تیراندازی پلیس به سوی تظاهرکنندگان در عراق

حق نشر عکس s
Image caption تظاهرکنندگان در شهر کوت یک ساختمان دولتی را به آتش کشیدند

بر اساس تازه ترین گزارش ها دست کم 9 نفر بر اثر تیر اندازی پلیس به سوی تظاهرکنندگان در شهر سلیمانیه در شمال عراق، کشته شده و بیش از چهل نفر دیگر نیز مجروح شده اند.

یک مشاور دولت محلی کردستان به بی بی سی گفت که صد ها نفر در شهر سلیمانیه علیه فساد و بیکاری دست به تظاهرات زده بودند.

به گفته شاهدان عینی معترضان به سمت مقر دو حزب اصلی سیاسی کردستان عراق، راهپیمایی می کردند و شعار "محاکمه افراد فاسد" سر داده بودند.

حزب دموکراتیک کردستان و اتحاد میهنی کردستان، دو حزب اصلی کردستان عراق، در دهه های اخیر منطقه کرد نشین شمال عراق را تحت کنترل خود داشته اند.

این شاهد عینی گفته است که تیراندازی پلیس هنگامی رخ داد که بعضی از تظاهرکنندگان قصد هجوم به داخل یکی از ساختمان های مقر حزب را داشتند.

خبرگزاری رویترز گزارش کرده که معترضان در نقاط دیگر عراق از جمله کرکوک و بصره نیز علیه دولت محلی دست به تظاهرات زده و خواهان آن شده اند که کمبود برق و مواد غذایی به پایان برسد.

بر اساس این گزارش در عراق، برخلاف شورش های ضد دولتی در سایر کشورهای عربی، معترضان خواهان برکناری دولت منتخبی که کمتر از یک ماه پیش شکل گرفت، نشده اند.

این در حالی است که بعضی از تظاهرکنندگان نسبت به نوری المالکی، نخست وزیر عراق ابراز خشم کرده اند.

آقای مالکی پیشتر از تظاهرکنندگان درخواست کرده بود که نارضایتی های خود را به نحو صلح آمیز ابراز کنند.

وی در یک کنفرانس خبری خطاب به آنها گفت: "من به تظاهرکنندگان می گویم که این حق شماست که اعتراض کنید اما بدون خشونت. به اغتشاش گران اجازه ندهید که دفاتر و اماکن عمومی را به آتش بکشند زیرا این کار، خرابکاری عمدی است."

آقای مالکی اضافه کرد: " از تظاهرکنندگان حفاظت می شود و من همین جا اعلام می کنم که نیروهای امنیتی اجازه ندارند علیه آنها به زور متوسل شوند."

در شهر کوت در شرق عراق نیز حدود 700 نفر برای دومین روز دست به تظاهرات زدند.

روز گذشته (چهارشنبه 16 فوریه) درگیری بین تظاهرکنندگان و نیروی پلیس منجر به کشته شدن سه نفر و مجروح شدن حدود 60 نفر دیگر شد.