به روز شده:  15:22 گرينويچ - پنج شنبه 10 فوريه 2011 - 21 بهمن 1389

پاکستان

مذاکرات بین هند و پاکستان مجددا آغاز شد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

هند و پاکستان موافقت کرده اند تا روند مذاکرات رسمی بین دو کشور که بعد از بمبگذاری های مومبای (بمبئی) در سال 2008 به تعویق افتاده بود، از سر گرفته شود.

هند، شورشیان گروه شبه نظامی لشکر طيبه که مقر آن در پاکستان است را مسئول یک رشته بمبگذاری در این شهر می داند.

مقامات هندی می گویند تصمیم به از سر گیری مذاکرات پس از ملاقات بین مقامات دو کشور در بوتان گرفته شد.

طبق گزارش خبرگذاری رویترز، هر دو کشور برای پیدا کردن راه حلی بر سر موضوعات اختلاف برانگیز از جمله منطقه کشمیر و فعالیت خشونت بار شبه نظامیان، از سوی آمریکا تحت فشار بودند.

پس از ملاقاتی که این هفته در بوتان انجام شد، این دو کشور طی بیانیه ای مشترک اعلام داشتند که هر دو طرف به از سرگیری مذاکرات درباره همه مسائل موافقت کرده اند.

در این بیانیه آمده است که وزیر امور خارجه پاکستان در ماه ژوییه سال 2011 از هند دیدار خواهد کرد تا همراه با همتای خود، پیشرفت روند مذاکرات را بررسی کند.

دور پیشین مذاکرات رسمی در سال 2004 آغاز شد اما طولی نکشید که بن بست های سیاسی و عدم اعتماد بین طرفین منجر به توقف آن شد.

نیروپاما رائو، وزیر امور خارجه هند به بی بی سی گفته است که هنوز حملات مومبای که روند مذاکرات را متوقف کرد "مسئله بسیار نگران کننده ای است".

آقای رائو افزود: " نگرانی ما در مورد فعالیت های تروریستی که از سوی پاکستان متوجه هند است قابل توجیه است و باید مورد توجه قرار گیرد."

ویشنو پراکاش، سخنگوی وزارت روابط خارجه هند به بی بی سی گفته است که ابتدا دو طرف در صدد ترمیم شکافی بر خواهند آمد که با عدم اعتماد بین آنها شکل گرفته، تا بعد بتوانند در مورد مسائل دو جانبه صحبت کنند.

تحلیلگران بی بی سی می گویند هیچکس انتظار ندارد که روند مذاکرات به آسانی پیش رود.

وزرای خارجه هند و پاکستان قرار است در ماه ژوییه در یک کنفرانس خبری مشترک در اینباره صحبت کنند

بمب گذاری های مومبای

روز سه شنبه 11 ژوییه 2008، شبکه قطارهای شهر مومبای، که از آن به عنوان پايتخت مالی و تجاری هند ياد می شود، در ساعات پر رفت و آمد بعد از ظهر هدف هفت بمبگذاری قرار گرفت.

اين انفجارها بیش از 180 کشته به جای گذاشت و حرکت قطارها در تعدادی از مسيرها را متوقف کرد.

شبکه راه آهن شهری مومبای از جمله پر ازدحام ترين شبکه های خط آهن شهری در جهان محسوب می شود و هر روزه بيش از شش ميليون نفر را جابجا می کند.

دولت هند می گويد که مسببان اين حملات از داخل پاکستان حمايت می شوند. دولت پاکستان هر گونه دخالت اين کشور در اين حادثه را رد کرده است.

حزب اسلامی لشکر طیبه، یک حزب پیکارجوی مستقر در پاکستان که در کشمیر می جنگد، و نیز حزب اسلامی المجاهدین، هرگونه دخالتی در این حملات را رد کرده اند.

منطقه کشمیر بیش از شصت سال پیش بین هند و پاکستان تقسیم شده، اما همچنان یکی از موضوعات اختلاف برانگیز بین دو کشور است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.