اخبار لحظه به لحظه تظاهرات مصر در روز جمعه، یازدهم فوریه

پوشش لحظه به لحظه اخبار مصر حق نشر عکس AP

23:59 پل ولفوویتز، معاون وزیر دفاع سابق آمریکا و رئیس سابق بانک جهانی در مصاحبه با بی بی سی انقلاب مصر را تحولی مهم در تاریخ دموکراسی دانست و از اینکه آمریکا در گذشته برای پیشبرد دموکراسی در مصر اقدام جدی نکرده بود ابراز تاسف کرده است.

23:53 فرانک گاردنر، خبرنگار بی بی سی در امور امنیتی در تویتر می نویسد: کناره گیری مبارک خلا قدرتی در خاورمیانه باقی می گذارد. انتظار رقابت تازه عربستان سعودی و ایران برای کسب نفوذ را داشته باشید.

23:43 یکی دیگر از رهبران اخوان المسلیمن به بی بی سی گفته است که غرب نباید از این گروه هراسی داشته باشد زیرا گروهش قصد ندارد تا سالها کاندیدایی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری معرفی کند. او بر مشارکت همه احزاب درعرصه سیاسی تاکید کرده و گفته است که اخوان المسلمین قصد سلطه بر مصر را ندارد.

23:31 عمرو موسی این نظر که استعفای مبارک در عمل طی کودتایی پنهانی تحقق یافته را رد می کند و می گوید آنچه در کشور رخ داده یک انقلاب مردمی است.

23:27 عمرو موسی، دبیرکل اتحادیه عرب گفته است از این سمت استعفا خواهد داد. احتمال این وجود دارد که این دیپلمات کهنه کار مصری، یکی از کاندیداهای پست ریاست جمهوری در انتخابات آتی باشد.

23:24 عمرو موسی، دبیرکل اتحادیه عرب: این لحظه ای تاریخی برای مصر، مردم آن و حتی جهان عرب است... حال زمان آن فرا رسیده که اتفاق ملی برای حرکت به جلو ایجاد کنیم.

23:19 تازه ترین شعار مردم مصر: 70 میلیارد دلار حسنی مبارک باید به ما برگردانده شود.

23:15 رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید: دولت بعدی مصر باید به پیمان صلح کمپ دیوید با اسرائیل پایبند باشد.

23:12 جان لوئیس، عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا: آنچه امروز در مصر شاهدش بودیم یک انقلاب مسالمت آمیز است.

22:24 در پی کناره گیری حسنی مبارک از قدرت، ارزش شاخص های بازارهای جهانی بورس بالا رفته و بهای نفت کاهش یافته است.

22:21 تلویزیون دولتی تونس: دولت انتقالی تونس مبارزات مردم مصر و فداکاری قهرمانانه آنان را می ستاید و از روحیه وطن پرستانه ارتش مصر در محافظت از مردم قدردانی می کند.

22:09 جو بایدن: "به دوستانمان در ایران می گویم بگذارید مردم راهپیمایی کنند، بگذارید مردم حرفشان را بزنند، مردمتان را از زندان آزاد کنید، بگذارید (در آینده کشور) نقش داشته باشند."

22:08 جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا در واکنش به کناره گیری حسنی مبارک از ایران خواست به مردم این کشور اجازه راهیپمایی و تجمع دهد.

22:06 لیس دوسات، خبرنگار ارشد بی بی سی در قاهره به نقل از یکی از مخالفان در تویتر می نویسد: آنها ما را بچه می خوانند اما ببینید همین بچه ها چه کرده اند.

22:03 مقام های آمریکایی با مقایسه نحوه برخورد حکومت ایران با مخالفان و رسانه و موضع گیری این کشور در واکنش به رخدادهای مصر، جمهوری اسلامی را به "دو رویی" متهم کرده اند.

21:58 هم زمان با تحولات مصر، کاخ سفید افزایش فشار حکومت ایران بر فعالان سیاسی و مسدود کردن مجاری ارتباطات مانند اینترنت و ایجاد اختلال در امواج شبکه های ماهواره ای را نشانه ترس رهبران این کشور از اراده مردم دانسته است.

21:55 خبرنگار بی بی سی در الجزایر: پلیس روز جمعه در الجزیره نگذاشت که مردم در خیابانها جمع شده و کناره گیری حسنی مبارک را جشن بگیرند.

21:53 خبرنگار بی بی سی در الجزایر می گوید احزاب مخالف دولت قصد دارند که روز شنبه در پایتخت جمع شده و خواهان آزادی بیشتر و بهبود وضع اقتصادی شوند.

21:49 لیام فاکس، وزیر دفاع بریتانیا: یکی از موارد مثبتی که طی سه هفته گذشته شاهدش بوده ایم این است که ارتش مصر متحد باقی مانده، سکولار و مستقل بوده و این امر باید ما را نسبت به آینده امیدوار کند. او افزود: کسی دقیقا نمی داند در مصر چه اتفاقی خواهد افتاد.

21:28 سوزان رایس، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد در تویتر می نویسد: امروز چه روز شگفت انگیزی برای مصر و دنیاست! ما به نسل آینده افتخار می کنیم.

21:17 دولت ایران روز جمعه مراسم بزرگداشت سی و دومین سالگرد پیروزی انقلاب سال ۱۳۵۷ در ایران را برگزار کرد. رسانه های ایران در روزهای گذشته تحولات مصر را به عنوان یک انقلاب اسلامی توصیف کرده و بر جهت گیری مذهبی آن تاکید کرده اند.

21:15 به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) علی اکبر صالحی، وزیر امورخارجه ایران گفت: "مردم عزیز کشورمان امروز (جمعه) با حضور میلیونی خود ضمن تجلیل از انقلاب شکوهمند اسلامی در سراسر ایران، همراهی و حمایت یکپارچه خود را از حرکت شجاعانه و عدالت‌خواهانه مردم تاریخ ساز مصر اعلام داشتند."

21:13 دولت ایران کناره گیری حسنی مبارک را یک " پیروزی بزرگ " توصیف کرده است.

20:56 گزارش کامل سخنان باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا؛ در ارتباط با استعفای حسنی مبارک را اینجا بخوانید.

20:53 کناره گیری آقای مبارک از قدرت، واکنش های گسترده ای در داخل و خارج مصر به همراه داشته است. گزارشی بخوانید از این واکنش ها در وبسایت بی بی سی فارسی.

20:50 در جدید ترین گزارش منتشر شده در وبسایت بی بی سی فارسی، بخوانید درباره سه دهه ریاست جمهوری حسنی مبارک در مصر.

20:45 باراک اوباما، در سخنان دقایق پیش خود گفت که در تحولات سیاسی پس از کناره گیری آقای مبارک، باید صدای تمامی جناح ها شنیده شود و گذار به دموکراسی، آیینه تمامی گروه ها و جناح های مصر باشد.

20:40 حسنی مبارک و دوره ریاست جمهوری او را در قالب یک آلبوم عکس ببینید، اینجا کلیک کنید.

20:35 اگر مایل به دیدن لحظات شادی مردم مصر هستید که در قاب تصویر دوربین خبرنگاران ثبت شده است، اینجا کلیک کنید.

20:33 با گذشت چند ساعت از اعلام رسمی کناره گیری حسنی مبارک از قدرت، اخبار اصلی رسانه های جهان همچنان به انعکاس تحولات مصر اختصاص دارد و مردم مصر در اکثر شهرها، همچنان در خیابان ها به شادی و سرور مشغولند.

20:31 رئیس جمهور آمریکا تاکید کرد که ارتش مصر باید شرایط گذار این کشور به دموکراسی را تسهیل کند.

20:28 آقای اوباما گفت که مردم مصر آشکارا اعلام کرده اند که خواست آنها رسیدن به دموکراسی است و ارتش این کشور باید با لغو وضعیت اضطراری در مصر، شرایط را برای برگزاری یک انتخابات آزاد و منصفانه مهیا کند.

20:19 آقای اوباما همچنین گفت که استعفای آقای مبارک نشانه این است که او به خواست مردم مصر برای "تغییر" پاسخ داده است اما این پایان ماجرا نیست و تازه اول راه است.

