اخبار لحظه به لحظه تظاهرات مصر در روز پنجشنبه، دهم فوریه

پوشش لحظه به لحظه اخبار مصر حق نشر عکس Getty

23:50 لیلا فاضل، رئیس دفتر روزنامه واشنگتن پست در قاهره در تویتر نوشت که پس از سخنرانی مبارک بسیاری در میدان تحریر به نهایت خشمگین هستند. آنها می گویند که آقای مبارک "در پی جنگ داخلی است."

23:22 یک سخنگوی سفارت مصر در واشنگتن - کریم هگاگ - به بی بی سی گفت که عمر سلیمان معاون رئیس جمهور مصر اکنون "عملا" رئیس جمهور مصر است. او گفت می تواند تایید کند که سفیر مصر در واشنگتن در مصاحبه ای با سی ان ان گفته است که آقای مبارک اختیارات ریاست جمهوری را به معاونش واگذار کرده است.

23:13 پل آدامز خبرنگار بی بی سی در میدان تحریر می گوید که به نظر می رسد ارتش عصبی تر از گذشته است: "مردم از احتمال راهپیمایی فردا به سوی کاخ ریاست جمهوری صحبت می کنند، و آنها می دانند که این می تواند چالشی برای ارتش باشد. اما شماری از مردم اصرار دارند که ارتش همچنان بی طرف است، هرچند این سوءظن وجود دارد که پیشتر در طول روز وقتی ارتش گفت "امشب به همه تقاضاهایتان پاسخ داده خواهد شد" به آنها دروغ گفته شده بود.

23:11 ایهود باراک وزیر دفاع اسرائیل در مورد سخنرانی آقای مبارک گفته است: "فکر می کنم که علیرغم همه تلاطم ها در اطرافمان، باید به فرصت ها در بطن مشکلات نگاه کنیم و دچار یک نوع حس بلاتکلیفی که مانع حرکت به سوی ایجاد منطقه ای بهتر و با ثبات تر می شود نشویم."

22:55 ویلیام هیگ، وزیر امورخارجه بریتانیا از بررسی دقیق سخنرانی های آقای مبارک و آقای سلیمان خبر داده است. آقای هیگ در بیانیه ای گفت هنوز معلوم نیست کدام اختیارات واگذار شده و نتیجه آن چیست. به گفته آقای هیگ، انتخاب آینده مصر با مردم این کشور است.

22:53 رابرت اسپرینگبورد از دانشکده تحصیلات کارشناسی ارشد نیروی دریایی آمریکا به خبرگزاری رویترز گفت که رهبران مصر عاجز شده اند. او می گوید: "سخنرانی های امشب نه به منظور پایان دادن به بحران به شکلی صلح آمیز بلکه تلاشی برای شعله ور کردن بود تا توجیه اعمال حکومت مستقیم نظامی فراهم شود. آنها نه تنها انسجام ارتش را تهدید می کنند بلکه حتی خطر - و این کلمه را با دقت به کار می برم - جنگ داخلی را ایجاد می کنند."

22:50 یک مقام ارشد دولت آمریکا به کیم غطاس، خبرنگار بی بی سی گفته است که کاخ سفید در حال بررسی محتوای سخنرانی های پنجشنبه شب است تا میزان انتقال قدرت و معنی واقعی آنها را بسنجد.

22:46 سفیر مصر در آمریکا می گوید که آقای سلیمان اکنون "عملا سرپرست کشور است."

22:43 ایوان واتسون خبرنگار سی ان ان در توئیتی می نویسد: "سامه شوکری، سفیر مصر در آمریکا در سی ان ان گفت: مبارک "همه اختیاراتش را براساس قانون اساسی به معاون رئیس جمهور منتقل کرد."

22:33 محمد البرادعی در توئیتی می نویسد: "مصر منفجر خواهد شد. ارتش باید حالا کشور را نجات دهد."

