اخبار لحظه به لحظه تظاهرات مصر در روز هفتم فوریه

پوشش لحظه به لحظه اخبار مصر حق نشر عکس Getty

17:39 پی جی کرولی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به بی بی سی گفت که آینده مصر باید با تصمیم خود مصری ها شکل گیرد. او گفت: "ما نظرمان را بر اساس رابطه مان با مصر ارائه می کنیم. اما مردم دوست دارند درباره نقش ما در مصر اغراق کنند."

17:09 آقای نصرالله همچنین گفت که تغییر در مصر و ساقط کردن رژیمی که با اسرائیل رابطه دارد، می تواند خاورمیانه را دگرگون سازد. او خطاب به معترضان مصری گفت: "جنبش شما کاملا چهره منطقه را به نفع مردم آن تغییر می دهد."

17:06 به گزارش خبرگزاری فرانسه، حسن نصرالله، رهبر حزب الله لبنان گفته است که آرزو می کرد که اکنون در قاهره باشد. او گفت: "خدا شاهد است که آرزو می کنم که در میان شما باشم و مانند هر جوان مصری خون و روحم را برای این هدف باشکوه بدهم."

16:59 به گزارش رویتر اخوان المسلمین گفته است که بر سر ادامه مذاکرات با دولت مصر در صورتیکه در خواست های شان بر سر کناره گیری حسنی مبارک و دیگر شروط پذیرفته نشود، تجدید نظر خواهد کرد. یک سخنگوی این سازمان مخالف دولت گفته است بعضی از درخواست ها پذیرفته شده است اما اصلی ترین آن که کناره گیری آقای مبارک است، هنوز پذیرفته نشده است.

16:20 لیز دوست، خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید برخی گزارش ها حاکی از آن است که وائل غنیم، مدیر گوگل که گفته شده آزاد شده است، روانه میدان تحریر شده است.

16:17 احمد مغربی، وزیر سابق مسکن هم در دادگاه نظامی حضور یافته است. خبرگزاری دولتی مصر می گوید او به هدر دادن بودجه بیت المال متهم شده است.

15:54 خبرگزاری رویترز می گوید وزیر کشور سابق مصر در نظامی مصر حضور یافته است. او ممکن است به اختلال در نظم عمومی متهم شود.

15:46 خبرگزاری رویترز به نقل از وزارت اقتصاد آلمان می گوید که این کشور صادرات اقلام نظامی به مصر را به حالت تعلیق در آورده است. این کشور نگرانی در باره وضعیت حقوق بشر را از جمله دلایل این امر ذکر کرده است.

15:45 در نشست کابینه مصر، به یاد کشته شدگان ناآرامی های اخیر، یک دقیقه سکوت شده است. سازمان ملل می گوید سیصد نفر جان خود را در این کشور از دست داده اند.

15:18 العربیه می گوید وائل غنیم، مدیر گوگل در مصر آزاد شده است.

15:01 تلویزیون دولتی مصر می گوید به خانواده وائل غنیم، مدیر گوگل در مصر گفته شده که او "غروب امروز" آزاد خواهد شد.

14:56 قاضی که در باره انفجار در خط لوله انتقال گاز در شمال مصر تحقیق می کند گفته است این انفجار توسط چهار مردی صورت گرفته که صورت های خود را پوشانده بودند.

14:49 کمال هلباوی، از اعضای ارشد اخوان المسلمین که در لندن مستقر است، در مصاحبه با بی بی سی گفته است که مذاکرات دولت و مخالفان "وقت تلف کردن" بود.

14:45 دبیرکل ناتو گفته است ناآرامی ها در کشورهایی مانند مصر و تونس می تواند "تاثیر منفی" بر اقتصاد این کشورها داشته باشد که می تواند در نهایت منجر به مهاجرت های غیرقانونی به اروپا شود.

14:36 جاشوا استاچر، استاد دانشگاه کنت در مقاله ای در مجله "فارین افرز" (روابط خارجی) می نویسد "عصر پس از مبارک" در جریان است اما لزوما دموکراتیک نیست. او می نویسد به نظر، عمر سلیمان به عنوان رئیس جمهور عمل می کند و وزیر خارجه آمریکا هم نگرانی های خود را مستقیما به او منتقل می کند.

