ربوده شدن نفتکشی با 200 میلیون دلار نفت در آبهای عمان

عکس آرشیوی از آیرین اس ال حق نشر عکس Reuters
Image caption این کشتی از خلیج فارس به خلیج مکزیک می رفت که مورد حمله قرار گرفت

کارگزار یونانی یک نفتکش بزرگ حامل حدود ۲۰۰ میلیون دلار نفت خام می گوید که این کشتی در آب های ساحلی عمان ربوده شده است.

شرکت کشتیرانی انسل مستقر در آتن، پایتخت یونان، گفت که تماسش با نفتکش "آیرین اس ال" قطع شده است.

این کشتی ۳۳۳ متری از خلیج فارس به خلیج مکزیک می رفت که مورد حمله قرار گرفت.

هرچند که این حادثه صدها کیلومتر دورتر از سومالی روی داد، اما دزدان دریایی در آنجا نیز فعالیت می کنند.

نهادی که نمایندگی صاحبان اکثر نفتکش های جهان را به عهده دارد اخطار داد که در صورت ادامه این وضع تامین نفت جهانی ممکن است به شدت مختل شود مگر آنکه دولت ها برای مقابله با دزدان دریایی سومالیایی بیشتر تلاش کنند.

۲۵ خدمه

انسل در بیانیه ای که رویترز نقل کرد گفت: "امروز صبح کشتی مورد نظر هدف حمله مردان مسلح قرار گرفت. در حال حاضر هیچ تماسی با کشتی وجود ندارد."

وزارت تجارت دریایی یونان به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که این کشتی حامل 266 هزار تن نفت خام است. تصور می شود که این یکی از بزرگترین کشتی هایی است که تاکنون ربوده می شود.

کشتی دارای 25 خدمه از جمله هفت یونانی، 17 فیلیپینی و یک گرجستانی است.

یوناوفور، ناوگان اعزامی دریایی اتحادیه اروپا در منطقه در بیانیه ای در وبسایتش گفت که آیرین در حدود 640 کیلومتری جنوب شرقی مسقط در حرکت بود که ربوده شد.

جو آنجلو سرپرست "انجمن بین المللی تانکر داران" گفت: "اگر دزدی دریایی در اقیانوس هند با همین شدت ادامه یابد، مسیرهای مهم کشتیرانی را مسدود می کند که به طور بالقوه می تواند جریان نفت به آمریکا و باقی جهان را مختل کند."

این حادثه یک روز پس از آن روی می دهد که دزدان دریایی کنترل یک نفتکش ایتالیایی در اقیانوس هند را در 1300 کیلومتری سواحل سومالی به دست گرفتند.

یوناوفور پیش از حادثه چهارشنبه گفته بود که دزدان دریایی هم اکنون 29 کشتی و 681 گروگان را در اختیار دارند.

دزدان دریایی سومالی در سال های اخیر میلیون ها دلار از طریق باجگیری از صاحبان کشتی های ربوده شده در مسیرهای کشتیرانی اطراف شاخ آفریقا درآورده اند.

سومالی از سال 1991 تاکنون فاقد یک دولت مرکزی منسجم و سازمان یافته بوده که باعث رشد و نمو دزدی دریایی در آب های ساحلی آن کشور شده است.

مطالب مرتبط