20:17 باراک اوباما، در سخنان دقایق پیش خود گفت از نقش "میهن پرستانه" ارتش مصر تقدیر می کند و ابراز امیدواری کرد نظامیان این کشور با مسوولیت پذیری به روند گذار در این کشور کمک کند.

20:15 مهرداد فرهمند، خبرنگار بی بی سی فارسی در قاهره می گوید که علاوه بر میدان تحریر، مردم در خیابان های اطراف این میدان و در سطح قاهره، در حال جشن و سرور هستند.

20:14 آقای اوباما گفت با آغاز تغییرات در مصر، روزهای دشواری در برابر مردم این کشور خواهد بود و باید به سوال های زیادی پاسخ داده شود.

20:12 باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا می گوید با کناره گیری حسنی مبارک از قدرت، دوره تغییرات در مصر شروع شده است.

20:10 باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در حال ارایه سخنرانی درباره کناره گیری حسنی مبارک است.

20:00 علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران به مردم مصر به خاطر کناره گیری حسنی مبارک تبریک گفت و خود را در پیروزی آنها سهیم دانست.

19:39 اوئن بنت جونز، خبرنگار بی بی سی در بیروت می گوید برکناری حسنی مبارک باعث غرور مردم لبنان شده است زیرا می بینند مردم یک کشور عربی موفق شده اند بدون دخالت بیگانه و تنها با توسل به تظاهرات مسالمت آمیز حکومت خود را عوض کنند.

19:36 سخنگوی وزارت خارجه سوئیس گفت دولت این کشور دستور مسدود شدن دارایی ها و حساب های بانکی آقای مبارک و خانواده او را صادر کرده است.

1935: گزارش هایی درباره مسدود شدن حساب های بانکی حسنی مبارک در سوئیس منتشر شده است.

19:34 رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته است " غلبه اراده ملت بزرگ مصر بر مقاومت مقامات مصر که وابسته به قدرت های بزرگ بودند ، یک پیروزی بزرگ است."

19:32 شریف قدوس، روزنامه نگار در قاهره در تویتر از حضور گسترده مردم در خیابان های این شهر و شادی و جشن آنها خبر داد.

19:30 جان کری، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنا در بیانیه ای گفت ایالات متحده باید به مصر کمک کند تا این لحظه مهم را به فرصتی برای بهبود وضع اقتصادی مردم این کشور و آزادی بیشتر آنها تبدیل کند.

19:28 جی جی ابراهیم، فعال سیاسی مصری در تویتر نوشت تا کار واقعی در مصر شروع نشده، برویم کمی شادی کنیم.

19:23 یک وبلاگ نویس مصری در پیامی در تویتر از تیراندازی هوایی نگهبانان اقامتگاه حسنی مبارک به نشانه خوشحالی از برکناری او خبر داده است.

19:13 بعد از گذشت بیش از سه ساعت از اعلام استعفای آقای مبارک، خبرنگار ما می گوید که فضای میدان تحریر همچنان آکنده از شادی است.

19:07 نیکلا سارکوزی، رییس جمهوری فرانسه، از مصر خواسته است که از طریق برگزاری انتخابات آزاد و شفاف، به سوی ایجاد نهادهای دموکراتیک پیش برود.

18:50 مهرداد فرهمند، خبرنگار بی بی سی فارسی در قاهره می‌گوید که بر جمعیت حاضر در خیابان‌های قاهره و میدان تحریر اضافه می‌شود و شور و شادی محل را فرا گرفته است.

18:47 در پی کناره گیری حسنی مبارک از ریاست جمهوری مصر، آقای بان با قرائت بیانیه ای خواستار برگزاری انتخابات آزاد، عادلانه و معتبر و برای برقراری سریع تر حکومت غیرنظامی در این کشور شد.

18:42 بر اساس آخرین گزارش‌ها، انتشار بیانیه باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در ارتباط با تحولات مصر، به دیرتر از زمانی که قبلا اعلام شده بود (شش و نیم به وقت گرینویچ) موکول شده است و قرار است سخنرانی آقای اوباما ساعت هفت و چهل و پنج دقیقه شب به وقت گرینویچ انجام شود.

18:30 نیروی نظامی مصر می گوید که در حال آماده کردن مقدمات تحقق آرمان‌های مردم مصر است.

18:27 شورای عالی نظامی مصر در حال صدور بیانیه‌ای جدید است.

18:20 یکی دیگر از جوانان معترض مصری که در روزهای اخیر در میدان تحریر قاهره حضور داشته، در سایت توئیتر نوشته است: "نمی‌توانم جلوی اشک‌هایم را بگیرم. هیچوقت، اینقدر در زندگیم به خودم افتخار نکرده‌ام."

18:15 وائل غنیم، از مدیران گوگل و یکی از چهره‌های شاخص معترضان مصر در سایت توئیتر نوشته است: "درخواست از تمام مصریان تحصیلکرده در سراسر دنیا؛ هرچه زودتر برای ساختن کشورمان برگردید."

18:09 بر اساس گزارش‌هایی که پیش از این، سایت ویکی‌لیکس منتشر کرده است، آقای طنطاوی که رئیس شورای عالی نظامی مصر است و اداره امور این کشور را به عهده دارد، از نظر مقامات دولت آمریکا یک متحد به شمار می‌رود که "متعهد است از وقوع جنگی دیگر بین مصر و اسرائیل جلوگیری کند."

18:03 جان مک‌کین، سناتور جمهوری‌خواه آمریکا گفته است: "تصمیم حسنی مبارک را برای کناره‌گیری تحسین می‌کنم. واضح است که تصمیم‌گیری در این باره برای او خیلی سخت بود. هرچند تصمیمی درست برای مردم این کشور گرفته شده است."

17:59 سلما، یکی از مصریان حاضر در میدان تحریر قاهره، به سرویس جهانی بی‌بی‌سی گفت که "همه امیدوارند حسنی مبارک به اتهام جنایاتی که در روزهای گذشته علیه معترضان در این کشور مرتکب شده است، در دادگاه محاکمه شود."

17:58 به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای طنطاوی که ریاست شورای عالی نظامی مصر را به عهده دارد، به ابراز احساسات جمعیتی که در محوطه اطراف کاخ ریاست جمهوری مصر جمع شده‌اند، پاسخ داده است.

17:57 خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که دولت سوئیس دستور داده است تا دارائی‌های آقای حسنی مبارک و بستگانش در این کشور مسدود شود.

17:51 آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان از مصر خواسته است تا به پیمان صلح مصوب سال ۱۹۷۹ میلادی با اسرائیل متعهد باشد.

17:43 واکنش بیشتر از دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا: او گفته است: "چیزی که امروز رخ داده است، فقط باید اولین گام باشد. کسانی که الان اداره امور مصر را در دست دارند، موظف هستند که خواسته‌های مردم مصر را برآورده کنند."

17:42 احمد داووداوغلو، وزیر خارجه ترکیه در واکنش به تحولات مصر در سایت تویتر نوشته است: "تبریک به مردم مصر. امیدواریم سیستمی در مصر بر سر کار بیاید که انتظارات مردم این کشور را برآورده کند."

17:41 از این که برای دنبال کردن تحولات مصر با ما هستید، متشکریم. آخرین واکنش‌ها به کناره‌گیری حسنی مبارک و نیز گزارش‌ها از وضعیت شهرهای مختلف مصر در صفحه قابل دسترس است.

17:39 دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا گفته است که "امروز، به‌ویژه برای کسانی که در میدان تحریر قاهره حضور دارند، روزی قابل توجه است؛ و نیز برای کسانی که با شجاعت و در آرامش خواسته‌هایشان را برای تغییر در کشورشان مطرح کرده‌اند.

17:37 الان در میدان تحریر قاهره، محل اصلی تجمع معترضان مصر در روزهای گذشته، آتش‌بازی در جریان است.

17:36 به گزارش خبرگزاری فرانسه، اخوان المسلمین، از گروه‌های شاخص مخالف حسنی مبارک، استعفای آقای مبارک را ستوده و از نیروهای نظامی این کشور "به خاطر تعهدشان به وعده‌هایی که داده بودند" تشکر کرده است.