14:18 امروز اولین نشست کابینه جدید دولت مصر برگزار شده است.

14:16 با دستور دولت، حقوق شش میلیون نفر از آوریل امسال افزایش خواهد یافت.

14:15 خبرگزاری آسوشیتدپرس می گوید دولت مصر حقوق کارمندان دولت و بازنشستگان را پانزده درصد افزایش داده است.

14:02 وال استریت ژورنال در مطلبی در باره وائل غنیم، از مدیران ارشد گوگل در مصر نوشته که چند روز است "ناپدید" شده است. او به احتمال قوی بازداشت شده است. این روزنامه به فعالیت های او در اینترنت اشاره کرده و می نویسد که تظاهرکنندگان در میدان تحریر، او را به عنوان "رهبر نمادین" انتخاب کرده اند.

13:50 مارک گرگوری خبرنگار اقتصادی بی بی سی که درباره میزان دارایی های حسنی مبارک و خانواده اش تحقیق کرده می گوید میزان دقیق این دارایی‌ها به هیچ وجه مشخص نیست. او می گوید: "شبکه ABC د رگزارشی میزان دارایی های خانواده مبارک را حدود 70 میلیارد دلار برآورد کرده است. اما برخی از کارشناسان معتقدند این گونه تخمین هااغراق آمیز است."

13:46 اخبار بیشتر از وضعیت بد اقتصادی در مصر: خبرگزاری رویترز گزارش داده است که بانک مرکزی مصر به دلیل کاهش تقاضا، ارزش اوراق بهادار برای عرضه را از 7 میلیارد به 8 میلیارد پوند مصر کاهش داده است.

13:37 تلویزیون دولتی مصر و تلویزیون های خصوصی این کشور می گویند "زندگی در مصر به حالت عادی برگشته است." این به رغم آن است که تظاهرات در این کشور کماکان ادامه دارد.

13:37 مقررات منع آمد و شد از این پس ساعت هشت شب شروع می شود و تا شش صبح ادامه می یابد.

13:34 ساعات مقررات منع آمد و شد در مصر به گفته خبرگزاری رویترز کاهش یافته است.

13:29 ناآرامی های مصر طی روزهای گذشته، روزانه نزدیک به سیصد میلیون دلار به اقتصاد این کشور لطمه زده است. نرخ برابری پوند مصر در برابر دلار نیز به پائین ترین سطح خود در شش سال گذشته رسیده است.

13:17 بازار بورس قرار بود امروز بازگشایی شود. مقام های مصری نگران آن بودند که در صورت بازگشایی زودهنگام، قیمت سهام به شدت سقوط کند.

13:16 خبرگزاری رویترز می گوید بازار بورس قاهره قرار است روز یکشنبه بار دیگر فعالیت خود را از سر گیرد.

13:13 رویترز می گوید در اسکندریه، دومین شهر بزرگ مصر تظاهراتی برگزار شده اما تعداد جمعیت کمتر است. تظاهرکنندگان گفته اند می خواهند روز سه شنبه و جمعه تظاهرات گسترده ای برگزار کنند. وضعیت مشابهی در سوئز برقرار است.

13:05 یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است که تصور او این است که وزیر خارجه آمریکا از این که فرانک ویزنر در استخدام شرکتی بوده که با دولت مبارک ارتباطات دارد، با خبر بوده. او از اظهارنظر در این باره که آیا موقعیت آقای ویزنر به عنوان نماینده اوباما با شغل او در این شرکت، "تضاد منافع" داشته است، خودداری کرد.

13:01 نیکولاس نو، سردبیر سایت میدایست وایر گفته است ارسال فرانک ویزنر، سفیر سابق آمریکا در مصر به عنوان فرستاده ویژه باراک اوباما برای مذاکره با حسنی مبارک، "خطای فاحش" دولت اوباما بود. او به این مساله اشاره کرد که آقای ویزنر در شرکتی کار می کند که به نفع حکومت مصر لابی می کند.

