تدابیر امنیتی شدید در بحرین پس از سرکوب اعتراضات

حق نشر عکس Getty
Image caption اکثر مردم بحرین شعیه مذهب اند

واحدهای ارتش بحرین در بخش های حساس شهر منامه مستقر شده اند و دولت بحرین پس از در هم شکستن تجمع مخالفان در پایتخت، برگزاری هرگونه گردهمایی اعتراض آمیز را ممنوع اعلام کرده است.

مقام های بحرینی می گویند که در حمله پلیس به معترضان که اکثرا شیعه مذهب بوده اند، حداقل سه نفر کشته و ۲۳۱ نفر مجروح شده اند.

نیروهای امنیتی و پلیس در میدان لؤلؤ در منامه که کانون اعتراضات بود به مخالفان حمله و آنها را متفرق کردند.

شیخ خالد بن حمد آل خلیفه، وزیر امور خارجه بحرین، با دفاع از سرکوب معترضان این اقدام را برای جلوگیری از سقوط کشور به "ورطه فرقه گرایی" لازم دانسته است.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه با همتای بحرینی خود تلفنی صحبت کرد و خواهان "خویشتنداری" در برابر معترضان شد.

جان کری، رئیس دموکرات کمیته امور خارجه سنای آمریکا نیز توسل پلیس بحرین به گاز اشک آور، باتوم و گلوله پلاستیکی علیه اعتراضی مسالمت آمیز را "بدترین نوع خشونت" توصیف کرد.

بحرین یکی از متحدان اصلی آمریکا در منطقه خلیج فارس و محل استقرار ناوگان پنجم دریایی این کشور است.

عبدالجلیل خلیلی، از رهبران اقلیت شیعه در بحرین، گفته است که ۱۸ نماینده پارلمان درصددند استعفا دهند.

اکثر مردم بحرین شعیه مذهب اند اما این کشور توسط خاندان سلطنتی سنی مذهب اداره می شود.

یکی از گزارشگران بی بی سی در منامه، می گوید نیروهای امنیتی علیه تظاهرکنندگان از گلوله های واقعی نیز استفاده کردند.

او می گوید سه جسد را در گورستان شهر دیده است که جراحت های ناشی از اصابت گلوله روی آنها مشهود بود. صدها تن از اقوام خشمگین و معترضان بیرون گورستان جمع شده اند و شعار می دهند و بر سر و سینه خود می کوبند.

گزارشگر بی بی سی می گوید به طرف سر یکی از کشته شدگان از نزدیک شلیک شده بود.

در همین حال، گزارش ها از قطر حاکی است که وزرای امور خارجه کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس روز پنجشنبه عازم بحرین هستند تا ناآرامی در این کشور را مورد بحث و بررسی قرار دهند.

یکی از سخنگویان وزارت کشور بحرین در تلویزیون دولتی ظاهر شد و گفت که ارتش تمام گام های لازم برای حفظ امنیت کشور را بر می دارد و به مردم هشدار داد که از رفتن به مرکز پایتخت اجتناب کنند.

"ابراهیم شریف"، از طرفداران دموکراسی در بحرین، به بی بی سی گفته که تظاهرکنندگان به بیان خواسته خود که اصلاح دموکراتیک بحرین است، ادامه می دهند.

شیخ حمد بن عیسی آل خلیفه، شاه بحرین درباره کشته شدن شهروندان این کشور در ناآرامی ها ابراز تاسف کرده است و وعده داده اصلاحاتی که در سال ۲۰۰۲ حکومت این کشور را به یک نظام سلطنتی مشروطه تبدیل کرد، ادامه دهد.

ناآرامی های بحرین، بخشی از موج اعتراض های ضدحکومتی است که در هفته های اخیر جهان عرب و ایران را در بر گرفته است.

معترضان بحرینی خواستار آزادی زندانیان سیاسی، بهبود وضع اقتصادی شهروندان، تشکیل یک مجلس حقیقی و تدوین قانون اساسی جدید توسط مردم هستند.

از دیگر خواسته های معترضان، برکناری شیخ خلیفه بن سلمان آل خلیفه از مقام نخست وزیری بحرین است. شیخ خلیفه ۴۰ سال است که این سمت را برعهده داشته است.

مطالب مرتبط