احتمال کناره گیری حسنی مبارک از قدرت

حق نشر عکس Reuters

یکی از اعضای عالی رتبه حزب حاکم مصر به بی بی سی گفته است که "امیدوار" است حسنی مبارک، رئیس جمهوری این کشور، قدرت خود را به عمر سلیمان، معاون رئیس جمهوری، تفویض کند.

حسان بدراوی، دبیرکل حزب ملی دموکراتیک گفت آقای مبارک احتمالا امشب با مردم سخن خواهد گفت.

آقای بدراوی گفته است که امیدوار است که امشب آقای مبارک بگوید که او به وعده ای که به مردم داده عمل کند، او به خواسته های جوانانی که در خیابان هستند احترام می گذارد و او برای حفظ یکپارچگی کشور قدم درستی بر دارد و قدرت را به معاون رئیس جمهوری واگذار کند.

اظهارات این مقام ارشد حزب حاکم مصر در پی آن ایراد شد که احمد شفیق، نخست وزیر این کشور، به بی بی سی گفت که سناریوی کناره گیری حسنی مبارک در دست بحث و بررسی است.

با این حال آقای شفیق در تازه ترین اظهار نظر خود که از تلویزیون دولتی مصر پخش شد، گفت: "هنوز تصمیمی از سوی رئیس جمهور گرفته نشده است. همه چیز عادی است و همچنان قدرت در اختیار رئیس جمهوری است."

گزارش های تائید نشده حاکی از آن است که احتمالا حسنی مبارک از قاهره خارج شده است. حتی در مصر شایعه شده است که او از کشور خارج شده است.

در پی اعلام سخنرانی مبارک و خبر احتمال کناره گیری آقای مبارک، جمعیت زیادی در میدان تحریر مصر گرد هم آمده اند و به گفته خبرنگاران موجی از خوشحالی در سراسر پایتخت دیده می شود.

گروه های بزرگی از معترضان روز پنجشنبه (دهم فوریه)، نواحی بزرگی از قاهره، پایتخت مصر، را از آمد و شد فلج کرده اند و در حالی که تظاهرکنندگان به ابراز خواسته خود در مورد استعفای رئیس جمهوری ادامه می دهند، اعتصاب به سراسر کشور سرایت کرده است.

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، نیز گفته است که "به احتمال خیلی زیاد" حسنی مبارک از قدرت کناره گیری می کند.

آقای مبارک با آغاز اعتراضات مردمی در مصر که خواهان کناره گیری او بوده اند، گفته بود که در انتخابات آتی مصر خود را نامزد نخواهد کرد. این اعتراضات هفده روز پیش، پس از بحران سیاسی در تونس و برکناری رئیس جمهوری آن کشور، در مصر آغاز شد.

میدان تحریر در مرکز قاهره در بیش از دو هفته گذشته مرکز اصلی تجمعات معترضان بوده است.

صدها پزشک به تظاهرکنندگان در میدان تحریر ملحق شده اند. کارکنان وسایل نقلیه عمومی، صنایع پالایش و توزیع بنزین، نساجی، آهن و مخابرات همگی گزارش کرده اند که دست به اعتراض و اعتصاب زده اند.

گزارش شده است که شواری عالی ارتش نشستی بدون حضور آقای مبارک برگزار کرده است.

همچنین در بیانیه ای که ارتش منتشر کرده آمده است که ارتش "تدابیر لازم را برای محافظت از کشور در نظر می گیرد و از خواسته های مشروع مردم حمایت می کند."

لیز دوست، خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید: "ارتش علیه حسنی مبارک -دست کم در ظاهر -حرکتی نمی کند. اما نمی خواهد که به عنوان مخالف مردم هم شناخته شود."

مطالب مرتبط