12:52 مقام های قضایی مصر گفته اند تحقیقات رسمی در باره وزرای سابق مسکن، گردشگری و بازرگانی و چند مقام ارشد حزب دموکراتیک ملی انجام خواهد شد. این افراد به فساد متهم شده اند.

12:50 در انتخابات نوامبر گذشته، حزب حاکم، 83 درصد کرسی های مجلس سفلی را به دست آورد.

12:45 دولت مصر گفته درباره اتهامات فساد و تقلب در انتخابات به طور رسمی تحقیقات به عمل می آورد. خبرگزاری رسمی مصر گفته است حسنی مبارک دستور داده تا تحقیقاتی در باره درخواست رد صلاحیت نمایندگان حزب حاکم انجام شود. این افراد به دلیل فساد و تقلب از سوی دادگاه رد صلاحیت شده بودند که این امر از سوی مقام های رسمی نادیده گرفته شد.

12:33 روزنامه گلف نیوز، تصویر زوجی را که روز گذشته در میدان تحریر ازدواج کردند، چاپ کرده است.

12:27 عمرو واکد، هنرپیشه و فعال مصری به بی بی سی گفته است معترضان با وجود اختلاف نظرها، روی این مساله که حسنی مبارک باید کناره گیری کند، اتفاق نظر دارند.

12:24 جان لاین می گوید معلوم نیست درخواست برای بازگشت به زندگی عادی، روی مردم معترض فشار بیشتری وارد می کند یا روی دولت.

12:22 بن ودمن، خبرنگار سی ان ان در قاهره می گوید نیروهای ارتش و پلیس در برابر سفارت اسرائیل حضور گسترده ای دارند و پرچم این کشور نیز برداشته شده است.

12:18 جان لاین، خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید هنوز تعداد زیادی معترض در میدان تحریر حضور دارند.

12:17 مدیرکل شورای عالی آثار باستانی مصر تاکید کرده که طی روزهای اخیر هیچ مومیایی آسیب ندیده است.

12:16 آقای حواس تاکید کرده که سعی می شود تا روزهای آینده اماکن باستانی مصر به روی گردشگران باز شوند.

12:13 زاهی حواس، مدیرکل شورای عالی آثار باستانی مصر به خبرگزاری آسوشیتد پرس گفته است که آثار عتیقه ای که در جریان ناآرامی ها و حمله غارتگران به موزه ملی آسیب دیدند، طی پنج روز آینده ترمیم خواهند شد.

12:07 روزنامه ایندیپندنت چاپ لندن می گوید فرانک ویزنر، سفیر پیشین آمریکا در مصر که اخیرا به عنوان نماینده ویژه باراک اوباما به مصر سفر کرد و باحسنی مبارک وارد مذاکره شد، در استخدام شرکت حقوقی در نیویورک و واشنگتن است که برای دولت مصر کار می کند. این شرکت به ارتش و آژانس توسعه اقتصادی مصر مشورت می دهد.

12:05 روزنامه دولتی الجمهوریه مصر در صفحه اول شماره امروز خود تیتر "عصر جدید" را بالای عکس عمر سلیمان، معاون رئیس جمهور مصر در حین دیدار با مخالفان و زیر قاب عکس حسنی مبارک چاپ کرده است.

12:00 رزماری هریس، پروفسور مطالعات خاورمیانه از دانشگاه "سیتی" لندن می گوید آمریکا و اروپا باید به رهبران مصر یادآوری کنند که نمی توانند به اوضاع گذشته بازگردند.

11:45 به گزارش شبکه تلویزیون عرب زبان العالم متعلق به دولت ایران، عبدالله اشعل، معاون سابق وزیر خارجه مصر، گفته است که "با تغییر نظام حاکم، دست آمریکا و رژیم صیهونیستی از کشور کوتاه و اراده ملت حاکم می شود." به گفته العالم، آقای اشعل گفته که آمریکا در صدد بر سر کار آوردن نظامی در مصر است که منابع آن کشور را تامین کند و افزوده که "تغییرات دموکراتیک باعث حاکمیت اراده ملت و نه اراده آمریکا خواهد شد." وی گفته است که "انقلاب" کنونی فقط به جوانان تعلق ندارد بلکه متعلق به تمامی مردم مصر و در صدر آنان، جوانان است و افزود که به زودی نهادی تشکیل خواهد شد که به نمایندگی از سوی جوانان مصری، با جامعه جهانی گفتگو و مواضع آنان را اعلام کند.

