ده ها هزار نفر به تظاهرات بزرگ شهر بنغازی پیوستند

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption تصاویر تلویزیون دولتی لیبی نشان داد که معمر قذافی روز جمعه برای دقایقی در میان هوادارانش در میدان سبز طرابلس حضور یافت

گزارش ها از بنغازی، دومین شهر مهم لیبی، حاکی است که بار دیگر اعتراضات ضد دولتی در جریان است و ده ها هزار نفر روز جمعه (هجدهم فوریه)، به خیابان های این شهر سرازیر شده اند.

شاهدان عینی گفته اند که گروه های بزرگی از مردم در مقابل ساختمان های دادگستری جمع و خواستار اصلاح سیاسی در لیبی شده اند.

گفته می شود که دفاتر نیروهای امنیتی به آتش کشیده شده است.

ارتش تعداد زیادی سرباز را بسیج کرده تا از برگزاری تظاهرات جلوگیری کنند.

مقامات لیبی قویا هشدار داده اند که ایجاد هر گونه خطر از سوی "گروه های کوچک و ناچیز واکنش خشونت بار و تندر گونه" مواجه خواهد شد.

این هشدار از سوی جنبش هوادار دولت به نام "کمیته های انقلابی" که خود را قدرت مردمی معمر قذافی، رهبر لیبی، توصیف کرده، اعلام شده است.

مقامات بهداشتی لیبی می گویند در اعتراضات روز سه شنبه تا کنون بیست و سه نفر کشته و پنجاه تن دیگر زخمی شده اند.

خبرنگاران خارجی از دادن گزارش از شهر بنغازی منع شده اند اما گزارش هایی ارسال شده حاکی است که تنش و آشفتگی در این شهر شدید است.

گروه دیدبان حقوق بشر می گوید دست کم بیست و چهار نفر در اعتراضات ضد دولتی چند روز گذشته که در سراسر لیبی در جریان بوده است، کشته شده اند.

دیدبان حقوق بشر در گزارش جدید خود آورده که در زد و خوردهایی که میان نیروهای امنیتی و معترضان رخ داده، تعداد زیادی نیز مجروح شده اند.

این گروه بین المللی، که مقر آن در آمریکاست، می گوید صدها معترض روز پنجشنبه (هفدهم فوریه)، در پنج نقطه لیبی در خیابان ها دست به تظاهرات زدند.

دیدبان حقوق بشر از شاهدان عینی نقل قول کرده که نیروهای امنیتی لیبی که تلاش داشتند تجمع مسالمت آمیز مردم را متفرق کنند، به تظاهرکنندگان تیراندازی کرده و تعدادی از آنها را کشتند و زخمی کردند.

به گفته دیدبان حقوق بشر، بدترین خشونت در شهر البیضاء، در شرق لیبی، رخ داده است.

گروه های مخالف دولت گفته اند که مقامات لیبی ارتباطات اینترنتی را مسدود کرده اند تا کسی از اخبار داخلی و کشتار توسط نیروهای امنیتی مطلع نشود.

به گفته شاهدان عینی به دنبال تظاهرات روز گذشته که با عنوان "روز خشم"، برگزار شده بود، اعتراضات شب گذشته ادامه داشت و هزاران نفر در خیابان های شهر بنغاری، در شرق لیبی، مخالفت خود با دولت و کشته شدن معترضان را ابراز کردند.

در همین حال، گروه های ضد دولت در شهر البیضاء چادر برپا کرده اند.

اعتراضات بزرگ در لیبی یک امر غیرمعمول قلمداد می شود و مقامات به ندرت اجازه داده اند که نارضایتی سیاسی و اجتماعی ابراز شود.

جان لاین، گزارشگر بی بی سی در گزارشی از قاهره، گفت گزارش هایی به دستش رسیده حاکی از این که برخوردهای خشونت بار تا کنون به پنج شهر لیبی گسترش پیدا کرده اما این وضعیت فعلا در شهر طرابلس، پایتخت، مشاهده نشده است.

به گفته گزارشگر بی بی سی گزارش ها نشان می دهد که دولت سرهنگ قذافی با تظاهرکنندگان به شدت برخورد کرده است و نه تنها به سوی آنها تیراندازی شده بلکه به بیمارستان ها نیز داروهای لازم منتقل نشده که مجروحان تحت درمان قرار بگیرند.

انتظار می رود که تشییع جنازه تعدادی از کشته شدگان روز جمعه در بنغازی و بیضاء برگزار شود.

در همین حال، تصاویر تلویزیون دولتی لیبی نشان داده که معمر قذافی روز جمعه برای دقایقی در میان هوادارانش در میدان سبز طرابلس حضور یافته است.

مطالب مرتبط