اوباما: مردم مصر استقامت خواهند داشت

قاهره حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سخنرانی حسنی مبارک برخلاف انتظار صدها هزار نفری بود که در میدان تحریر تجمع کرده بودند

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در واکنشی منفی به صحبتهای حسنی مبارک گفت حکومت مصر هنوز مردم خود را قانع نکرده که برای گذار به دمکراسی جدی است و بسوی تغییراتی غیرقابل بازگشت حرکت می کند.

آقای اوباما ساعاتی پس از خودداری رئیس جمهور مصر از کناره گیری با صدور بیانیه ای گفت: "به مردم مصر گفته شد انتقال قدرت صورت می گیرد، اما هنوز مشخص نیست که این انتقال قدرت فوری، معنی دار و کافی است."

وی افزود: "حکومت مصر باید مسیر قطعی و روشن حرکتی حقیقی به سمت دمکراسی را معین کند."

حسنی مبارک در صحبت تلویزیونی خود یکبار دیگر تاکید کرد که تا انتخابات سپتامبر آینده در قدرت باقی می ماند، اما برخی از اختیارات خود را واگذار می کند.

این اظهارات واکنش خشمگینانه معترضین مصری را که گمان می کردند او در صدد کناره گیری است به همراه داشت.

آقای اوباما گفت که جوانان مصری در خط مقدم احقاق حقوق اساسی شهروندان بوده اند.

وی افزود: "می دانم که در این روزهای دشوار مردم مصر استقامت خواهند کرد و باید بدانند که همچنان دوستی در ایالات متحده آمریکا خواهند داشت."

این قوی ترین بیانیه واشنگتن به تحولات مصر است.

انتظار می رفت آقای مبارک در صحبت های روز پنجشنبه خود خبر از کناره گیری بدهد.

گزارش های متعددی از مقام ها و حتی شورای عالی نیروهای مسلح مصر در این باره منتشر شد. لئون پنتا، مدیر سازمان جاسوسی آمریکا نیز گفته بود که احتمال زیادی دارد که آقای مبارک از ریاست جمهوری کناره گیری کند.

عده ای از معترضین مصری جشن و پایکوبی را آغاز کرده بودند.

اما حسنی مبارک گفت که هرگز تسلیم فشار و "دستورات خارجی که بیرون دیکته می شود" نخواهد شد.

رئیس جمهور آمریکا گفت قانون اضطراری که اختیارات ویژه ای به حسنی مبارک داده است باید لغو و مذاکرات جدی با جامعه مدنی و تغییراتی غیرقابل "بازگشت" آغاز شود.

او از حکومت مصر مصرانه خواست از اعمال خشونت علیه مردم پرهیز کند.

لری کورب کارشناس موسسه تحقیقاتی آمریکن پروگرس در واشنگتن به بی بی سی می گوید: "دولت (اوباما) بالاخره به این نتیجه رسید که مبارک باید برود و ما مصری دمکراتیک می خواهیم و حاضریم با عواقب آن روبرو شویم."

خبرنگار بی بی سی در میدان التحریر قاهره گفت هنگامیکه روشن شد آقای مبارک قصد کناره گیری ندارد تظاهرکنندگان بسیار خشمگین شده و با تکان دادن کفشهایشان شعار می دادند: "مرگ بر مبارک."

گزارش شده است که هزاران نفر بسوی کاخ ریاست جمهوری که در فاصله زیادی قرار دارد حرکت کردند.

مطالب مرتبط