نیروهای اسرائیلی سه فلسطینی را کشتند

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption بیمارستانی که کشته شدگان فلسطینی در غزه به آن منتقل شدند

سربازان اسرائیلی در شمال نوار غزه سه مرد فلسطینی را به ضرب گلوله کشته اند.

این سه نفر فلسطینی در نزدیکی گذرگاه ارز کشته شده اند.

وزیر بهداشت جنبش حماس در غزه گفت که کشته شدگان ماهیگیر بوده اند اما رادیوی ارتش اسرائیل آنها را پیکارجویانی توصیف کرده که تلاش داشته اند در امتداد مرز، مواد منفجره جاسازی کنند.

جان دانیسون، گزارشگر بی بی سی در رام الله، از قول شاهدان عینی می گوید در ساعات بامدادی صدای تیراندازی سنگین شنیده اند.

ارتش اسرائیل می گوید مردانی که کشته شده اند عضو گروهی از پیکارجویان بوده اند که کارشان کارگذاشتن مواد منفجره در مناطق مرزی است.

یکی از تصویربرداران بی بی سی که در محل حادثه حضور داشته است، گفت که فلسطینیان کشته شده لباس غیرنظامی به تن داشته اند.

تاکنون هیچ گروه پیکارجویی اعلام نکرده که در این ماجرا مشارکت داشته است.

گزارشگر بی بی سی می گوید اسرائیل اغلب به سوی افرادی تیر اندازی کرده است که می گوید به حصار میان اراضی اشغالی و اسرائیل بیش از حد نزدیک شده بودند. ارتش اسرائیل دلیل تیراندازی را جلوگیری از حمله پیکارجویان فلسطینی به اسرائیل عنوان می کند.

سازمان ملل متحد می گوید در سال 2010، بیش از پنجاه فلسطینی از جمله دوازده غیرنظامی در عملیات نظامیان اسرائیل در نزدیکی مرز، کشته شده اند.

قطعنامه علیه شهرک سازی

در تحولی دیگر، کشورهای عرب خواستار آن شده اند که روز جمعه (18 فوریه)، در مورد قطعنامه سازمان ملل علیه ساخت شهرک های یهودی نشین توسط اسرائیل در اراضی اشغالی فلسطینیان، رای گیری شود.

باربارا پلت، گزارشگر بی بی سی از مقر سازمان ملل در نیویورک، می گوید، اعراب این خواسته خود را در حالی اعلام کرده اند که تقریبا همه مطمئن هستند آمریکا برای جلوگیری از انتقاد سازمان ملل علیه اسرائیل، قطعنامه را وتو خواهد کرد.

گزارشگر بی بی سی معتقد است که تقاضای رای گیری کشورهای عرب در واقع تلاش برای وادار کردن ایالات متحده به تعیین موضع نهایی اش درباره روند صلح خاورمیانه است.

آمریکا در کل با محتویات قطعنامه جدید، که شهرک سازی اسرائیل در اراضی اشغالی را به عنوان سدی بر سر راه مذاکرات صلح خاورمیانه محکوم می کند، موافق است. اما طبق سنت از اسرائیل در برابر انتقاد از سوی شورای امنیت سازمان ملل دفاع می کند.

دولت آمریکا با ادامه شهرک سازی مخالف است اما پیرو همان سنت دفاع از اسرائیل، برای اجتناب از دادن رای موافق به قطعنامه شورای امنیت پیشنهاداتی را مطرح کرده است. از جمله این پیشنهادات این است که در مورد نگرانی های فلسطینیان بیانیه های رسمی منتشر شود.

به گفته گزارشگر بی بی سی این گونه بیانیه ها در مقایسه با صدور قطعنامه از سوی شورای امنیت، قدرت قانونی کمتری دارد و به همین دلیل کشورهای عرب آن را ناکافی دانسته و گفته اند دیر مطرح شده است.

مطالب مرتبط