17:33 اعضای جنبش حزب الله در لبنان "پیروزی تاریخی" مردم مصر را تبریک گفته است. به گزارش خبرگزاری فرانسه، مردم بیروت، پایتخت لبنان، هم به دنبال کناره‌گیری حسنی مبارک به خیابان‌ها ریخته‌اند و به شادی مشغولند.

17:25 سمیر رضوان که به تازگی به عنوان وزیر دارایی مصر انتخاب شده است، به سرویس جهانی بی‌بی‌سی گفت که "حسنی مبارک هیچوقت مصر را ترک نخواهد کرد. او در خاک مصر خواهد مرد."

17:22 آقای بایدن، کناره‌گیری حسنی مبارک را لحظه‌ای سرنوشت‌ساز در تاریخ خواند.

17:21 جو بایدن، معاون رئیس جمهور آمریکا می‌گوید که آنچه در مصر رخ داده است، تاثیری فراتر از مرزهای این کشور خواهد داشت. اشاره او به نقش رسانه‌های اجتماعی در اعتراضات مردم مصر است.

17:19 وزیر امور خارجه سوئیس گفته است که دولت این کشور، دارایی‌های احتمالی حسنی مبارک در سوئیس را مسدود می‌کند.

17:17 محمد البرادعی، از چهره‌های شاخص معترضان مصر گفته است که "حتی نمی‌توانم احساسم را توصیف کنم. این، یک شادی، نشاط و رهایی کامل برای ۸۵ میلیون نفر مصری است. مصر برای اولین‌بار آزاد شده و روی پای خودش، در مسیری درست برای رسیدن به دموکراسی و عدالت اجتماعی قرار گرفته است."

17:14 به گزارش رویترز، عمرو موسی، دبیرکل اتحادیه عرب، از چیزی که او "انقلاب سفید" در مصر خواند، استقبال کرده و گفته است که "من چشم انتظار آینده هستم."

17:11 یک مقام رسمی اسرائیل که نامش اعلام نشده، به خبرگزاری رویترز گفته است که "امیدوارم استعفای آقای مبارک، روابط صلح‌آمیز مصر و اسرائیل را تحت تاثیر قرار ندهد."

17:08 به گزارش خبرگزاری فرانسه، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، از استعفای حسنی مبارک استقبال کرده و این اقدام او را "تغییری تاریخی" خوانده است.

17:04 آقای طنطاوی همچنین روز چهارم فوریه در روزهای اوج اعتراضات مردم مصر، در میدان تحریر قاهره و در بین معترضان حاضر شده بود.

17:03 جزئیات بیشتر در باره محمد حسین طنطاوی که گفته می شود به عنوان رئیس شورای عالی نظامی مصر فعالیت خواهد کرد: او متولد سال ۱۹۳۱ میلادی است و در سال ۱۹۹۱ میلادی به درجه ژنرالی ارتقا یافته است. آقای طنطاوی در روز ۲۹ ژانویه سال ۲۰۱۱ میلادی هم در یکی از اقدامات برای آرام کردن اعتراضات مردم مصر، به عنوان معاون نخست وزیر انتخاب شد.

16:59 مهرداد فرهمند، خبرنگار ما در قاهره می‌گوید که "فکر نمی‌کنم قاهره در طول تاریخش، چنین جمعیتی را در خیابان‌ها دیده باشد." او می‌گوید که محتوای شعارهای مردم در خیابان ها مبنی بر این است که آنها خواهان تغییر کامل رژیم و نظام حاکم بر مصر هستند.

16:55 خبرگزاری فرانسه به نقل از مقامات ایران گزارش داده است که "مردم مصر به پیروزی بزرگی دست یافته‌اند."

16:54 مقامات رسمی قطر در بیانیه‌ای که رویترز منتشر کرده است، تحولات مصر را "گامی مثبت و مهم در راستای آرمان‌های مردم مصر برای دست یافتن به دموکراسی و اصلاحات" توصیف کرده‌اند.

16:53 بر اساس اعلام مقامات کاخ سفید، بیانیه باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در ارتباط با تحولات مصر، ساعت شش و نیم به وقت گرینویچ منتشر خواهد شد.

16:52 شبکه خبری العربیه گزارش داده است که شورای عالی نظامی در مصر، اعضای هیأت دولت مصر را اخراج خواهد کرد. بر اساس این گزارش، شورای عالی نظامی مصر همچنین هر دو مجلس علیا و سفلای مصر را منحل و با کمک رئیس دادگاه عالی قانون اساسی مصر، کشور را اداره خواهد کرد. انتظار می‌رود جزئیات بیشتر در این باره، تا آخر وقت امروز در بیانیه‌ای اعلام شود.

16:49 یک منبع آگاه نظامی به رویترز گفت که محمد حسین طنطاوی، وزیر دفاع و فرمانده کل نیروهای مسلح مصر، رئیس شورای عالی نظامی این کشور شده است. این شورا کنترل امور مصر را به عهده خواهد داشت.

16:47 به گزارش رویترز، کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به برکناری حسنی مبارک از ریاست جمهوری مصر، گفته است که اتحادیه اروپا آماده است تا به مردم مصر کمک کند. او گفته است که آینده مصر، به درستی، در دستان مردم مصر قرار گرفته است.

16:45 مهرداد فرهمند، خبرنگار ما در قاهره می‌گوید که به نظر نمی‌رسد عمر سلیمان، معاون رئیس جمهوری مصر همچنان بر سر کار بماند. به گفته او، شعارهای مردم حاضر در خیابان‌های قاهره، تا حدی تغییر کرده است و آنها الان خواهان محاکمه عوامل رژیم سابق مصر هستند.

16:44 محمد البرادعی، یکی دیگر از چهره‎‌های شاخص معترضان مصر به اسوشیتدپرس گفت که "امروز، بزرگ‌ترین روز زندگی من است." این برنده جایزه نوبل گفت که "مصر بعد از دهه‌ها سرکوبی، آزاد شد."

16:43 وائل غنیم، از چهره‌های جوان و شاخص معترضان مصر در سایت توئیتر نوشت که "قهرمان واقعی، جوانان مصری حاضر در میدان تحریر و بقیه مردم مصر هستند."

16:40 فرار زین‌العابدین بن علی، رئیس جمهور سابق تونس در روز چهاردهم ژانویه از این کشور، از دیگر عواملی بود که سرعت تحولات مصر را بیشتر کرد.

16:38 خالد سعید، مرد جوانی است که سال قبل از یک کافی‌نت بیرون کشیده شد و نیروهای پلیس او را به‌شدت مورد ضرب و شتم قرار دادند. خیلی‌ها می‌گویند که جنبش اعتراضی مصر از همان زمان، وارد مرحله مهمی شد.

16:37 محمد منظرپور، خبرنگار ما در بیت‌المقدس می‌گوید که با آنکه به اذعان تحلیلگران اسرائیلی، دولت این کشور پیش‌بینی درستی از وضعیت مصر نداشته است، ولی الان واکنش‌های مقامات اسرائیل سریع‌تر شده است و آنها اعلام کرده‌اند که امیدوارند با دولت جدید مصر روابط خوبی داشته باشند.

16:31 عمر سلیمان، معاون رئیس جمهور مصر، در بیانیه‌ای که خواند، مشخص نکرد که در طول اداره امور مصر توسط شورای عالی نظامی، آیا خودش بر سر کار می‌ماند یا نه. آقای سلیمان به دنبال ادامه اعتراض‌ها در مصر، روز بیست و نهم ژانویه به عنوان معاون رئیس جمهور انتخاب شد.

16:30 جان لاین، خبرنگار بی‌بی‌سی در قاهره می‌گوید که فضای حاکم در قاهره طوری است که گویا "مصر آزاد شده است." راننده‌ها مدام بوق می‌زنند و پرچم‌های برافراشته مصر همه جا به چشم می‌خورد.

16:29 مهرداد فرهمند، خبرنگار ما در قاهره می‌گوید که تعداد افرادی که الان در خیابان حضور دارند، بیشتر از تعداد معترضانی است که در روزهای قبل در خیابان‌ها حضور داشتند که نشان می‌دهد فضای شادی عمومی در مصر حاکم شده است.

