افزایش نگرانی های بین المللی از ادامه ناآرامی ها در مصر

واکنش ها به مصر حق نشر عکس BBC World Service
Image caption رهبران جهان نسبت به تحولات مصر و آینده این کشور ابراز نگرانی کرده اند

در حالی که مردم مصر همچنان در اعتراض به ادامه حکومت حسنی مبارک، در شهرهای مختلف این کشور اجتماع کرده اند، نگرانی های بین المللی هم از وضعیت مصر افزایش یافته است.

در تازه ترین واکنش ها کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا، گفته است که زمان تغییر دولت در مصر هم اکنون است.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، می گوید نطق آقای مبارک آن گونه که امید می رفت، گامی به پیش نبود و تنش در این کشور را کاهش نمی دهد.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا، وضعیت در مصر را خطرناک توصیف کرده است. آقای هیگ روز جمعه در گفتگو با بی بی سی گفت نکته مهم این است که معترضان به رغم مایوس شدن از نطق تلویزیونی آقای مبارک در شامگاه پنجشنبه، از خود خویشتنداری نشان دهند.

پیشتر، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، گفت دولت مصر هنوز راهی معتبر، مستحکم و خالی از ابهام به سوی دموکراسی، ارائه نداده است.

در همین حال، ایهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل، نیز گفته است که اگر جنبش اسلامی اخوان المسلمین در مصر به قدرت برسد، منطقه با خطر وقوع یک فاجعه مواجه خواهد شد.

محمد البرادعی، یکی از شخصیت های مخالف دولت مصر، از ارتش این کشور مصرانه خواسته است کشور را نجات دهد و هشدار داده که مصر در ورطه انفجار قرار گرفته است.

واکنش ایران

در عین حال محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، در جریان سخنرانی برای راهپیمایان سی و دومین سالگرد انقلاب اسلامی در ایران، وقایع مصر را بیدار کننده توصیف کرد و گفت: "خاور میانه جدید به زودی بدون آمریکا و اسرائیل تحقق خواهد یافت."

آقای احمدی نژاد به ملت ها و جوانان عرب گفت که آزادی حق آنهاست و آنها حق دارند درباره مسائل کشوری و جهانی آزادانه اعمال نظر کنند.

این در حالی است که دولت ایران به طور رسمی به درخواست مخالفان دولت برای برگزاری راهپیمایی در حمایت از مردم مصر پاسخ نداده ولی برخی مقامات دولتی از با این درخواست مخالفت کرده اند.