22:27 نیکلا سارکوزی رئیس جمهور مصر در واکنش به تازه ترین تحولات گفته است: "از ته دل برای دموکراسی نوزاد مصر امیدوارم که وقت لازم را صرف ایجاد ساختارها و اصولی کنند که کمک خواهد کرد راه به سوی دموکراسی - و نه شکل دیگری از دیکتاتوری، مثل استبداد مذهبی مانند آنچه در ایران اتفاق افتاد - پیدا شود."

22:08 خبرنگاران می گویند حال و هوای حاکم بر میدان تحریر آمیخته به یاس است. بیشتر مردم تصور می کردند امشب شبی است که آقای مبارک اعلام استعفا خواهد کرد.

22:05 علی حبیبی در توئیتی می نویسد: "تظاهرکنندگان به سوی ساختمان تلویزیون ملی می روند."

22:01 تلویزیون دولتی مصر درحال نشان دادن تصاویری از میدان تحریر است، اما صدای کر کننده میدان را پخش نمی کند.

21:54 اشرف خلیل در توئیتی می نویسد: "فردا بعد از ظهر، به سوی کاخ راهپیمایی خواهیم کرد."

21:49 علی شوکری کارشناس نظامی از دانشگاه آکسفورد به بی بی سی گفت به نظر او ارتش جانب دولت را گرفته و قصد دارد "به طور کامل تا آخر از پرزیدنت مبارک حمایت کند. به نظر من به لحظه ای نزدیک می شویم که ارتش باید دست به یک انتخاب واقعی در صحنه بزند."

21:47 اولین واکنش از آمریکا - رابرت گیبز سخنگوی کاخ سفید می گوید آقای اوباما روز پنجشنبه با تیم امنیت ملی خود در کاخ سفید جلسه خواهد داشت.

21:43 مامون مندی محقق مصری به بی بی سی می گوید: "این اولین بار است که قانع شده ام افراد نزدیک به مبارک تصویری تحریف شده از آنچه در کشور می گذرد به او ارائه کرده اند. از نگاه آدمی که در خیابان ایستاده، هرگز نمی شود فکر کرد که این سخنرانی قابل قبول بود. این سخنان براساس آنچه تا قبل از 25 ژانویه برقرار بود نوشته شده که هیچ ارتباطی با آنچه اکنون در کشور می گذرد ندارد. من خیلی نگران آینده این شهر (قاهره) هستم. رژیم مبارک فقط چند ساعت وقت تصمیم گیری دارد: مبارک یا مصر؟ اگر خواسته های مردم قبول نشود، فکر می کنم امشب اتفاقات زشتی خواهد افتاد."

21:42 بنابه گزارش ها مردم حاضر در میدان تحریر در پاسخ به سخنان عمر سلیمان فریاد می کشند: ما نمی رویم، او باید برود. که اشاره ای به حسنی مبارک است.

21:40 سلیمان: هر چه در توان دارم برای اجرای انتقال صلح آمیز قدرت انجام می دهم.

21:38 آقای سلیمان از جوانان خواست میدان تحریر را ترک کنند و به رسانه های خارجی که در پی ضعیف کردن مصر هستند، گوش ندهند.

21:35 سلیمان: به من این قدرت واگذار شده تا دستاوردهای آقای مبارک را حفظ کنم.

21:34 سلیمان: تظاهرات جنبش 25 ژانویه پیروز شده است، تغییرات قانون اساسی انجام شده است.

21:33 سخنرانی تلویزیونی عمر سلیمان معاون حسنی مبارک شروع شده است.

21:20 آقای مبارک در سخنرانی خود گفت: "از خطراتی که متوجه کشور است با خبرم و بر این باورم مصر در حال گذر از یک دوره بسیار مهم از تاریخ خود است. به همین خاطر همه ما باید منافع کشور را در اولویت قرار دهیم و مصر را بالاتر از هر چیز دیگری در نظر داشته باشیم."

21:07 گزارش ها حاکیست که آقای مبارک درحال انتقال بخشی از قدرت خود به معاونش، عمر سلیمان است. او درحال کناره گیری نیست اما بخشی از مسئولیت هایش را به سلیمان واگذار می کند.