16:26 بر اساس گزارش‌ها از کاخ سفید، باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، در واکنش به استعفای حسنی مبارک، اواخر وقت امروز، بیانیه‌ای تلویزیونی منتشر خواهد کرد.

16:23 رضا دقتی، خبرنگار که الان در میدان تحریر قاهره حضور دارد، به بی‌بی‌سی فارسی گفت که شادی مردم حاضر در میدان تحریر را نمی‌توان توصیف کرد و وقایع مصر نشان داد که قدرت مردم همیشه بالاتر از هر دیکتاتوری است.

16:19 طبق قانون اساسی مصر، در صورت کناره‌گیری رئیس جمهور مصر، رئیس مجلس این کشور می‌تواند به طور موقت مسئولیت‌های ریاست جمهوری را به عهده بگیرد. همچنین طبق قانون اساسی رئیس جمهور جدید مصر در مدت حداکثر شصت روز بعد از کناره‌گیری رئیس جمهور انتخاب خواهد شد.

16:13 یکی از معترضان حاضر در میدان تحریر قاهره، به بی‌بی‌سی گفت که "ما توانستیم. باورم نمی‌شود. مبارک، دیکتاتوری است که دیگر رفته است و مردم مصر برای همیشه آزاد خواهند بود. ما خیلی به خودمان افتخار می‌کنیم. همه خوشحال و راضی هستند. ما برای سال‌ها در عذاب بودیم و بالاخره دیکتاتور رفته است. ما این روز را برای همیشه به خاطر خواهیم سپرد."

16:12 در بیانیه‌ای که عمر سلیمان، معاون رئیس جمهور مصر در تلویزیون دولتی این کشور خواند، آمده است که "در طول این شرایط دشواری که مصر پشت سر گذاشت، حسنی مبارک، تصمیم گرفت که از مقام ریاست جمهوری کنار برود. او یک شورای عالی متشکل از نیروهای نظامی را مسئول اداره امور کشور کرده است.

16:11 تحولات مصر در 18 روز رخ داد. بعد از تظاهرات عمومی در این کشور، آقای مبارک سه بیانیه تلویزیونی صادر کرد که در آنها به بخشی از خواسته‌های مردم معترض توجه شده بود، ولی معترضان با این امتیازها راضی نشدند.

16:08 این لحظه‌ای است که معترضان در مصر منتظرش بودند. آقای مبارک بعد از سی سال ریاست امور در مصر، کناره‌گیری کرده است.

16:07 به گزارش تلویزیون دولتی مصر، آقای مبارک مسئولیت اداره امور را به شورای عالی نظامی واگذار کرده است.

16:06 با اعلام خبر کناره‌‎گیری حسنی مبارک، جمعیت حاضر در میدان تحریر در حالی که پرچم‌های مصر را تکان می‌دادند، فریاد شادی سر دادند.

16:04 عمر سلیمان، معاون رئیس جمهوری مصر در بیانیه کوتاهی که در تلویزیون دولتی مصر خواند، خبر کناره‌گیری آقای مبارک را اعلام کرد.

16:03 آخرین خبر: تلویزیون دولتی مصر از کناره‌گیری حسنی مبارک از ریاست جمهوری این کشور خبر داده است.

15:42 اینطور که تیم ویول، خبرنگار بی‌بی‌سی در قاهره، در سایت توئیتر نوشته است، ترافیک انبوهی در خیابان‌های منتهی به کاخ ریاست جمهوری دیده می‌شود و دریایی از پرچم‌های مصر و تظاهرکننده‌ها به چشم می‌خورد.

15:41 سردبیر نشریه نیویورکر در تحلیلی از سخنرانی دیروز حسنی مبارک، نوشته است که رئیس جمهور مصر "تمام شگردهای کلامی را به کار برد تا پایان اجتناب‌ناپذیر کارش را به تاخیر بیاندازد."

15:37 ویوین ابراهیم، استاد تاریخ خاورمیانه و عضو گروه مصریان متحد که از گروه‌های مخالف دولت مصر است، به بی‌بی‌سی فارسی گفت که برای معترضان در مصر مهم نیست که آیا حسنی مبارک در قاهره است یا شرم الشیخ، مهم این است که او از قدرت کنار برود. نکته مهم دیگر این است که چه کسی قدرت را از آقای مبارک تحویل خواهد گرفت؟ ضمن آن‌که مردم معترض، به دنبال برگزاری انتخاباتی آزاد در مصر هستند.

15:26 فرانک گاردنر، خبرنگار حوزه امنیتی بی‌بی‌سی می‌گوید که مقام‌های ارشد ارتش مصر برای تصمیم‌گیری در باره نوع واکنش ارتش به ادامه اعتراض‌ها در این کشور، بر سر دوراهی دشواری گرفتار شده‌اند.

15:22 تیم ویول، خبرنگار بی‌بی‌سی در قاهره، در سایت توئیتر نوشته است: "معترضان در نزدیکی میدان تحریر، اطراف من را گرفته‌اند. همه آنها شعار می‌دهند: "کافی نیست." آنها همچنان خواهان کناره‌گیری رئیس جمهور هستند."

15:13 از خروج هلی‌کوپترها از کاخ ریاست جمهوری بیشتر بدانید: وائل خیری در سایت توئیتر نوشته است: "وقتی دو هلی‌کوپتر از کاخ ریاست جمهوری بلند شدند، جمعیتی که در اطراف منطقه بود، یکصدا فریاد می‌زد که برو! برو! برو"

15:10 وایر دیویس، خبرنگار بی‌بی‌سی در میدان تحریر قاهره می‌گوید که بسیاری از مردم مصر از سخنرانی دیشب حسنی مبارک ناامید یا عصبانی هستند و معترضان همچنان حضور چشمگیری در این میدان دارند.

15:09 آقای بدراوی یکی از چند مقام ارشد مصر بود که روز پنجشنبه گفته بود حسنی مبارک برای کناره‌گیری از قدرت آماده می‌شود. این اظهارات او کمی بعد، با سخنرانی آقای مبارک، رد شد.

15:08 حسام بدراوی، دبیرکل حزب حاکم مصر به بخش عربی بی‌بی‌سی گفته است که "در چند ساعت آینده استعفایم را اعلام خواهم کرد."

15:04 رویترز همچنین گزارش داده است که نزدیک به هزار نفر از معترضان در شهر العریش در صحرای سینا به یک پاسگاه پلیس حمله کرده‌اند که خشونت‌هایی را به دنبال داشته است. چندین خودرو هم در جریان این درگیری به آتش کشیده شده‌اند.

15:02 در ادامه گزارش‌هایی که از خروج حسنی مبارک از قاهره منتشر شده‌اند، رویترز به نقل از شاهدان عینی گزارش داده است که دست‌کم دو هلی‌کوپتر از کاخ ریاست جمهوری مصر خارج شده‌اند.

14:58 خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که بین نیروهای پلیس و صدها نفر از معترضان در شهر العریش در شمال مصر درگیری شده و گزارش‌هایی از وقوع تیراندازی در این شهر منتشر شده است. شاهدان عینی گفته‌اند که در جریان این تیراندازی‌ها، چندین نفر زخمی شده‌اند.

14:57 یکی از معترضان حاضر در میدان تحریر قاهره به بی‌بی‌سی گفت که "نه رئیس جمهور و نه معاونش نمی‌دانند چطور با تلفن همراهشان اس‌ام‌اس بفرستند. آنها ایمیل ندارند و به زبانی متفاوت با زبان ما صحبت می‌کنند."

14:56 مهرداد فرهمند، خبرنگار ما در قاهره می گوید که نیروهای ارتش همچنان در مواضعشان در شهر قاهره حضور دارند، هرچند این حضور در بخش‌های دور از محل‌های تجمع معترضان، کمرنگ‌تر شده است. او می‌گوید که ارتش همچنان از مقابله و رویارویی با تظاهرکننده‌ها خودداری می‌کند، هرچند این نگرانی وجود دارد که اگر معترضان برای ورود و تسخیر کاخ ریاست جمهوری اقدام کنند، ممکن است که خشونت‌هایی رخ دهد.

