش از میلاد، در نمایشنامه لیسیستراتا به خودداری زنان آتن به همبستری با همسرانش برای پایان دادن به جنگ پلوپونز، با اسپارت اشاره کرده بود.

در سال ۲۰۰۶ نیز زنان شهر پریئرا در کلمبیا برای وادار کردن گروه های تبهکار برای کنار گذاشتن سلاح، دست به اعتصاب جنسی زدند.