ارتش مصر قدرت را واگذار خواهد کرد

قاهره حق نشر عکس Other
Image caption معترضان و نظامیان به تمیز کردن آثار ناآرامی ها در قاهره مشغول شده اند

ارتش مصر به مردم این کشور وعده داد قدرت را به غیرنظامیان واگذار کند.

یک روز پس از کناره گیری حسنی مبارک از ریاست جمهوری مصر، شورای عالی نیروهای مسلح این کشور در بیانیه ای که از تلویزیون قرائت شد، گفت از احمد شفیق، نخست وزیر، خواسته است تا تشکیل دولت جدید وظایف خود را انجام دهد.

زمانبندی انتقال قدرت و تشکیل دولت جدید هنوز اعلام نشده است.

ارتش مصر همچنین بر پایبندی به همه پیمان های منطقه ای و بین المللی این کشور تاکید کرده است.

به گفته سخنگوی ارتش مصر، این کشور به تمام معاهده های بین المللی و منطقه ای، از جمله پیمان صلح با اسرائیل پایبند خواهد بود.

ایالات متحده از موضع ارتش مصر استقبال کرده است.

حق نشر عکس AP
Image caption ارتش مصر وعده داد قدرت را به غیرنظامیان واگذار کند

کاخ سفید با انتشار بیانیه ای از استقبال باراک اوباما از موضع شورای عالی نیروهای مسلح مصر برای انتقال قدرت به غیرنظامیان و پایبندی به تعهدات بین المللی این کشور خبر داد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل نیز ضمن استقبال از بیانیه ارتش مصر، پیمان صلح دو کشور را سنگ بنای ثبات در خاورمیانه دانست.

دولت های اسرائیل و مصر در سال 1979 در پی تلاش های دیپلماتیک جیمی کارتر، رئیس جمهوری وقت آمریکا پیمان صلح کمپ دیوید را امضا کردند.

همزمان، منابع خبری در مصر از ممنوع الخروج شدن سه نفر از مقام های ارشد حکومت خبر دادند.

تلویزیون دولتی مصر اعلام کرد احمد نظیف، نخست وزیر سابق، حبیب عدلی، وزیر کشور پیشین و انس فکی، وزیر اطلاع رسانی فعلی نمی توانند از کشور خارج شوند.

مقام های مصر می گویند تحقیقاتی درباره این سه نفر در جریان است اما جزئیات آن را مشخص نکردند.

همزمان با تحولات سیاسی در مصر، بعضی از ساکنان قاهره به صورت داوطلبانه مشغول تمیز کردن شهر و جمع آوری آثار ناآرامی هستند.

ارتش از معترضان خواسته است میدان تحریر را ترک کنند ولی گروهی از تظاهرکنندگان می گویند به رغم حضور نوزده روزه در این محل تا مشخص نشدن زمانبندی انتقال قدرت پایگاه اصلی حرکت اعتراضی مردم مصر را ترک نخواهند.

حضور ارتش در این میدان به تدریج در حال کمرنگ شدن است.

مطالب مرتبط