14:51 یکی از خبرنگاران بی‌بی‌سی در میدان تحریر قاهره می‌گوید که الان جمعیت زیادی در این میدان جمع شده‌اند و بین آنها از قشرهای مختلف جامعه حضور دارند. او می‌گوید که در جریان اعتراضات در تونس هم شرایط مشابهی حاکم بود و اعتراضات مردم، بدون آن‌که شخص خاصی، رسما هدایت و رهبری آنها را به عهده بگیرد، انجام می‌شد.

14:41 پروفسور ماجد بتروس، یکی از اعضای ارشد حزب حاکم مصر به سرویس جهانی بی‌بی‌سی گفته است که حسنی مبارک الان به "یک رئیس توخالی" تبدیل شده و تمام قدرت را به معاونش محول کرده است.

14:38 فرانک گاردنر، خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید که خروج آقای مبارک از قاهره، پایتخت مصر، سوالاتی کلیدی را پیش آورده است: این کار با چه هدفی انجام شده؟ آیا این کار حسنی مبارک، یک مرحله قبل از ترک مصر است یا او منتظر است که با کم شدن از شدت اعتراض‌ها، دوباره به قاهره برگردد؟

14:32 تلویزیون دولتی مصر اعلام کرده است که به‌زودی، بیانیه‌ای از طرف ریاست جمهوری مصر منتشر خواهد شد.

14:31 از این که برای دنبال کردن آخرین خبرهای تحولات مصر با بی‌بی‌سی فارسی همراه هستید، متشکریم. چندین منبع خبری دیگر، تصریح کرده‌اند که آقای مبارک به شرم‌الشیخ رفته است.

14:28 وائل غنیم، از مدیران گوگل و یکی از چهره‌های شاخص معترضان مصر، در واکنش به بیانیه امروز ارتش این کشور، به شبکه خبری العربیه گفته است که "عطف به اعتماد کمی که بین مردم و رژیم کنونی مصر وجود دارد، ما (از ارتش) می‌خواهیم که به عنوان نهادی ملی که مورد احترام و تقدیر مردم مصر است، به دنبال تضمین و برآورده شدن خواسته‌های مردم باشد."

14:01 مهرداد فرهمند، خبرنگار ما در قاهره، می‌گوید که با وجود انتشار خبرهایی در باره سفر آقای مبارک به امارات متحده عربی، به نظر می‌رسد که او می‌خواهد در داخل مصر بماند و از این کشور خارج نخواهد شد.

13:55 اندرو استیل می‌گوید: "اگر حسنی مبارک به شرم‌الشیخ رفته باشد، این اقدام احتمالا تلاشی برای آرام کردن اوضاع، به ویژه در قاهره است. اما به نظر من، این حرکت، تاثیر زیادی در اعتراض‌ها نخواهد داشت. مردمی که در خیابان‌ها حضور دارند، می‌خواهند حسنی مبارک از مصر برود و یا رسما از قدرت کناره‌گیری کند."

13:54 به گزارش اندرو استیل، خبرنگار بی‌بی‌سی، "توزیع آب و جمع‌آوری آشغال و زباله‌ها در میدان تحریر قاهره، بهتر از همیشه در جریان است."

13:48 هند صبری، از هنرپیشه‌های معروف تونسی که الان در قاهره زندگی می‌کند، به سرویس جهانی بی‌بی‌سی گفته است که همسرش امروز در بین تظاهرکنندگان در میدان تحریر حضور دارد، ولی افکار عمومی مصر دچار اختلاف‌نظر شده است. او می‌گوید: "هرچه می‌گذرد، افراد بیشتری در خیابان‌های قاهره می‌گویند که دیگر بس است. ما به خیلی چیزها دست یافته‌ایم و باید دیگر زندگی‌مان را از سر بگیریم."

13:47 مهرداد فرهمند، خبرنگار ما در قاهره می‌گوید که امروز و بعد از انتشار بیانیه ارتش، معترضان از ارتش خشمگین نیستند، ولی شعارها به جز حسنی مبارک، متوجه عمر سلیمان، معاون رئیس جمهور مصر هم شده است و آنها خواهان برکناری و تغییر کل نظام مصر هستند.

13:44 ماشاءالله شمس‌الواعظین، تحلیلگر مسایل عرب به بی‌بی‌سی فارسی گفت که اظهارات امروز محمود احمدی نژاد در مراسم ۲۲ بهمن که از خاورمیانه‌ای بدون سیاست‌های آمریکا و اسرائیل صحبت کرده است، به معنای آن است که مقامات ایران انتظار دارند که تحولات مصر، آغازی بر تغییرات در وضعیت خاورمیانه باشد.

13:43 فرانک گاردنر، خبرنگار امور امنیتی بی‌بی‌سی، می‌گوید که تمام شواهد، حاکی از این است که حسنی مبارک به ویلای ساحلی‌اش در شرم‌الشیخ رفته است و این اقدام او، می‌تواند نوعی فرار و خروجی آبرومندانه تلقی شود؛ او به جایی دور از جمعیت معترضان در قاهره رفته است، ولی همچنان در خاک مصر حضور دارد.

13:38 مهرداد فرهمند، خبرنگار ما در قاهره می‌گوید که رهبر حزب دموکراتیک ملی در مصر گفته است که حسنی مبارک دیروز و بعد از دیدار با عمر سلیمان و احمد شفیق و نیز ضبط سخنرانیش از قاهره رفته و دیشب را در شرم‌الشیخ گذرانده است. همچنین از چند منبع مختلف، خبر رسیده است که آقای مبارک الان هم در شرم‌الشیخ است، ولی یک منبع تایید نشده، گفته است که او به امارات متحده عربی رفته است، هرچند هیچ‌یک از این خبرها رسما تایید نشده است.

13:31 منابع خبری به بی‌بی‌سی عربی گفته‌اند که حسنی مبارک به شرم‌الشیخ رفته است.

13:29 مجدی عبدالهادی، تحلیلگر امور عرب بی‌بی‌سی می‌گوید که معترضان در مصر، دیگر به رژیم حاکم در مصر اعتمادی ندارند و فقط با تغییر حسنی مبارک راضی نمی‌شوند.

13:18 خبرهای بیشتری در تایید خروج آقای مبارک از قاهره منتشر شده‌اند. خبرگزاری فرانسه به نقل از یک منبع "نزدیک به دولت" گزارش داده است که "حسنی مبارک به همراه خانواده‌اش، قاهره را ترک کرده است."

13:15 به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره، نیروهای نظامی مصر، جاده منتهی به کاخ ریاست جمهوری را مسدود کرده‌اند.

13:14 خالد اسلامبویل، یکی از تحلیلگران سیاسی مصر به بی‌بی‌سی گفت که به نظر او، امتیازهایی که حسنی مبارک در روز پنجشنبه به معترضان داد، تا حدی اختیارات او را در چارچوب قانون اساسی مصر محدود کرده است و دیگر او تمام اختیارات یک رئیس جمهور را ندارد.

13:07 به گزارش رویترز، اخوان‌المسلمین در بیانیه‌ای در انتقاد از اظهارات دیشب حسنی مبارک، تصریح کرده است که این اظهارات "فقط واژه‌هایی فریبنده هستند تا مردم را از دنبال کردن خواسته‌هایشان باز دارند."

13:01 هنوز جزئیات بیشتری در باره جایی که ممکن است آقای مبارک رفته باشد، به دست نیامده است، ولی او اقامتگاهی در شرم‌الشیخ دارد و ممکن است به آنجا رفته باشد.

13:00 آخرین خبر: یک مقام ارشد غربی به بی‌بی‌سی گفت که حسنی مبارک، قاهره را ترک کرده است.

12:56 به نوشته خبرنگار امور امنیتی بی‌بی‌سی، اعتراض‌هایی که در خیابان‌های مصر شکل گرفته است، ماهیتی "اسلامی" ندارد. او می‌گوید که اعتراض‌های اخیر مصر را "نسل فیس‌بوک و توئیتر" شکل داده است.

