دختر 14 ساله بنگلادشی 'در اثر خونریزی ناشی از شلاق درگذشت'

حنا بگیوم حق نشر عکس BBC World Service
Image caption حنا شش روز پس از شلاق خوردن در بیمارستان درگذشت

معاینات تازه به روی جسد یک دختر 14 ساله بنگلادشی که ادعا می شد با یک مرد متاهل رابطه داشته نشان می دهد که او در اثر خونریزی ناشی از ضربات شلاق جان باخته است.

معاون وزارت دادگستری بنگلادش به بی بی سی گفت که پزشکان در داکا زخم های متعددی روی جسد "حنا بگیوم" مشاهده کرده اند.

دیوان عالی بنگلادش دستور نبش قبر و انتقال جسد این دختر به پایتخت را داده بود.

خانم بگیوم شش روز بعد از شلاق خوردن در ماه گذشته در بیمارستان درگذشت. این حادثه باعث شوک زیاد در بنگلادش و دیگر کشورها شده است.

پلیس تحقیقات جنایی در مورد قتل را آغاز کرده است.

پزشکانی که تحقیقات اولیه را انجام داده بودند و می گفتند هیچ جراحتی مشاهده نکرده اند، قرار است روز پنجشنبه برای ارائه توضیحات در مورد یافته های خود به دیوان عالی مراجعه کنند.

معاینات ثانوی توسط تیمی در بیمارستان کالج پزشکی داکا انجام شد.

الطاف حسین معاون وزارت دادگستری به سرویس بنگالی بی بی سی گفت: "در این معاینات تازه، جراحات متعددی مشاهده شد."

بازداشت

حنا بگیوم، که 14 سال داشت، روز 31 ژانویه دفن شد. یک هفته پیشتر، او در روستای خود حدود 80 ضربه شلاق خورده بود. او ساکن روستای چامتا در بخش شهریاتپور در حدود 90 کیلومتری داکا بود.

دادگاهی در این روستا متشکل از بزرگان و روحانیون محل او را به رابطه نامشروع با پسر عمویش، محبوب خان، متهم کرده بود. خانواده بگیوم این ادعا را علیه دختر خود رد کرده اند.

شورای روستا آقای خان را نیز در اتهام "تجاوز" گناهکار شناخت و او را به شلاق محکوم کرد، اما او در جریان مجازات موفق به فرار شد.

پلیس او را متهم اصلی پرونده شناخته است. اداره پلیس روز چهارشنبه گفت که او در نزدیکی داکا دستگیر شده است.

خبرنگاران می گویند که اگر دادگاه تشخیص دهد که اقدامات او منجر به مرگ حنا شده، ممکن است با اتهامات تجاوز و یا حتی قتل مواجه شود.

چهار نفر دیگر از جمله یک روحانی مسلمان در ارتباط با مرگ حنا دستگیر شده اند.

دیوان عالی پس از آن درگیر پرونده شد که رسانه های محلی گزارش دادند که تلاشی عمدی برای سرپوش گذاشتن بر ماجرا در شهریاتپور وجود داشته است.

این دومین مورد از یک حادثه مرگبار در ارتباط با اجرای مجازات شریعت اسلامی از زمان ممنوع شدن آن در سال گذشته توسط دیوان عالی است.

در ماه دسامبر زنی 40 ساله در محله رجشاهی پس از تنبیه شدن با چوب به خاطر آنچه ادعا می شد رابطه با پسرخوانده اش است کشته شد.

مطالب مرتبط