پلیس بحرین به تجمع معترضان حمله کرد

منامه حق نشر عکس a
Image caption معترضان سه روز است در میدان مروارید تحصن کرده اند

نیروهای امنیتی بحرین برای متفرق کردن هزاران نفر از معترضانی که در میدان مروارید منامه تجمع کرده اند، وارد این میدان شده اند.

گزارش ها بیانگر حمله صدها پلیس ضدشورش با گلوله پلاستیکی، باتوم و گاز اشک آور به تجمع کنندگان در ساعت های اولیه بامداد پنجشنبه است.

مخالفان می گویند حداقل دو نفر در این حمله جان خود را از دست دادند.

معترضان خواهان اصلاحات گسترده سیاسی هستند و سه روز است که در میدان مروارید تحصن کرده اند.

ابراهیم شریف، رهبر حزب وعد به بی بی سی گفته است که پلیس بدون هشدار قبلی به تجمع کنندگان حمله کرد.

او گفت: "صدها زن و کودک اینجا چادر زده اند. مردم در چادرها خوابیده اند. محل با مه غلیظی از گاز اشک آور پوشیده شده است. مردم ممکن است در این محل گیر بیفتند و گاز اشک آور استشمام کنند."

درگیری پلیس با مخالفان در روزهای گذشته نیز دو کشته بر جای گذاشت که با عذرخواهی شاه بحرین همراه بود.

بحرین یکی از متحدان اصلی آمریکا در منطقه خلیج فارس و محل استقرار ناوگان پنجم دریایی این کشور است.

آمریکا خشونت های بحرین را محکوم کرده و خواهان خویشتنداری نیروهای امنیتی و مخالفان شده است.

در این حال، یکی از کشته شدگان حوادث اخیر بحرین روز چهارشنبه تشییع شد و بیشتر از هزار نفر در این مراسم شرکت کردند. این فرد روز سه شنبه کشته شده بود.

شیخ حمد بن عیسی آل خلیفه، شاه بحرین درباره کشته شدن شهروندان این کشور در ناآرامی ها ابراز تاسف کرده است و وعده داده اصلاحاتی که در سال 2002 حکومت این کشور را به یک نظام سلطنتی مشروطه تبدیل کرد، ادامه دهد.

ناآرامی های بحرین که اکثریت شیعه در آن تحت حکومت اقلیت سنی مذهب است، بخشی از موج اعتراض های ضدحکومتی است که در هفته های اخیر خاورمیانه را در بر گرفته است.

معترضان بحرینی خواستار آزادی زندانیان سیاسی، بهبود وضع اقتصادی شهروندان، تشکیل یک مجلس حقیقی و تدوین قانون اساسی جدید به وسیله مردم هستند.

از دیگر خواسته های معترضان، برکناری شیخ خلیفه بن سلمان آل خلیفه از نخست وزیری بحرین هستند. شیخ خلیفه این سمت را در چهل سال گذشته برعهده داشته است.

مطالب مرتبط