12:52 هنوز تصویری از وضعیت کنونی در محوطه اطراف تلویزیون دولتی مصر منتشر نشده است، ولی چندین نفر از شاهدان عینی که در محوطه اطراف ساختمان آن حضور دارند، در سایت توئیتر نوشته‌اند که تعداد جمعیت در این منطقه، به چندین هزار نفر می‌رسد.

12:49 بر اساس گزارش‌ها از ایران، ارسال امواج پارازیت روی برنامه‌های تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی روی ماهواره هاتبرد قطع شده است و بینندگان می‌توانند از طریق این ماهواره هم برنامه های بی‌بی‌سی فارسی را دنبال کنند.

12:47 شایعه‌های مختلفی در باره حسنی مبارک شنیده می‌شود. در دو گزارش مختلف –که یکی از تلویزیون اسرائیل و دیگری از شبکه تلویزیونی العربیه منتشر شده است- آقای مبارک قاهره را ترک کرده است. شبکه ۱۰ تلویزیون اسرائیل گزارش داده است که او به ویلایش در شرم‌الشیخ رفته است.

12:44 باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در بیانیه‌ای تند، از رئیس جمهوری مصر به دلیل آنچه "عدم ارائه راهی محکم به سوی مردم‌سالاری در مصر" خوانده است، انتقاد کرد. رئیس جمهوری آمریکا گفته است که بسیاری از مردم مصر درباره تغییرات واقعی که به مردم‌سالاری بیانجامد، قانع نشده‌اند. او همچنین گفته است که دولت مصر باید با مردم خود و جهان، واضح صحبت کند.

12:43 بهمن کلباسی، خبرنگار ما در نیویورک می‌گوید که تا پیش از سخنرانی حسنی مبارک، این احساس بین مقامات رسمی آمریکا وجود داشت که او از قدرت کنار می‌رود، ولی سخنرانی آقای مبارک برای کاخ سفید هم تعجب‌آور بود و در یکی از صریح‌ترین بیانیه‌های دولت آمریکا در ارتباط با وقایع اخیر مصر، آمده است که به نظر نمی‌رسد تغییرات پیشنهادی، بتواند افکار عمومی مصر را راضی کند و تاکید شده است که آمریکا پشت سر مردم مصر حضور دارد و امیدوار است که خواسته‌های آنها برآورده شود.

12:40 مهرداد فرهمند، خبرنگار ما در قاهره می‌گوید که تظاهرات در قاهره، دو کانون جدید پیدا کرده است؛ یکی ساختمان رادیو و تلویزیون دولتی این کشور که هزاران نفر در محوطه اطراف آن جمع شده‌اند و تعدادی از کارکنان آن در داخل ساختمان محبوس شده و خیلی‌های دیگر نتوانسته‌اند بر سر کارشان حاضر شوند. کانون دیگر تظاهرات هم در اطراف کاخ ریاست جمهوری مصر در حال شکل گیری است. این کاخ از میدان تحریر فاصله زیادی دارد و نسبت به تظاهرات در اطراف آن ابراز نگرانی می‌شود، چون ممکن است محافظان کاخ با معترضان درگیر شوند. هرچند بر اساس برخی خبرهای تاییدنشده، حسنی مبارک و خانواده‌اش کاخ ریاست جمهوری را ترک کرده‌اند.

12:19 فرگوس نیکول، خبرنگار بی‌بی‌سی که در محوطه بیرون ساختمان تلویزیون دولتی مصر در قاهره است، می‌گوید که از زمان پایان نماز جمعه، مردم حاضر در این منطقه به شدت در حال شعار دادن علیه حسنی مبارک هستند.

12:16 محمد البرادعی، رهبر مخالفان دولت مصر، در سایت توئیتر نوشته است که "الان تمام کشور در خیابان است. تنها راه پایان یافتن وضعیت این است که رژیم مصر برود. قدرت مردم را نمی‌توان شکست داد. ما پیروز خواهیم بود. هنوز امیدواریم که ارتش به ما بپیوندد."

12:06 شیخ الأزهر در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی دولتی مصر گفته است که "این، تظاهراتی برای بی‌نظمی و هرج و مرج است. الأزهر، اولین نهادی بود که کشته‌شدگان اخیر را شهید نامید. آنها برای سرزمین مادری‌شان، کار بزرگی کردند. تا دیروز این تظاهرات، قانونی و مشروع بود، ولی الان، این اقدام، حرام و ممنوع است، چون باعث هرج و مرج می‌شود."

11:59 بر اساس گزارش‌ها، معترضانی که در اطراف کاخ ریاست جمهوری مصر حضور دارند، شعار "مرگ بر حسنی مبارک" و "نه به مبارک و سلیمان - آنها عاملان آمریکا هستند" سر داده‌اند.

11:58 محمد منظرپور، خبرنگار ما در بیت‌المقدس، می‌گوید که اظهارات ایهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل در گفت‌وگو با شبکه خبری ای‌بی‌سی، نشان می‌دهد که مقامات اسرائیل از موضع حسنی مبارک برای ماندنش در قدرت دفاع می‌کنند. در عین حال، آقای باراک گفته است که ما باید پشت درهای بسته به حاکمان مصر بگوییم که اگر در حال برداشتن گام‌های مناسبی برای تغییر هستند، در کنارشان ایستاده‌ایم.

11:45 مهرداد فرهمند، خبرنگار ما در قاهره، می‌گوید که با وجود تجمع مردم در میدان تحریر، زندگی عادی در خیابان‌های دیگر این شهر ادامه دارد و در حالی که حکومت مصر انتظار داشت که با عادی شدن شرایط در این کشور، از اثرگذاری تجمع معترضان در میدان تحریر کم شود، چنین اتفاقی نیافتاده است. او می‌گوید که حکومت مصر تاکید داشت که ادامه تجمعات در میدان تحریر، زندگی در مصر را فلج می‌کند، ولی معترضان حاضر در این میدان نشان داده‌اند که اینطورنیست و مردم عادی مصر، از تظاهرات کنونی در میدان تحریر آسیبی ندیده‌اند.

11:44 سمر، از ساکنان شهر منصوره در مصر، در ایمیلی به برنامه "نوبت شمای انگلیسی"، نوشته است که "من یک دانشجوی پزشکی در شهر منصوره هستم و در دانشکده ما، برای برگزاری یک راهپیمایی بزرگ از دانشگاه تا مرکز شهر منصوره، برنامه‌ریزی می‌شود تا به معترضان در آنجا بپیوندیم. قرار است همه کسانی که در راهپیمایی حاضر می‌شوند، لباس و روپوش‌های سفید بپوشند تا نشان دهند که حتی پزشکان –که از گروه‌های نخبه مصر به شمار می‌روند- از مخالفان حسنی مبارک هستند. من و تمام اعضای خانواده‌ام هم در تظاهرات امروز شرکت خواهیم کرد. ما از سخنرانی مبارک عصبانی هستیم."

11:40 رضا دقتی، عکاس که الان در میدان تحریر قاهره است، به بی‌بی‌سی فارسی گفت که الان تمام میدان تحریر پر از جمعیت شده است. به گفته او، سخنرانی دیروز حسنی مبارک، کاملا مردم را خشمگین کرده است. طوری که شعارهای کنونی مردم بیشتر علیه حسنی مبارک است و آنها خواهان سقوط رژیم حاکم هستند.

11:30 احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان در ایران، گفته است که "دانشگاه الأزهر با قدمت یک هزار ساله خود نتوانست موجبات بیداری ملت مصر را فراهم کند، اما پیام انقلاب اسلامی ایران موجب بیداری مردم کشورهای مسلمان شده است."

11:27 شبکه الجزیره گزارش داده است که در اطراف کاخ ریاست جمهوری مصر، بین گروهی از معترضان و محافظان کاخ، درگیری‌های پراکنده‌ای رخ داده است.

11:23 در قاهره، پروفسور عبدالله الاشل، از دیپلمات‌های سابق مصر، به بی‌بی‌سی گفت که ارتش مصر "در وضعیت نابسامانی است." ارتش نمی‌خواهد در وضعیت کنونی، شرمنده باشد، ولی تعدادی از افسران ارشد ارتش آشفته شده‌اند. او می گوید که به نظر می‌رسد حسنی مبارک، نظرات هیچ یک از نزدیکانش را در تصمیم‌گیری‌ها در نظر نگرفته است.