21:06 نوین در توئیتی می نویسد: "آفرین مبارک: 3 میلیون آدم عصبانی را در میدان تحریر جمع کن و آنها را بیشتر عصبانی کن."

21:06 مامون فندی محقق و دانشگاهی مصری به بی بی سی می گوید که حرف های آقای مبارک خیلی پایین تر از توقعات بود و گفت او از فردای مصر می ترسد.

21:03 صدای اعتراض جمعیت حاضر در میدان تحریر بلند است. از میان جمعیت شنیده شد که تظاهرات آتی حتی شدیدتر و گسترده تر خواهد بود.

21:02 سخنرانی مبارک به پایان رسید اما به نظر نمی رسد که او به خواسته اصلی معترضان پاسخ داده باشد. او از احساسات میهن پرستانه سخن گفت و تاکید کرد که از صلح و امنیت کشورش دفاع خواهد کرد. او نگفت که تا سپتامبر کناره خواهد گرفت.

20:59 جمعیت حاضر در میدان تحریر که امیدوار به اعلام کناره گیری آقای مبارک بود مشغول شعار دادن است. شعارها واضح نیست اما خشمگین به نظر می رسد. پیام آقای مبارک این است که تا زمان انتقال صلح آمیز قدرت به عنوان رئیس جمهور باقی خواهد ماند.

20:53 رئیس جمهور مصر می گوید که درحال اصلاح قانون اساسی مصر است.

20:52 حسنی مبارک گفت که انتقال صلح آمیز قدرت از امروز تا سپتامبر انجام خواهد شد.

20:49 حسنی مبارک قول انتخابات آزاد و شفاف را داد.

20:48 او گفت درخواست های مردم مشروع است و افزود از اینکه به صدای مردم گوش کند خجالت نمی کشد اما گفت هرگز به پیام های دیکته شده از خارج گوش نخواهد کرد.

20:47 آقای مبارک می گوید که هرکس علیه جوانان مرتکب جنایت شده باشد تنبیه خواهد شد.

20:46 سخنرانی تلویزیونی حسنی مبارک شروع شد. او سخنانش را خطاب به مردم حاضر در میدان تحریر به خصوص خطاب به جوانان شروع کرد.

20:28 دیما خطیب در توئیتی می نویسد: "مبارک به خود مغرورتر از آن است که کناره گیری کند.... تعجب خواهم کرد اگر چنین کند."

20:21 تلویزیون مصر اکنون درحال پخش یک ویدئوی تبلیغاتی درباره مصر است - تصاویر مردم سختکوش، کسب و کارهای مدرن، مراکز توریستی و دستاوردهای ورزشی. هنوز از رئیس جمهور خبری نیست.

20:20 ندا هاشم از قاهره می نویسد: "همه مضطربانه منتظرند. شایعات موج می زند. واقعیت این است که نمی دانیم مبارک چه خواهد گفت. نمی دانیم که آنچه خواهد گفت کافی خواهد بود یا نه. فقط می توانیم امیدوار باشیم که به حرفمان گوش می کند، به مردم مصر. خوشبینیم... خیلی خوشبین و به مصری بودن خود می بالیم."

20:18 جیمز کلاپر رئیس اطلاعات آمریکا این انتقادها را که سرویس های اطلاعاتی آمریکا نشانه های هشداردهنده از ناآرامی در مصر را ندیده بودند رد کرده است.

20:10 وائل خیری در توئیتی می نویسد: "یکی از همین لحظات اتفاق خواهد افتاد - توقعات، انتظارات بالا و نگرانی از گرفتن نتیجه ای یاس آور. اضطراب آورترین ساعت زندگی مان برای سال های سال به سر می آید.

20:02 زمان مقرر برای سخنرانی حسنی مبارک گذشته است اما او هنوز در تلویزیون ظاهر نشده است.

