انحلال مجلس و تعلیق قانون اساسی مصر

حق نشر عکس AP
Image caption تلاش امروز نظامیان برای برقراری وضعیت عادی در میدان تحریر قاهره با مقاومت تجمع‌کنندگان روبه‌رو شد

هيأت دولت مصر براى اولين بار از زمان كناره‌گيرى حسنى مبارک از قدرت، تشكيل جلسه داده است.

و بر اساس آخرين گزارش‌ها، شوراى عالى نيروهاى مسلح مصر كه بعد از كناره‌گيرى حسنى مبارک، اداره امور این کشور را در دست گرفت، قانون اساسى مصر را به حالت تعلیق درآورده، مجلس را منحل و كميته ويژه‌اى را براى تدوين پيش نويس قانون اساسى جديد تشكيل داده است. محمد حسین طنطاوی، وزیر دفاع مصر ریاست این شورا را بر عهده دارد.

تلويزيون دولتى مصر اعلام كرده است كه اين شورا تا شش ماه آينده و یا تا زمان برگزارى انتخابات، همچنان اداره امور را در دست خواهد داشت.

اعضاى كنونى هيأت دولت مصر، در اصل، توسط آقاى مبارک انتخاب شده‌اند، ولی طبق اعلام ارتش مصر، براى فراهم كردن مقدمات اصلاحات سياسى در طول دوره انتقالى، در اين كشور بر سر كار خواهند بود.

احمد شفيق، نخست وزير مصر، بعد از نشست امروز اعضای هیأت دولت، گفت كه اولويت اصلى دولت كنونى مصر، برقرارى دوباره آرامش و امنيت در كشور بعد از ۱۹ روز تظاهرات و آشفتگى سياسى است.

حاتم سيف النصر، سفير مصر در بريتانيا گفته است كه مطمئن است انتخاباتى آزاد و دموكراتيك در مصر برگزار خواهد شد. با اين حال، او اضافه كرده كه هنوز بايد در باره چگونگى برگزارى اين انتخابات، تصميم‌گيرى شود.

تونى بلر، نماينده ويژه سازمان ملل متحد در مذاكرات صلح خاورميانه هم به بى‌بى‌سى گفت كه آقاى مبارک از وزنه‌هاى موثر در برقرارى ثبات در اين منطقه بود، هرچند وقايعى كه در مصر رخ داد، فرصت مهمى براى تغيير به وجود آورده است.

حسنى مبارک، رئيس جمهور سابق مصر، بعد از نزديك به سى سال حكومت در اين كشور، به دنبال چندین روز تظاهرات مردمى در نهایت، روز جمعه، يازدهم فوريه (۲۲ بهمن) از سمتش كناره‌گيرى كرد.

معترضان به دولت مصر از روز ۲۵ ژانويه براى حدود ۱۹ روز در ميدان تحرير قاهره تجمع كرده و خواهان استعفاى حسنى مبارک شده بودند.

شوراى عالى نيروهاى مسلح مصر ديروز در اطلاعيه‌اى اعلام كرد كه مقررات مربوط به وضعيت اضطرارى مصر كه در طول دوران زمامدارى حسنى مبارك در مصر اعمال مى‌شدند، به تدريج لغو خواهند شد.

همچنين از تجمع‌كنندگان در ميدان تحرير قاهره، مركز اصلى اعتراضات مردم مصر، خواسته شده است تا محل را ترك كنند. ولی بر اساس آخرين گزارش‌ها، تظاهركنندگان طرفدار برقرارى دموكراسى در مصر، همچنان در اين ميدان حضور دارند.

در ساعات اوليه امروز، نيروهاى پليس سعى داشتند با حضور در محوطه ميدان تحرير، تجمع‌كنندگان را به ترک محل ترغيب كنند، ولى اين اقدام آنها با واكنش تند تظاهركننده‌ها روبه رو شد.

مهرداد فرهمند، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در قاهره، می‌گوید که معترضان در مصر، الان بیش از هرچیز خواهان برچیده شدن وضعیت اضطراری در این کشور هستند، چون معتقدند که در سایه همین مقررات که سی سال است در مصر اعمال می شود، محدودیت‌های دوره حسنی مبارک به وجود آمده‌اند.

به گفته خبرنگار ما در قاهره، تا بعد از ظهر امروز (یکشنبه) "مسیرهای عبور و مرور خودروها در میدان تحریر باز شده است و الان فقط چادرهایی در وسط میدان و نیز در محوطه‌ای در نزدیکی موزه مصر و ساختمان اتحادیه عرب در نزدیکی میدان تحریر باقی مانده‌اند."

Image caption مجسمه طلاکاری شده توت عنخ آمون از جمله آثاری است که از موزه مصر دزدیده شده‌اند

در عين حال، زاهى حواس، وزير آثار باستانى مصر، اعلام كرده است كه تحقیقات نشان مى‌دهد که ۱۸ قطعه از آثار باستانى مهم موزه معروف مصر دزديده شده است. ساختمان این موزه در نزديكى ميدان تحرير در قاهره قرار دارد.

به گفته آقاى حواس، مجسمه چوبى طلاكارى‌شده توت عنخ آمون، پادشاه جوان مصر، از جمله آثارى است كه در زمان برگزاری تظاهرات ضددولتى اخير در قاهره، از موزه مصر دزديده شده‌اند.

تحقیقات نشان می‌دهد که غارتگران سه روز بعد از آغاز اعتراض‌ها در ميدان تحرير، از سقف موزه، وارد ساختمان آن شده‌اند كه در جريان آن، حدود ۷۰ قطعه از آثار باستانى موزه هم آسيب ديده‌اند.

ده‌ها هزار آثار باستانى و عتيقه نفيس در موزه مصر نگهدارى مى‌شود.

مطالب مرتبط