11:38 با آغاز به کار بانکهای مصر در روز دوشنبه، نرخ برابری پوند مصری در برابر اکثر ارزهای معتبر به پائین ترین سطح طی شش سال گذشته تنزل کرد. در عین حال، تعرفه بیمه وامهای پرداختی به مصر در برابر خطر عدم بازپرداخت که هفته گذشته به شدت افزایش یافته بود، اندکی تنزل کرد و کارشناسان این تغییر را نشانه ای از بازگشت ثبات نسبی به اقتصاد مصر دانسته اند.

11:32 به خبرگزاری نیل، حسنی مبارک در جلسه ای با حضور معاون اول رئیس جمهوری، رئیس مجلس و رئیس دیوانعالی مصر حضور یافته است.

11:25 سایت اینترنتی اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت، پیامی از او را منتشر کرده که در آن گفته است: "مردم تونس و به دنبال آن، مردم مصر، با استفاده از موهبت های رشد آگاهی سیاسی و اجتماعی، چون آتشی که از خاکستر بر می خیزد و خیزابه ای که از دل دریا بلند می شود، باخیزش انقلابی خویش در حال اثبات این واقعیتند که به قول قدما، همه چیز از نازکی پاره می شود و اساس ظلم از ضخامت."

11:20 به گزارش روزنامه گاردین چاپ لندن، شماری از روزنامه های آلمان گزارش کرده اند که در صورت کناره گیری حسنی مبارک از ریاست جمهوری مصر، دولت آلمان آمادگی آن را خواهد داشت تا به او پناهندگی سیاسی بدهد. آقای مبارک، که 82 ساله است، چندی پیش برای معالجات پزشکی به آلمان سفر کرده بود. برخی روزنامه های آلمان به نقل از یکی از اعضای ارشد حزب حاکم آلمان گفته اند که اعطای پناهندگی سیاسی به حسنی مبارک "به خاطر ملاحظات بشردوستانه" مجاز است اما یکی از رهبران حزب سبزها از این نظر انتقاد کرده و گفته است که مصری ها از ما انتظار دارند در جریان گذار، از آنان حمایت کنیم.

11:07 شبکه تلویزیونی المنار، متعلق به حزب الله لبنان، به پخش گزارش های ویژه از جمله اخبار تازه از تحولات مصر ادامه می دهد. این شبکه تلویزیونی در تفسیری گفته است که اگرچه حسنی مبارک از متحدان اصلی آمریکا در منطقه بوده، اما دولت آمریکا از نخستین روز آغاز قیام علیه دولت مصر، دست از پشتیبانی او برداشت و مبارک را در برابر دشمنانش تنها گذاشت. المنار گفته است که آمریکا در حمایت از دوستانش ثابت قدم نیست.

11:03 چند صد تن از ساکنان قاهره در برابر یکی از ادارات دولتی اجتماع کرده و خواسته اند به نیاز آنان به مسکن توجه شود. آنان هشدار داده اند که در صورتیکه پاسخ مناسب در این مورد دریافت نکنند "مستقیما به میدان تحریر" خواهند رفت.

10:54 در مورد مذاکرات روز گذشته بین رهبران مخالف و مقامات دولتی گزارشهای ضد و نقیضی انتشار یافته است. عمر سلیمان، معاون اول رئیس جمهوری، گفته است که مذاکره کنندگان به "تفاهمی" در مورد مسیر اصلاحات، از جمله تشکیل کمیته بررسی اصلاح قانون اساسی در ماه آینده دست یافته اند. در مقابل، برخی رهبران مخالف دولت، آقای سلیمان را متهم کرده اند که با این بیانیه، در صدد القای "همکاری" مخالفان با دولت بوده است و محمد مرسی، از اعضای اخوان المسلمین، بیانیه معاون رئیس جمهوری را ناکافی دانسته است. این عضو اخوان المسلمین در عین حال گفته است که مذاکرات چند روز دیگر از سر گرفته خواهد شد.

