به روز شده:  15:57 گرينويچ - چهارشنبه 16 فوريه 2011 - 27 بهمن 1389

آفریقا

اعتراضات شهر بنغازی لیبی را در برگرفت

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در ساعات گذشته جزئیات بیشتری از اولین موج ناآرامی در لیبی که پس از قیام ها در کشورهای همسایه مصر و تونس رخ داده، گزارش شده است.

معترضان شامگاه سه شنبه (پانزده فوریه)، و بامداد امروز با دادن شعار به سمت ادارات دولتی در بنغازی، دومین شهر اصلی لیبی، راهپیمایی کرده اند.

آنها با ماموران پلیس و هواداران دولت زد و خورد داشته اند، سنگ و بمب های آتش زا پرتاب کرده و چند خودرو را آتش زده اند.

پلیس هم با گلوله مشقی و آبپاش فشار قوی به این حملات پاسخ داده است.

گزارش شده است که نزدیک به چهل نفر، شامل نیروهای امنیتی، در ناآرامی ها مجروح شده اند.

شاهدان عینی گفته اند که هزاران معترض در واکنش به دستگیری یک فعال حقوق بشر، در اطراف ادارات دولتی دست به تجمع زده اند.

در روزهای اخیر گروه های مخالف دولت با توسل به شبکه های اجتماعی در اینترنت از مردم خواستند که در تظاهرات و اعتراضات روز پنجشنبه (شانزده فوریه)، شرکت کنند.

سرهنگ قذافی، رهبر لیبی، پیشتر گفته بود که احتمالا خودش به تظاهرکنندگان ملحق خواهد شد.

در همین حال، تلویزیون دولتی لیبی گزارش کرده که هواداران دولت، تظاهرات برپا کرده اند و تصاویری را از راهپیمایی در طرابلس و سایر شهرهای لیبی نشان داده است.

قذافی در تظاهرات

بنا به گزارش ها، امروز در لیبی صدها نفر با ماموران پلیس و هواداران دولت زد و خورد داشته اند.

شاهدان عینی به بی بی سی گفته اند که ناآرامی ها در پی دستگیری "فتحی تربل"، وکیل مدافع خانواده های بیش از هزار زندانی که گفته می شود در سال 1996 توسط نیروهای امنیتی قتل عام شده اند، آغاز شده است.

گفته می شود که این وکیل بعدا آزاد شده اما اعتراضات ادامه یافته است.

منابع خبری می گویند آقای تربل بعد از آن که به اقوام افرادی که در حال حاضر در زندان بسر می برند، گفته بود که زندان ابوسلیم در طرابلس، آتش گرفته و از آنها خواسته بود دست به تظاهرات بزنند، دستگیر شده بود.

یکی از شاهدان عینی، که نمی خواست هویتش آشکار شود، به بی بی سی گفت: "اول یکی دو نفر در بین مردم شروع کردند به شعارهای ضد دولتی سر دادن که بقیه هم پیروی کردند. اما بعد با طرفداران دولت درگیری رخ داد. کمی بعدتر هواداران دولت پراکنده شدند و ماموران امنیتی سر رسیدند و با آبپاش های فشار قوی تجمع کنندگان را متفرق کردند."

بنا به گزارش جان لین، گزارشگر بی بی سی از منطقه، معمر قذافی، رهبر لیبی، که از سال 1969 در قدرت بوده است، گفته احتمالا به تظاهرات روز پنجشنبه می پیوندد.

به گفته گزارشگر بی بی سی سرهنگ قذافی همواره تاکید داشته است که کشورش توسط چند کمیته مردمی اداره می شود اما ناظران خارجی بر این باورند که لیبی یک کشور پلیسی است و آقای قذافی کنترل کامل آن را در دست دارد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.