19:59 احمد، از تظاهرکنندگان میدان تحریر، به بخش جهانی بی بی سی گفت: "هنوز فکر می کنم که دارم خواب می بینم. هرگز حتی خوابش را هم نمی دیدم که روزی میلیون ها مصری به خیابان ها بیایند و خواهان آزادی و حقوق خود شوند. این لحظه ای از تاریخ ماست که در ذهن ما خواهد ماند و به آن افتخار خواهیم کرد."

19:47 مارک ماردل ادیتور آمریکای شمالی بی بی سی در واشنگتن می گوید: آمریکا راضی نخواهد بود اگر ارتش قدرت را در مصر به دست گیرد. کاخ سفید خواهان اجرای اصلاحات دموکراتیک است.

19:30 سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد مسالمت آمیز بودن اعتراض ها در مصر را تحسین آمیز دانست.

19:28 پطرس غالی، دبیرکل اسبق سازمان ملل متحد که مصری است به بی بی سی گفت امیدوار گذار سیاسی در این کشور به طور مسالمت آمیز انجام شود.

19:23 دولت بریتانیا: تغییرات باید هر چه سریع تر در مصر رخ دهد.

19:21 العربیه: حسنی مبارک همه اختیارات نظامی را به ژنرال حسین طنطاوی، وزیر دفاع منتقل خواهد کرد.

19:19 ایمان محی الدین، خبرنگار الجزیره انگلیسی در تویتر نوشت مردم در میدان تحریر هیجان زده هستند و خوشبینی زیادی دارند.

19:16 پل آدامز، خبرنگار بی بی سی در قاهره جو حاکم بر میدان تحریر را مانند یک کنسرت راک توصیف کرد.

19:13 خبرنگار بی بی سی در بیت المقدس می گوید: بدترین حالت ممکن برای اسرائیل این است که حسنی مبارک استعفا دهد، انتخابات برگزار شود و دولتی متخاصم بر مصر حاکم شود.

19:09 دالیا زیاده در تویتر از پیوستن افسران ارتش به تظاهرکنندگان خبر داد.

19:06 شبکه العربیه: حسنی مبارک پیش از کناره گیری از قدرت، از آغاز روند تغییر قانون اساسی خبر خواهد داد.

19:04 ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا می گوید حکومت مصر در پاسخگویی به خواسته های مردم کند عمل کرده است.

19:01 شهیره امین، گوینده خبر مستعفی تلویزیون مصر می گوید اصلاحات سیاسی در مصر ایجاد انجام خواهد شد و امکان بازگشت اوضاع به شرایط گذشته وجود ندارد.

18:55 ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا، خواستار انتقال منظم حکومت در مصر و ایجاد دولتی با حضور همه طیف های سیاسی برای کمک به حل مسالمت آمیز اختلاف ها در این کشور شده است.

18:52 کیم غطاس، خبرنگار بی بی سی در وزارت خارجه آمریکا: شبکه تلویزیونی نیل مصر سخنان باراک اوباما درباره اوضاع این کشور را به طور مستقیم پخش کرد.

18:50 باراک اوباما در میشیگان: "ما می خواهیم همه مصری ها بدانند که آمریکا آن چه را که در توان دارد، انجام خواهد داد تا از گذار منظم و حقیقی مصر به سوی دموکراسی حمایت کند."

18:48 مونا، یکی از فعالان مصری حاضر در میدان تحریر به بی بی سی گفت گزارش های متناقض و نامشخص بودن اوضاع او را نگران کرده است.

18:47 شریف عباس در تویتر نوشت: همین الان از میدان تحریر برگشتم تا کمی استراحت کنم. شور و شعف مردم را فرا گرفته است.

18:45 باراک اوباما: آمریکا به حمایت خود از گذار مصر به دموکراسی حمایت خواهد کرد.

18:43 حسنی مبارک با معاون رئیس جمهوری و نخست وزیر این کشور دیدار کرد.

18:41 اوباما: به دقت اوضاع مصر را زیر نظر داریم.