11:11 تصاویر تلویزیونی از شهر اسکندریه نشان می‌دهد که جمعیت زیادی از افرادی که در مراسم نماز جمعه این شهر حاضر شده بودند، در خیابان‌ها حضور دارند. تعداد آنها خیلی زیاد است و در بین آنها می‌توان افرادی از قشرهای مختلف را مشاهده کرد.

11:10 سمیر رضوان، وزیر دارایی مصر، به بی‌بی‌سی گفته است که روند انتقال قدرت در مصر ادامه می‌یابد و رئیس جمهور مصر اقدامات زیادی برای برآورده کردن خواسته‌های معترضان انجام داده است.

11:08 برگزاری نماز در میدان تحریر قاهره به پایان رسیده است و جمعیت حاضر در این میدان، علیه حسنی مبارک، شعار می‌دهند.

11:00 بر اساس گزارش‌ها، رهبران نظامی مصر، انتقال برخی اختیارات آقای مبارک به معاونش و نیز طرح‌های مربوط به انتقال آرام قدرت در این کشور را تائید کرده اند.

10:58 محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری ایران، خطاب به ملت‌های عرب و جوانان مصر گفته است که "هوشیار باشید. حق شماست که آزاد باشید و حاکمیت خود را اعمال کنید. حق شماست که درباره مسائل کشوری و جهانی آزادانه اعمال نظر کنید. انتخاب نوع حاکمان و شخص حاکمان و اداره حکومت، حق شماست. حق شماست که توحید و عدالت را مطالبه و در راه تحقق آن مجاهدت کنید."

10:53 حسیب عمار، خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید: "همین که در بیانه‌های ارتش مصر از نام حسنی مبارک خبری نیست، نشان می‌دهد که ارتش نمی‌خواهد دیگر نامش در کنار نام رئیس جمهوری مصر باشد."

10:51 بر اساس گزارش‌ها، تعداد نمازگزاران در میدان تحریر قاهره به بیشترین میزان رسیده است و حاضران شعار "الله اکبر" سر داده‌اند.

10:50 صادق صبا، رئیس بخش فارسی بی‌بی‌سی می‌گوید که بررسی کارشناسان ماهواره نشان می‌دهد که منبع ارسال پارازیت از داخل ایران است. او می‌گوید که اگر واقعا پارازیت‌ها با اطلاع دولت ایران ارسال می‌شود، شاید برای این است که آنها از پوشش گسترده خبرهای مصر نگران هستند، چون انتشار خبرها در باره حضور میلیون‌ها نفر از مردم مصر در تظاهرات علیه حسنی مبارک، ممکن است باعث شود مردم ایران هم دست به کار مشابهی بزنند و اعتراض‌ها دوباره از سر گرفته شود. مخصوصا که رهبران مخالفان دولت در ایران، خواهان صدور مجوز برای راهپیمایی در روز دوشنبه ۲۵ بهمن ماه شده‌اند.

10:42 حسیب عمار، خبرنگار بی‌بی‌سی که سال‌ها در مصر زندگی کرده است، می‌گوید که ارتش این کشور با شور و شوقی که مردم در روزهای گذشته نسبت به آنها نشان دادند، نمی‌تواند خود را در برابر مردم قرار دهد. هرچند در بیانیه ارتش، به طور غیرمستقیم از مردم خواسته شده است که به خانه‌هایشان برگردند و تاکید شده است که لازم است زندگی عادی در مصر شروع شود.

10:40 به گزارش خبرگزاری مهر، محمد باقر قالیباف، شهردار تهران، اعتراض‌های اخیر در کشورهایی مثل تونس و مصر را به نوعی، ادامه انقلاب اسلامی ایران در سی سال پیش خوانده و گفته است که "بیداری امروز جوامع و کشورهای اسلامی، ریشه در انقلاب اسلامی ایران دارد."

10:38 مهرداد فرهمند، خبرنگار ما در قاهره می‌گوید که احتمال آن می‌رود که بعد از نماز جمعه امروز در قاهره، جمعیت از مساجد و میدان‌هایی غیر از میدان تحریر هم دست به تظاهرات بزنند. او می‌گوید که بعد از سخنرانی دیشب حسنی مبارک، نوعی خشم بین معترضان به وجود آمده است و خیلی‌ها نگران آن هستند که این خشم، امروز نمود پیدا کند.

10:32 خانم ابراهیم، یکی از تظاهرکننده‌های حاضر در میدان تحریر قاهره، به سرویس جهانی بی‌بی‌سی گفت که تظاهرکننده‌ها "مصمم تر از همیشه هستند." او می‌گوید که معترضان از این‌که به خاطر حضور در تظاهرات، دستمزدهایشان را ازدست بدهند، نگران نیستند، چون "مردم مصر برای سال‌ها از نظر اقتصادی در مضیقه بوده‌اند و الان، برای کسب شأن انسانی به پا خواسته‌اند و می خواهند که دولت، تعامل و رفتاری انسانی با آنها داشته باشد."

10:30 در پی پوشش گسترده رویدادهای مصر، توسط بخش فارسی بی‌بی‌سی، دریافت برنامه‌‎های تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی بار دیگر در ایران مختل شده است. بینندگان این شبکه می‌توانند برنامه‌های تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی را از ماهواره W3A دریافت کنند. همچنین برنامه‌های تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی امروز سه ساعت زودتر از معمول آغاز می‌شود.

9:40 سید حسن فیروزآبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، گفته است که "صحرای سینا و کانال سوئز در خطر است و ارتش مصر باید متوجه این خطر باشد." خبرگزاری کار ایران (ایلنا) به نقل از آقای فیروزآبادی نوشته است که "مردم مصر، فریب عناصر آمریکایی و صهونیستی کودتاگر را نخورند و بدانند که هیچ کودتایی کاری را از پیش نخواهد برد."

09:33 به گزارش آسوشییتد پرس، بنیامین بن الیزر، از وزیران سابق کابینه اسرائیل که با حسنی مبارک آشنایی قدیمی دارد، ادعا کرده که ساعاتی قبل از سخنرانی رئیس جمهوری مصر در شامگاه پنجشنبه، با او تماس تلفنی داشت و آقای مبارک به او گفت که می داند به پایان راه رسیده و تنها در جستجوی راهی محترمانه برای کناره گیری است.

08:22 خبرگزاری رویترز می گوید چند ده نفر در برابر کاخ ریاست جمهوری مصر اجتماع کردند و علیه حسنی مبارک شعار دادند اما نظامیان مستقر در محل نسبت به تجمع آنان واکنشی نشان ندادند. تظاهرکنندگان برگه ای شامل خواستهای خود را به سیم خاردار مقابل مقر ریاست جمهوری نصب کردند و متفرق شدند. معلوم نیست که آیا این افراد به منظور آزمون واکنش ارتش به این محل آمده بودند و آیا در نظر است بعدا تجمع بزرگتری در این محل صورت گیرد؟

07:55 شرکت کنندگان در راهپیمایی 22 بهمن در تهران در بخشی از قطعنامه پایانی این مراسم گفته اند: "قیام پرشکوه مردم مصر و فریادهای اسلام خواهی آنان در آستانه سی و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ملت ایران، ... بخش دیگری است که صدور حقیقی انقلاب اسلامی را معنا می کند." این قطعنامه حمایت کامل خود را از "قیام مردم مسلمان مصر و خیزش مردم تونس و دیگر کشورهای خاورمیانه" اعلام داشته است.

07:40 خبرگزاری خاورمیانه - خبرگزاری رسمی مصر - می گوید شورای عالی نیروهای مسلح به ریاست وزیر دفاع در بامداد روز جمعه تشکیل جلسه داده و ساعاتی دیگر بیانیه مهمی را خطاب به ملت صادر مب کند. روز گذشته و ساعاتی پیش از سخنرانی حسنی مبارک، این نهاد نظامی در بیانیه ای حمایت خود را از مطالبات مردم مصر اعلام داشت که ظاهرا معترضان مصری آن را به نشانه ای از قانع شدن رئیس جمهوری به کناره گیری تعبیر کردند.