10:33 وزیر امور خارجه دولت اسلامگرای ترکیه گفته است که مصر به یک "دوره معقول گذار" نیاز دارد تا در این مدت، صحنه سیاسی این شکل بگیرد و فعالان سیاسی، خود را برای شرکت در یک انتخابات موجه چند حزبی آماده کنند.

10:25 تلویزیون دولتی مصر "گروههای تندرو را که در صدد تضعیف امنیت کشور هستند" مسئول حمله به پاسگاه پلیس در شهر رفح در شبه جزیره سینا معرفی کرده است. روز شنبه، انفجاری در نزدیکی خط لوله انتقال گاز در سینا روی داد.

09:56 هانی شکرالله از اعضای "کمیته عقلای قوم" متشکل از گروهی از شخصیت های مخالف دولت، به بی بی سی گفته است که نماینده ای از سوی تشکل های جوانان فعال در سازماندهی اعتراضات اخیر در مذاکرات تشکل های مخالف و دولت در روز یکشنبه شرکت داشته است.

09:55 به گزارش خبرگزاری نیل، وزیر کشور مصر از مرکز نیروهای امنیتی دیدن کرده است.

09:45 رادیو و تلویزیون دولتی ایران با استناد به مصاحبه یک عضو جنبش اخوان المسلمین با تلویزیون فارسی بی بی سی، از قول او گفته است که مردم مصر از حمایت آیت الله خامنه ای از انقلاب خود سپاسگزارند و افزوده است که "تشکیل دولت اسلامی خواسته اصلی مردم مصر است که امیدواریم به زودی محقق شود." در مصاحبه با بی بی سی، این عضو ارشد اخوان المسلمین گفته بود که قیام فعلی در مصر برای دستیابی به دموکراسی و انتخابات آزاد است و افزوده بود که اگر مردم مصر در انتخاباتی آزاد خواستار دولت اسلامی شوند - که وی امیدوار است چنین باشد - البته دولت اسلامی زمام امور را در دست می گیرد.

09:39 خبرگزاری ها از میدان تحریر گزارش می کنند که تعدادی از تظاهرکنندگان مخالف دولت برای جلوگیری از حرکت تانکها برای متفرق کردن معترضان حاضر در این میدان در برابر تانکها روی زمین دراز کشیده اند.

09:31 گزارش تلویزیون دولتی مصر در مورد حمله اراد مسلح به پاسگاه پلیس در شهر مرزی رفح از سوی خبرگزاری های مستقل تایید نشده است. به گزارش تلویزیون مصر، افراد ناشناس پاسگاه ایست بازرسی پلیس در این شهر را با نارنجک انداز هدف قرار دادند و یک مامور پلیس را زخمی کردند هر چند در مورد عوامل اطلاعی در دست نیست. رفح در مرز مصر و نوار غزه واقع است.

09:30 ارتش مصر به منظور تسهیل رفت و آمد خودروها در میدان تحریر قاهره، کوشیده است منطقه استقرار مخالفان دولت را کاهش دهد اما مخالفانی که شب را در این میدان به سر برده اند برای مقابله با اقدام ارشت وارد عمل شدند. گزارش ها از تنش در محوطه میدان حکایت دارد.

اخبار روز یکشنبه، ششم فوریه را از اینجا بخوانید.

اخبار روز شنبه، پنجم فوریه را از اینجا بخوانید.

اخبار روز جمعه، چهارم فوریه را از اینجا بخوانید.

اخبار روز پنجشنبه، سوم فوریه را از اینجا بخوانید.

اخبار روز چهارشنبه، دوم فوریه را از اینجا بخوانید.

اخبار روز سه‌شنبه، اول فوریه را از اینجا بخوانید.

اخبار روز دوشنبه، 31 ژانویه را از اینجا بخوانید.

اخبار روز یکشنبه، 30 ژانویه را از اینجا بخوانید.

اخبار روز شنبه، 29 ژانویه را از اینجا بخوانید.