سناتور جان کری بین آمریکا و پاکستان میانجیگری می کند

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای دیویس می گوید که این دو مرد پاکستانی مسلح قصد داشتند خودروی او را بربایند

سناتور جان کری گفته است که اگر شهروند آمریکایی که به اتهام قتل دو نفر پاکستانی بازداشت شده بود آزاد شود، به محض بازگشت به کشورش تحت تحقیقات جنایی قرار خواهد گرفت.

ریموند دیویس در ماه ژانویه در لاهور بازداشت شد، اما مقامات آمریکایی می گویند که وی از مصونیت دیپلماتیک برخوردار است.

اما شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه سابق پاکستان گفته است که برای او قابل قبول نیست که این شهروند آمریکایی حق برخورداری از مصونیت دیپلماتیک را داشته باشد.

آقای قریشی که هفته پیش در جریان تجدید اعضای کابینه، مقام خود را از دست داد، گفت که بر موضع خود پافشاری خواهد کرد.

آقای کری همچنین از اینکه کشته شدن این دو نفر باعث تیرگی روابط این دو کشور شده است، ابراز تاسف کرد.

فرستاده آمریکا روز سه شنبه (26 بهمن) به منظور رفع اختلافاتی که در پی بازداشت ریموند دیویس، بین دو کشور به وجود آمد وارد پاکستان شد.

آقای دیویس پس از آنکه به تیراندازی اعتراف کرد بازداشت شد.

وی گفت که او برای دفاع از جان خود به سوی این دو نفر که قصد داشتند از او دزدی کنند، شلیک کرده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه برای اولین بار در این مورد اظهار نظر کرد و گفت با آنکه او در مورد این تیراندازی "سنگدل" نیست اما تاکید کرد که آقای دیویس از مصونیت دیپلماتیک برخوردار است.

دولت آمریکا اعلام کرده است که در طول همین هفته در حضور دادگاه پاکستانی ثابت خواهد کرد که آقای دیویس از مصونیت دیپلماتیک برخوردار است.

سناتور کری در جمع خبرنگاران در لاهور گفت: "بعد از وقوع این نوع حوادث، دولت ها به طور متداول اقدام به تحقیقات جنایی می کنند. من امروز از سوی دولت کشورم به شما اطمینان کامل می دهم که این تحقیقات صورت گیرد."

وی افزود: "پس این تفکر که آمریکا فکر می کند فرای قانون است، صحت ندارد."

عالم مقبول، خبرنگار بی بی سی در اسلام آباد می گوید که تنها اعلام این خبر که آقای دیویس در آمریکا مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت برای بسیاری از پاکستانی ها راضی کننده نیست.

این گزارشگر می گوید رسانه های پاکستانی این مسئله را به موضوع افتخار ملی تبدیل کرده اند و نحوه غلط رسیدگی به این موضوع توسط دیپلمات های هر دو طرف، باعث شده است که آمریکا و پاکستان به سختی بتوانند از موضع خود عقب نشینی کنند.

این پرونده همچنین تداوم رابطه آمریکا با پاکستان، یکی از مهم ترین متحدانش در مبارزه علیه شورشیان را تهدید می کند.

سفر جان کری نیز به منظور تلاش برای بهبود این روابط ترتیب داده شده است.

او در جمع خبرنگاران گفت: "من امروز به اینجا آمده ام تا تاسف عمیق خود و مردم آمریکا را نسبت به این حادثه غم انگیز که موجب شد دو نفر جان خود را از دست بدهند، ابراز کنم."

مطالب مرتبط