07:15 مقامات اتحادیه اروپا بار دیگر خواستار تغییرات اساسی در مصر شده اند و کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه، گفته است که "سخنرانی چالشجویانه" حسنی مبارک در شامگاه پنجشنبه "راه را برای اصلاحات سریعتر و عمیقتر نگشوده است." یرزی بوزک، رئیس پارلمان اروپا هم خواستار تشکیل دولتی جدید متشکل از تمامی "نیروهای دموکراتیک" در مصر شده و چنین اقدامی را برای دوره گذار لازم دانسته است.

06:56 خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش کرده که از لحظاتی پیش، حرکت گروههای معترضان به سوی میدان تحریر قاهره، مرکز اصلی تظاهرات ضد دولتی هفته های اخیر، آغاز شده در حالیکه گروهی نیز در نزدیکی ساختمان های ریاست جمهوری، رادیو و تلویزیون دولتی، پارلمان و مقر هیات وزیران مصر تجمع کرده اند که احتمال گسترده تر شدن دامنه تظاهرات در واکنش به سخنرانی شامگاه گذشته حسنی مبارک را افزایش می دهد.

06:42 به گزارش راه سبز، از سایتهای خبررسانی جنبش مخالفان در ایران، وائل غنیم، که نقش بارزی در بسیج مردم مصر داشت، گفته است: "من به تمام ایرانیان می گویم که از ما مصریان یاد بگیرید، و ما هم از شما یاد گرفتیم." براساس این گزارش، غنیم در مصاحبه با کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران "از برنامه فعالان ایرانی برای راهپیمایی در روز 25 بهمن تشکر کرد و از جنبش حقوق مدنی ایرانیان حمایت کرد." این سایت، تصویری از وائل غنیم را هم منتشر کرده است که مچ بند سبز در دست دارد.

06:33 به گزارش سایت شبکه خبر، متعلق به رادیو و تلویزیون دولتی ایران، شخصیتها و گروههای سیاسی مصر" گفته است که راهپیمایی مردم به سوی کاخ ریاست جمهوری در روز جمعه که "روز سرنوشت" نامیده شده است صورت خواهد گرفت.

06:12 تحلیلگران اقتصادی سخنرانی شامگاه گذشته حسنی مبارک را نشانه ای از تمایل او به ماندن در قدرت و عاملی احتمالی در تشدید ناآرامی در مصر و گسترش آن به نقاط دیگر منطقه ارزیابی کرده اند. نگرانی در مورد بی ثباتی در منطقه باعث شد تا در آغاز معاملات در بازارهای کالا در شرق آسیا، بهای نفت خام افزایش یابد.

06:07 تظاهرکنندگان مخالف رئیس جمهوری مصر خود را برای برگزاری تجمع بزرگ دیگری در روز جمعه آماده می کنند و گفته می شود که ممکن است گروهی از آنان در صدد راهپیمایی به سوی کاخ ریاست جمهوری برآیند. در حالیکه واحدهای نظامی به شدت از مقر ریاست جمهوری حفاظت می کنند، احتمال برگزاری یک چنین راهپیمایی نگرانی هایی را در مورد برخورد معترضان و نظامیان ایجاد کرده است.

06:00 سخنگوی سازمان دیده بان حقوق بشر گفته که سخنرانی شامگاه گذشته حسنی مبارک راهی برای حل بحران سیاسی مصر نگشوده است. این سخنگو، ارتش مصر را به "حمایت از بقای یک رژیم سرکوبگر" متهم کرده است.

ادامه پوشش لحظه به لحظه اخبار تحولات سیاسی مصر در هجدهمین روز از آغاز تظاهرات اعتراضی

01:28 کریس هایز، دبیر نشریه آمریکایی نیشن در توئیتر خود نوشت که بیانیه اوباما بسیار قوی بود، فقط مانده بود بگوید: "برو بیرون."

01:26 لری کورب کارشناس موسسه تحقیقاتی آمریکن پروگرس در واشنگتن به بی بی سی می گوید انتقال قدرت در مصر آغاز شده است: "دولت (اوباما) بالاخره به این نتیجه رسید که مبارک باید برود و ما مصری دمکراتیک می خواهیم و حاضریم با عواقب آن روبرو شویم."

01:18 دکتر سعید شهاته می گوید انتقال قدرت به معاون رئیس جمهور با موانع قانونی مواجه است. زیرا معاون رئیس جمهور نمی تواند قانون اساسی را اصلاح یا پارلمان و دولت را منحل کند.

01:06 سارا ریحال از قاهره می نویسد: "لجباز، یک نفر کشوری را می کشد. ... اما اراده ما قوی تر است."

01:03 باراک اوباما: "می دانم که در این روزهای دشوار مردم مصر استقامت خواهند کرد و باید بدانند که همچنان دوستی در ایالات متحده آمریکا خواهند داشت."

01:02 او از حکومت مصر مصرانه خواست به "آرزوهای" مردم با خشونت پاسخ ندهد.

01:01 رئیس جمهور آمریکا می گوید قانون اضطراری که اختیارات ویژه ای به حسنی مبارک داده است باید لغو شود و مذاکرات جدی با جامعه مدنی و تغییراتی غیرقابل "بازگشت" آغاز شود.

01:00 او افزود: "حکومت مصر باید مسیر قطعی و روشن حرکتی حقیقی به سمت دمکراسی را معین کند."

00:59 باراک اوباما گفت: "بسیاری از مصری ها هنوز قانع نشده اند که حکومت برای گذار واقعی بسوی دمکراسی جدی است."

00:59 باراک اوباما با صدور بیانیه ای گفت: "به مردم مصر گفته شد انتقال قدرت صورت می گیرد، اما هنوز مشخص نیست که این انتقال قدرت فوری، معنی دار و کافی است یا نه."

00:57 ایهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل می گوید جامعه جهانی باید مصر را به تغییرات آماده کند ولی باید این کشور وقت دهد تا در دستان تندرویان نیفتند.

00:53 استرالیا خواستار خویشتنداری طرفین مناقشه در مصر شده است. جولیا گیلارد، نخست وزیر استرالیا گفت: "از آن نگرانیم که تحولات مصر باعث بروز خشونت شود و به همین علت از طرفین می خواهیم آرامش خود را حفظ و خویشتنداری کنند."

00:50 باراک اوباما هنوز به سخنان حسنی مبارک واکنش نشان نداده است. به خبرنگاران مستقر در کاخ سفید گفته شده است دولت آمریکا به زودی بیانیه ای را در این رابطه منتشر می کند.

00:47 میشل دان، تحلیلگر ارشد موسسه تحقیقاتی کارنگی در واشنگتن به بی بی سی گفت سایر رهبران خودکامه در کشورهای عربی سعی دارند مردم خود را ساکت نگه دارند.

00:02 جان جنسون، روزنامه نگار، در تویتر نوشت: تظاهرکنندگان میدان تحریر به من گفتند به همان اندازه ای که مبارک یک دنده است، آنها هم یک دندگی خواهند کرد و به اعتراض خود ادامه خواهند داد.

اخبار روز پنجشنبه، دهم فوریه را از اینجا بخوانید.

اخبار روز دوشنبه، هفتم فوریه را از اینجا بخوانید.

اخبار روز یکشنبه، ششم فوریه را از اینجا بخوانید.

اخبار روز شنبه، پنجم فوریه را از اینجا بخوانید.

اخبار روز جمعه، چهارم فوریه را از اینجا بخوانید.

اخبار روز پنجشنبه، سوم فوریه را از اینجا بخوانید.

اخبار روز چهارشنبه، دوم فوریه را از اینجا بخوانید.

اخبار روز سه‌شنبه، اول فوریه را از اینجا بخوانید.

اخبار روز دوشنبه، 31 ژانویه را از اینجا بخوانید.

اخبار روز یکشنبه، 30 ژانویه را از اینجا بخوانید.

اخبار روز شنبه، 29 ژانویه را از اینجا بخوانید.