ارتش مصر: به تعهدات بین المللی کشور پایبندیم

سربازان ارتش مصر حق نشر عکس Reuters
Image caption ارتش مصر تعهد کرده است که قدرت را به روشی صلح آمیز به غیرنظامی ها واگذار کند

ارتش مصر اعلام کرده است که به تمام معاهدات بین المللی و منطقه ای این کشور از جمله پیمان صلح با اسرائیل، پایبند خواهد بود.

در این بیانیه که روز شنبه توسط یک سخنگوی ارتش از تلویزیون دولتی خوانده شد آمده است که پیمان صلح مصر با اسرائیل به قوت خود باقی است.

دولت های اسرائیل و مصر در سال 1979 در پی تلاش های دیپلماتیک جیمی کارتر، رئیس جمهوری وقت آمریکا پیمان صلح کمپ دیوید را امضا کردند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از پایبندی نظامیان مصری به صلح استقبال کرده است.

یووال اشتاینیتز، وزیر دارایی دولت او نیز گفت: "صلح نه فقط به نفع اسرائیل بلکه به سود مصر نیز هست."

از سوی دیگر، مقام های مصری اعلام کرده اند که سه چهره برجسته در حکومت حسنی مبارک از جمله نخست وزیر سابق، حق خروج از کشور را ندارند.

تلویزیون دولتی مصر اعلام کرد که احمد نظیف، نخست وزیر سابق به همراه حبیب العدلی، وزیر کشور پیشین و انس الفکی، وزیر اطلاع رسانی فعلی نمی توانند از کشور خارج شوند.

مقام های مصر می گویند تحقیقاتی درباره این سه نفر در جریان است اما جزئیاتی در این خصوص بیان نکرده اند.

Image caption مصر اعلام کرده که احمد نظیف نخست وزیر سابق حق خروج از کشور را ندارد

ارتش همچنین از دولت احمد شفیق، نخست وزیر خواسته است که تا انتخاب دولت آینده به کارش ادامه دهد، اما زمان بندی انتقال قدرت را اعلام نکرد.

پیشتر، ارتش مصر ساعات اجرای قانون منع آمد و شد را کاهش داد و این قانون اکنون از ساعت دوازده نیمه شب تا شش صبح هر روز اجرا خواهد شد.

همزمان حضور ارتش در سطح شهر احساس می شود و تانک های ارتش در بیرون ساختمان های دولتی و ساختمان تلویزیون، مستقر است.

ارتش در اطلاعیه خود از مردم خواست که با پلیس همکاری کنند و از پلیس خواسته تا به شعار خود که "خدمت به مردم" است متعهد باشد.

بسیاری در مصر پلیس را بازوی سرکوب دولت مبارک می دانستند.

شب استعفا

پس از استعفای آقای مبارک، شورای عالی نیروهای مسلح به رهبری محمد حسین طنطاوی، وزیر دفاع، اداره مصر را به گرفته است.

هزاران نفر از مردم مصر در میدان تحریر در قاهره، استعفای حسنی مبارک از مقام ریاست جمهوری را جشن گرفتند.

جوانان روز شنبه تمیز کردن میدان تحریر را آغاز کردند و با برداشته شدن موانع اطراف میدان توسط ارتش، زندگی در شهر رفته رفته به حالت عادی بر می گردد.

وایر دیویس، خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید اطلاعیه ارتش نگرانی آمریکا و اسراییل از به خطر افتادن پیمان کمپ دیوید را کم می کند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، با انتشار بیانیه ای گفت: "پیمان طولانی مدت کمپ دیوید بین اسراییل و مصر به منافع هر دو کشور کمک کرده است و یک نقطع عطف در ایجاد صلح و ثبات در خاورمیانه بوده است."

جمعه شب حسنی مبارک ساعاتی پیش از اعلام استعفا به همراه خانواده اش از قاهره به شرم الشیخ رفت.

پس از اعلام خبر استعفای آقای مبارک، ده ها هزار نفر از مردم مصر به معترضان در میدان تحریر در مرکز قاهره پیوستند تا کناره گیری آقای مبارک پس از هجده روز ناآرامی گسترده را جشن بگیرند.

این پایکوبی تا ساعات آغاز بامداد ادامه داشت و مردم در سراسر شهر با آتش بازی و به صدا درآوردن بوق ماشین به رقص و پایکوبی پرداختند و سربازان را در آغوش گرفتند.

واکنش ها در منطقه و جهان

رهبران و دولت های کشورهای مختلف از کناره گیری آقای مبارک استقبال کرده اند و خواستار برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه در مصر شده اند.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد از آقای مبارک به خاطر اتخاذ یک تصمیم سخت و کناره گیری از قدرت به خاطر منافع مصر تقدیر کرد و خواستار گذار سریع به سوی دموکراسی شد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده هم با استقبال از تحولات مصر، مردم این کشور را الهام بخش توصیف کرد. او گفت مردم مصر تشنه تغییر هستند و این تازه اول راه است.

آقای اوباما از دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا خواسته است تا به اردن و اسرائیل سفر کند و با متحدان کلیدی آمریکا در منطقه درباره تاثیر تحولات مصر مذاکره کند. یکی از دستیاران آقای مولن، گفت که او در جریان این سفر با ملک عبدالله، پادشاه اردن و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل دیدار خواهد کرد.

خبرگزاری رسمی کشور اردن در خبری اعلام کرده است که دولت این کشور به انتخاب مردم مصر احترام می گذارد و اطمینان دارد که نیروهای مسلح مصر باعث ایجاد ثبات در این کشور خواهند شد.

دولت ایران نیز کناره گیری حسنی مبارک را یک پیروزی بزرگ توصیف کرده است.

یک مقام رسمی اسرائیل که نامش اعلام نشده، به خبرگزاری رویترز گفت: "امیدوارم استعفای آقای مبارک، روابط صلح‌آمیز مصر و اسرائیل را تحت تاثیر قرار ندهد."

در تونس، کشوری که ماه گذشته مردم رئیس جمهوری خود را سرنگون کردند، مردم در خیابان ها به جشن و شادی پرداختند.

دولت انتقالی تونس از مردم مصر برای برکناری حسنی مبارک و از ارتش این کشور به خاطر حس عمیق میهن پرستی آن تقدیر کرده است.

مردم غزه هم پس از شنیدن خبر استعفای حسنی مبارک به شادی پرداختند. حماس، که کنترل غزه را به عهده دارد، این واقعه را آغاز انقلاب مصر خوانده است.

در لبنان، جنبش حزب الله، این "پیروزی بزرگ" را به مردم مصر تبریک گفت.

مطالب مرتبط