تهدید تروریستی علیه آمریکا 'می تواند در شدیدترین حالت طی ده سال اخیر باشد'

جانت ناپولیتانو حق نشر عکس AFP
Image caption خانم ناپولیتانو اخطار داد که احتمال آن هست که حملات بدون هیچ گونه زنگ خطری روی دهد

وزیر امنیت داخلی آمریکا گفته است که دولت آمریکا گام های مهمی در جهت ایمن سازی کشور در مقابل تهدیدهای تروریستی برداشته است اما افزود که این تهدیدها پیچیده تر می شود و اینکه از بعضی جهات "این تهدید در حال حاضر ممکن است در شدیدترین حالت از زمان حملات تقریبا 10 سال قبل باشد."

خانم ناپولیتانو که روز چهارشنبه در یک کمیته کنگره شهادت می داد گفت: "علاوه بر هسته گروه القاعده که علیرغم تضعیف توانایی هایش همچنان تهدیدی برای آمریکاست، ما اکنون با تهدیدهایی از سوی شماری از وابستگان به القاعده روبرو هستیم که همان نظام عقیدتی خشن افراطی را دنبال می کنند. در میان این گروه ها ما همچنین شاهد تاکید بیشتر بر استخدام آمریکایی ها و غربی ها برای انجام حملات هستیم."

خانم ناپولیتانو اخطار داد که احتمال آن هست که حملات بدون هیچ گونه زنگ خطری روی دهد.

افراد مرتبط با القاعده و طالبان اخیرا دست به تلاش هایی برای حمله به آمریکا زده اند.

از جمله یک مرد اهل نیجریه تلاش کرد هواپیمایی را با مواد منفجره مخفی شده در لباس های زیرش منفجر کند.

خانم ناپولیتانو که در کمیته امنیت داخلی مجلس نمایندگان شهادت می داد گفت که مقام های ایالتی و محلی بیش از پیش باید با تروریسم مبارزه کنند و دولت فدرال نیز باید در این تلاش ها به آنها یاری برساند.

او می گوید که گروه های پیکارجوی خارجی اکنون بیش از گذشته بر استخدام افراد در آمریکا تکیه می کنند.

او گفت: "همانطور که قبلا گفته ام، نمی توانیم تضمین کنیم که هرگز حمله تروریستی دیگری علیه آمریکا انجام نخواهد شد، و نمی توانیم کشورمان را با یک گنبد شیشه ای مصون کنیم."

"با این حال همچنان هرچه در توان داریم برای کاهش خطر تروریسم در کشورمان انجام می دهیم."

مایکل لایتر مدیر مرکز ملی اقدامات ضدتروریستی آمریکا در این جلسه گفت که گروه القاعده در شبه جزیره عربستان و یک روحانی متولد آمریکا به نام انور الاولکی جدی ترین تهدید را متوجه آمریکا می کنند.

تصور می شود که آقای الاولکی اکنون در یمن پنهان شده باشد. تصور می شود او طی موعظه هایی اینترنتی الهام بخش افرادی برای پیوستن به گروه های پیکارجوی اسلامگرا باشد.

خانم ناپولیتانو قبلا گفته است که انور الاولکی یکی از نمونه های افراط گرایی داخلی در آمریکاست.

همزمان روز چهارشنبه مردی آمریکایی به نام دانیل پاتریک بوید در دادگاهی در ایالت کارولینای شمالی اتهام توطئه برای حملات تروریستی را پذیرفت.

از سال 2009 تاکنون بیش از 60 شهروند آمریکایی به اقدامات تروریستی متهم یا محکوم شده اند.

مطالب مرتبط