شادی مردم مصر در واکنش به استعفای مبارک

قاهره حق نشر عکس AP
Image caption مردم قاهره استعفای مبارک را جشن گرفتند

جشن و شادمانی مردم مصر از کناره گیری حسنی مبارک از ریاست جمهوری همچنان در جریان است.

ده ها هزار نفر از مردم مصر روز جمعه به معترضان در میدان تحریر پیوستند تا کناره گیری آقای مبارک پس از هجده روز ناآرامی گسترده را جشن بگیرند.

گزارش ها بیانگر ادامه حضور مردم در خیابان ها و میدان های قاهره تا ساعت های اولیه بامداد است.

بسیاری از خیابان های منتهی به میدان تحریر و محله های اطراف آن به خاطر حجم بالای آمد و شد خودروها مسدود شده است.

عمر سلیمان،معاون رئیس جمهوری مصر روز جمعه بر صفحه تلویزیون دولتی ظاهر شد و در سخنانی کوتاه از کناره گیری حسنی مبارک از قدرت پس از سی سال خبر داد.

به گفته آقای سلیمان، شورای عالی نیروهای مسلح به رهبری فیلدمارشال محمد حسین طنطاوی، وزیر دفاع، عهده دار اداره مصر شده است.

این خبر با هلهله و شادی معترضان در میدان تحریر قاهره و تظاهرکنندگانی که در برابر ساختمان تلویزیون و کاخ ریاست جمهوری جمع شده بودند، همراه شد.

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای سلیمان گفت اداره کشور به ارتش سپرده شده است

گفته می شود آقای مبارک قاهره را به مقصد شهر تفریحی شرم الشیخ ترک کرده است.

همزمان، سوئیس از اتخاذ تدابیری برای جلوگیری از سوء استفاده از منابع مالی دولت مصر در بانک های این کشور خبر داد.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه سوئیس، دولت این کشور دستور مسدود کردن همه دارایی ها و حساب های بانکی احتمالی حسنی مبارک و نزدیکانش را صادر کرده است.

یکی از شعارهای معترضان مصری تقاضا برای بازگرداندن دارایی های هفتاد میلیارد دلاری حسنی مبارک به این کشور است.

واکنش های بین المللی

رهبران و دولت های کشورهای مختلف از کناره گیری آقای مبارک استقبال کرده اند و خواستار برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه در مصر شده اند.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد از آقای مبارک به خاطر اتخاذ یک تصمیم سخت و کناره گیری از قدرت به خاطر منافع مصر تقدیر کرد و خواستار گذار سریع به سوی دموکراسی شد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده هم با استقبال از تحولات مصر، مردم این کشور را الهام بخش توصیف کرد. او گفت مردم مصر تشنه تغییر هستند و این تازه اول راه است.

آقای اوباما گفت با آغاز تغییرات در مصر، روزهای دشواری در برابر مردم این کشور خواهد بود و باید به سوال های زیادی پاسخ داده شود.

او ابراز امیدواری کرد مردم مصر بتوانند به طور مسالمت آمیز و سازنده ای به پاسخ این سوال ها دست پیدا کنند.

باراک اوباما همچنین از نقش "میهن پرستانه" ارتش مصر تقدیر کرد و ابراز امیدواری کرد نظامیان این کشور با مسوولیت پذیری به روند گذار در این کشور کمک کند.

دولت ایران نیز کناره گیری حسنی مبارک را یک پیروزی بزرگ توصیف کرده است.

یک مقام رسمی اسرائیل که نامش اعلام نشده، به خبرگزاری رویترز گفته است که "امیدوارم استعفای آقای مبارک، روابط صلح‌آمیز مصر و اسرائیل را تحت تاثیر قرار ندهد."

در تونس، کشوری که مردمش ماه گذشته رئیس جمهوری خود را سرنگون کردند، در خیابان ها جشن و شادی برپاست و صدای بوق اتومبیل از همه جا شنیده می شود.

دولت انتقالی تونس از مردم مصر برای برکناری حسنی مبارک و از ارتش این کشور به خاطر حس عمیق میهن پرستی آن تقدیر کرده است.

براساس گزارش ها مردم غزه هم پس از شنیدن خبر استعفای حسنی مبارک به شادی پرداخته اند. حماس، که کنترل غزه را به عهده دارد، این واقعه را آغاز انقلاب مصر خوانده است.

در لبنان، جنبش حزب الله، این "پیروزی بزرگ" را به مردم مصر تبریک گفت.

واکنش های مخالفان حکومت

محمد البرادعی، از شخصیت های مخالف حکومت حسنی مبارک، جمعه را بزرگ ترین روز زندگی خود دانست.

آقای البرادعی به بی بی سی گفت: "شما نمی توانید میزان شادمانی و خوشحالی مصری ها از بازگردانده شدن انسانیت و آزادی خود را درک کنید."

اخوان المسلمین، جنبش اسلامی مخالف حسنی مبارک، از اینکه ارتش مصر در جریان تظاهرات مردمی در این کشور، به قول خود پایبند ماند، از آن تجلیل کرده است.

به گزارش رویترز، عمرو موسی، دبیرکل اتحادیه عرب، از "انقلاب سفید" در مصر استقبال کرد و استعفای آقای مبارک را فرصتی برای ایجاد همفکری ملی در مصر توصیف کرد.

گزارش هایی درباره استعفای آقای موسی از دبیرکلی اتحادیه عرب برای نامزدی در انتخابات پیش روی ریاست جمهوری مصر منتشر شده است.

مطالب مرتبط