18:39 باراک اوباما: این جوانان مصر هستند که در خط مقدم اعتراض ها هستند زیرا می خواهند صدایشان شنیده شود.

18:38 وبلاگ نویس مصری در تویتر به نقل از روزنامه الیوم السابع از برداشتن تصاویر حسنی مبارک از دیوارهای بعضی از اداره های دولتی خبر داد.

18:35 باراک اوباما تا لحظاتی دیگر درباره اوضاع مصر صحبت خواهد کرد.

18:33 خبرگزاری ها: معترضان مصری نگران وقوع کودتا هستند و بر استقرار حکومت غیرنظامی تاکید می کنند.

18:28 پل آدامز، خبرنگار اعزامی بی بی سی به قاهره می گوید این حس وجود دارد که ارتش کنترل اوضاع را در اختیار گرفته است. به گفته آقای آدامز اگر مشخص شود که ارتش همه عناصر حکومت کنونی را برکنار کرده، باعث رضایت مردم خواهد بود.

18:25 یکی از وبلاگ نویسان مصری با اشاره به حضور گسترده مردم در خیابان های قاهره در تویتر نوشت: حتی یک وجب جا در میدان تحریر باقی نمانده است.

18:22 وائل عباس، فعال مصری در پیامی در تویتر نوشت مردم در پی حکومت غیرنظامی هستند و حاکمیت نظامیان را قبول نخواهند کرد.

18:11 محمد منظرپور، خبرنگار ما می گوید که در تحولات کنونی مصر، دو نیرو حضور دارند؛ نیرویی که می خواهند مبارک از صحنه خارج شود ولی رژیم او بر سر کار بماند و در مقابل، گروه دیگری که بیم آن دارد که با وجود تغییرات درخواستی، ساختار و چارچوب روابط مصر با کشورهایی مثل اسرائیل ادامه پیدا کند و هشدار می دهند که باید این سیستم تغییر کند.

18:03 شبکه خبری ا‌ن‌بی‌سی در سایت تویتر نوشته است که "نیروهای پلیس در حال عقب نشینی از میدان تحریر قاهره هستند تا "برای هر سناریویی" در طول سخنرانی آقای مبارک و بعد از آن آماده باشند."

17:55 بهمن کلباسی، خبرنگار ما در نیویورک می گوید که دولتمردان آمریکا الان سکوت کرده اند، ولی باراک اوباما تحولات مصر را از نزدیک دنبال می کند و سخنگوی او گفته است که لحظه به لحظه گزارش تحولات مصر به او داده می شود. سخنگوی کاخ سفید هم گفته است که ما هم وضعیت مصر را از طریق رسانه ها دنبال می کنیم، ولی او تاکید کرده است که ما هم می خواهیم انتقال قدرت به طور منظم در مصر رخ دهد. بهمن کلباسی می گوید که به نظر می رسد سیاستمداران آمریکا می خواهند "پشت سر" تحولات مصر حرکت کنند.

17:54 به طور گسترده ای این احتمال داده می شود که عمر سلیمان، معاون رئیس جمهوری مصر ، کسی است که در صورت کناره گیری آقای مبارک، قدرت را از او تحویل خواهد گرفت. در سایت انگلیسی بی‌بی‌سی، درباره آقای سلیمان بیشتر بخوانید.

17:51 اگر می‌خواهید در باره نحوه کناره گیری رئیس جمهوری مصر و روند قانونی انتقال قدرت در این کشور بیشتر بخوانید. قانون اساسی مصر در اینجا به طور آنلاین، قابل دسترسی است.

17:47 ماشاءالله شمس‌الواعظین، کارشناس دنیای عرب به بی‌بی‌سی فارسی گفت که مبارک توانست برای نزدیک به سی سال، حالت فوق العاده حاکم بر مصر را هر سال تصویب و تمدید کند. در طول این مدت، او نیروهای رقیب سیاسی‌اش را در مصر سرکوب و منادیان آزادی در این کشور را زندانی می‌کرد.

