واکنش ها به استعفای حسنی مبارک

جشن و شادی در مصر حق نشر عکس BBC World Service
Image caption مردم مصر استعفای حسنی مبارک را در خیابان ها جشن می گیرند

استعفای حسنی مبارک، رییس جمهوری مصر، واکنش های گسترده مقام های مصری و بین المللی را در پی داشته است.

محمد البرادعی، یکی از چهره های مخالف در مصر، کناره گیری حسنی مبارک از قدرت، بعد از سی سال حکومت بر این کشور را بهترین روز زندگی خود توصیف کرده است. او که در قاهره صحبت می کرد، گفت که مصر بعد از سال ها سرکوب، سرانجام آزاد شده است.

اخوان المسلمین، جنبش اسلامی مخالف حسنی مبارک، از اینکه ارتش مصر در جریان تظاهرات مردمی در این کشور، به قول خود پایبند ماند، از آن تجلیل کرده است.

به گزارش رویترز، عمرو موسی، دبیرکل اتحادیه عرب، از چیزی که آن را "انقلاب سفید" در مصر خواند، استقبال کرده و گفته است که "من چشم انتظار آینده هستم." عمرو موسی استعفای آقای مبارک را فرصتی توصیف کرد برای ایجاد همفکری ملی در مصر.

در تونس، کشوری که مردمش ماه گذشته رئیس جمهور خود را سرنگون کردند، جشن و شادی در خیابان ها برپاست و صدای بوق اتومبیل از همه جا شنیده می شود.

دولت انتقالی تونس از مردم مصر برای برکناری حسنی مبارک و از ارتش این کشور به خاطر حس عمیق میهن پرستی آن تقدیر کرده است.

براساس گزارش ها مردم غزه هم پس از شنیدن خبر استعفای حسنی مبارک به شادی پرداخته اند. حماس، که کنترل غزه را به عهده دارد، این واقعه را آغاز انقلاب مصر خوانده است.

در لبنان، جنبش تندروی حزب الله، رسیدن به این "پیروزی بزرگ" را به مردم مصر تبریک گفت.

یک مقام رسمی اسرائیل که نامش اعلام نشده، به خبرگزاری رویترز گفته است که "امیدوارم استعفای آقای مبارک، روابط صلح‌آمیز مصر و اسرائیل را تحت تاثیر قرار ندهد."

آمریکا

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا گفته است با کناره گیری حسنی مبارک از قدرت، دوره تغییرات در مصر شروع شده است.

آقای اوباما گفت با آغاز تغییرات در مصر، روزهای دشواری در برابر مردم این کشور خواهد بود و باید به سوال های زیادی پاسخ داده شود.

او ابراز امیدواری کرد مردم مصر بتوانند به طور مسالمت آمیز و سازنده ای به پاسخ های این سوال ها دست پیدا کنند.

جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا نیز با حساس خواندن روزهای پیش رو، کناره گیری حسنی مبارک از قدرت را نقطه عطفی در خاورمیانه دانست.

آقای بایدن همچنین خواستار حرکت مصر به سوی دموکراسی شد.

شماری از اعضای کنگره آمریکا هم ضمن استقبال از کناره گیری حسنی مبارک از ریاست جمهوری مصر، خواستار حرکت آرام مصر به سوی دموکراسی شدند.

آنها همچنین درباره آینده روابط مصر با اسرائیل ابراز نگرانی کرده اند.

ایران

دولت ایران کناره گیری حسنی مبارک از ریاست جمهوری مصر را یک " پیروزی بزرگ " توصیف کرده است.

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران به مردم مصر به خاطر کناره گیری حسنی مبارک تبریک گفت و خود را در پیروزی آنها سهیم دانست.

رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت: " غلبه اراده ملت بزرگ مصر بر مقاومت مقامات مصر که وابسته به قدرت های بزرگ بودند ، یک پیروزی بزرگ است."

آقای مهمانپرست که در گفت و گو با تلویزیون عربی زبان دولت ایران و ساعتی پس از انتشار خبر کناره گیری آقای مبارک سخن می گفت ، اظهار امیدواری کرده است که " این راه ادامه یابد و خواسته های تاریخی مردم مصر تحقق یابد."

دولت ایران روز جمعه مراسم بزرگداشت سی و دومین سالگرد پیروزی انقلاب سال 1357 در ایران را برگزار کرد.

واکنش دولت ایران در حالی ابراز می شود که روز پیش از آن شبکه های تلویزیون دولتی ایران خبر کناره گیری اقای مبارک و خروج او از مصر را منتشر کرده بودند.

رسانه های دولت ایران در روزهای گذشته تحولات مصر را به عنوان یک انقلاب اسلامی توصیف کرده و بر جهت گیری مذهبی آن تاکید کرده اند.

دبیرکل سازمان ملل متحد

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار انتقال شفاف، آرام و مسالمت آمیز قدرت در مصر شده است.

در پی کناره گیری حسنی مبارک از ریاست جمهوری مصر، آقای بان با قرائت بیانیه ای خواستار برگزاری انتخابات آزاد، عادلانه و معتبر و برای برقراری سریع تر حکومت غیرنظامی در این کشور شد.

آقای بان، کناره گیری حسنی مبارک را تصمیمی مشکل و در جهت منافع مردم مصر دانست و از اعتراض های مسالمت آمیز معترضان در این کشور تقدیر کرد.

اروپا

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به برکناری حسنی مبارک از ریاست جمهوری مصر، گفته است که اتحادیه اروپا آماده است تا به مردم مصر کمک کند.

خانم اشتون گفت که آینده مصر، در دستان مردم این کشور قرار گرفته است. خانم اشتون گفت که حسنی مبارک به آنچه مردم از او می خواستند گوش داد و راه را برای اصلاحات باز کرد.

نیکلا سارکوزی، رییس جمهوری فرانسه، از مصر خواسته است که از طریق برگزاری انتخابات آزاد و شفاف، به سوی ایجاد نهادهای دموکراتیک پیش برود.

به گفته خبرگزاری فرانسه، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان از استعفای حسنی مبارک استقبال کرده است و آن را یک "تغییر تاریخی" توصیف کرده است.

دیوید کامرون، نخست وزیر دولت ائتلافی بریتانیا، روز جمعه را روزی استثنائی توصیف کرد و گفت که فرصتی با ارزش برای ایجاد کشوری آزاد، باز و دمکراتیک در مصر ایجاد شده است.

کانادا

کانادا نیز خواستار برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه در مصر شده است.

استفن هارپر، نخست وزیر کانادا، بدون اشاره به اسرائیل خواستار احترام مصر به معاهده های پیشین و همچنین حقوق اقلیت ها شد.