17:40 مقامات دولت آمریکا تقریبا در قبال تحولات سریع اخیر در مصر سکوت کرده اند و فقط باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در باره تحولات مصر به خبرنگاران گفته است که "ما منتظریم تا ببینیم چه اتفاقی در جریان است."

17:37 مهرداد فرهمند، خبرنگار ما می‌گوید که ممکن است شرایط طوری پیش بروند که امنیت و جان حسنی مبارک هم به خطر بیافتد. برخی معترضان حاضر در میدان تحریر قاهره هم در روزهای گذشته خواهان محاکمه حسنی مبارک شده بودند.

17:26 تلویزون دولتی مصر تصاویری را نشان داده که گفته شده است به طور زنده از جلسه حسنی مبارک با عمر سلیمان، معاونش، در کاخ ریاست جمهوری در قاهره پخش می شود.

17:25 کیم غطاس، خبرنگار بی‌بی‌سی در آمریکا، به نقل از یکی از مقامات رسمی دولت آمریکا گفته است که دولت این کشور از نزدیک تحولات مصر را دنبال می کند و آنها هم منتظر هستند تا ببینند آقای مبارک امشب چه چیزی را اعلام خواهد کرد.

17:17 یکی از اعضای ارشد اخوان المسلمین گفته است که این گروه نگران آن است که کودتایی نظامی رخ داده باشد و آنها خواهان کناره گیری شخص مبارک نبودند، بلکه می خواستند که رژیم و کل حکومت این کشور تغییر کند.

17:10 پل آدامز، خبرنگار بی بی سی که الان در میدان تحریر قاهره حضور دارد، می گوید که وقتی یکی از نمایندگان نیروهای نظامی در بین جمعیت حاضر در این میدان حضور یافت و گفت که تمام خواسته های آنها امشب برآورده خواهد شد. تمام جمعیت به شور آمد. آنها کمی بعد سرود ملی مصر را سر دادند.

17:01 مجدی عبدالهادی، خبرنگار بی‌بی‌سی در قاهره می‌گوید که هنوز کاملا مشخص نیست که آیا ارتش دست به کودتا زده است یا آنها فقط برای تامین خواسته های مردم مصر، مبارک را واداشته اند کنار برود. در نتیجه امشب، می تواند طولانی ترین شب برای افرادی باشد که در میدان تحریر قاهره حضور دارند.

16:55 یکی از روزنامه‌های خصوصی در مصر نوشته است که "منابع آگاه" در تلویزیون دولتی مصر به آنها گفته‌اند که آقای مبارک ساعت ۱۰ امشب (۸ شب به وقت گرینویچ) در یک سخنرانی تلویزیونی، استعفایش را اعلام خواهد کرد. ولی این خبر هنوز رسما تایید نشده است.

17:05 مهرداد فرهمند، خبرنگار ما می‌گوید که انتظار می رفت با تلاش دولت برای عادی سازی وضعیت و آغاز به کار دوباره بانک ها، بازار و مدارس و دانشگاه ها، تظاهرات معترضان به دولت مصر در سطح میدان تحریر قاهره باقی بماند و پیش بینی می شد که از تاثیر این اعتراض ها بر شرایط مصر کم شود. ولی اینطور نشد و حتی امروز ۲۴ هزار نفر از کارکنان یک شرکت نساجی، محل کارشان را ترک کردند.

16:40 خبرنگار بی‌بی‌سی در اسرائیل می‌گوید که تحولات مصر، از نزدیک در این کشور تحت نظر است. "دولت اسرائیل به طور روشنی، نگران تحولات مصر است، ولی تاکنون بیانیه رسمی در این باره صادر نشده است و آنها منتظرند تا کمی شرایط آرام تر شود."

16:39 حسان بدراوی، از اعضای عالی‌رتبه حزب حاکم مصر به بی‌بی‌سی گفته است که امیدوار است حسنی مبارک، رئیس جمهوری این کشور، قدرت خود را به عمر سلیمان، معاون رئیس جمهوری، تفویض کند.

16:20 سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) گفته است که "به احتمال خیلی زیاد" حسنی مبارک از قدرت کناره‌گیری می‌کند.

16:19 از این که برای دنبال کردن لحظه به لحظه تحولات مصر به ما پیوستید، متشکریم. در آخرین تحول سیاسی در این کشور، برای اولین بار، مقامات رسمی مصر علنا گفته اند که حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر باید کناره گیری کند.

15:40 به گزارش خبرنگاران، به دنبال انتشار خبرهایی در باره کناره گیری حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر از قدرت، شور و شادی جمعیت حاضر در میدان تحریر قاهره، مرکز اصلی اعتراضات این کشور را فرا گرفته است.

15:38 خبرگزاری رویترز گزارش داده است که یکی از فرماندهان ارتش با حضور در بین تجمع‌کنندگان در میدان تحریر قاهره گفته است که "هرچه شما می‌خواهید، امروز محقق خواهد شد."

15:37 خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که جلسه شورای عالی ارتش، بدون حضور حسنی مبارک در حال برگزاری است. اعضای این شورا در بیانیه ای اعلام کرده اند که "اقدامات لازم را برای حمایت از ملت و درخواست‌های قانونی مردم مصر" انجام خواهند داد.

15:34 اشرف خلیل، خبرنگاری که الان در قاهره است، در سایت توئیتر نوشته است که "تظاهرکنندگان در مصر، همانند معترضان تونس، فقط خواهان کناره گیری حسنی مبارک نیستند، بلکه می خواهند حزب او و سیستم حاکم بر مصر تغییر کند.

15:32 پل آدامز، خبرنگار بی‌بی‌سی در قاهره می گوید که در یک ساعت گذشته، کاربران مصری اینترنت، بر سر احتمال کناره گیری آقای مبارک و تحویل قدرتش به ارتش و یا انتشار بیانیه ای خطاب به مردم مصر، وارد بحث شده اند.

15:22 حسام بدراوی، دبیرکل حزب حاکم مصر، به بی بی سی گفته است که آقای مبارک، احتمالا امشب برای مردم مصر سخنرانی خواهد کرد. او اظهار امیدواری کرده است که آقای مبارک قدرت را به عمر سلیمان، معاون رئیس جمهوری این کشور تحویل دهد.

15:17 احمد شفیق، نخست وزیر مصر، در گفت و گو با بخش عربی بی بی سی تایید کرده است که سناریوی کناره گیری آقای حسنی مبارک در حال بررسی است و نتیجه این بررسی ها، هرچه که باشد، به زودی اعلام می شود.

15:10 به بخش پوشش لحظه به لحظه تحولات مصر خوش آمدید؛ بعد از نزدیک به دو هفته تجمع مخالفان دولت در میدان تحریر قاهره و ادامه اعتراضات در چندین شهر این کشور، مقامات ارشد مصر برای اولین بار تایید کرده اند که کناره گیری حسنی مبارک، رئیس جمهور مصر در حال بررسی است. برای دنبال کردن آخرین خبرها در این باره، با ما همراه باشید.

اخبار روز دوشنبه، هفتم فوریه را از اینجا بخوانید.

اخبار روز یکشنبه، ششم فوریه را از اینجا بخوانید.

اخبار روز شنبه، پنجم فوریه را از اینجا بخوانید.

اخبار روز جمعه، چهارم فوریه را از اینجا بخوانید.

اخبار روز پنجشنبه، سوم فوریه را از اینجا بخوانید.

اخبار روز چهارشنبه، دوم فوریه را از اینجا بخوانید.

اخبار روز سه‌شنبه، اول فوریه را از اینجا بخوانید.

اخبار روز دوشنبه، 31 ژانویه را از اینجا بخوانید.

اخبار روز یکشنبه، 30 ژانویه را از اینجا بخوانید.

اخبار روز شنبه، 29 ژانویه را از اینجا بخوانید.