آمریکا قطعنامه شورای امنیت علیه اسرائیل را وتو کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption سفیر آمریکا: ایالات متحده همچنان با شهرک سازی های اسرائیل مخالف است

دولت آمریکا با استفاده از حق وتوی خود در شورای امنیت سازمان ملل متحد، از تصویب قطعنامه ای علیه شهرک سازی های اسرائیل در سرزمین های اشغالی فلسطینیان، جلوگیری کرد.

این نخستین بار است که دولت باراک اوباما پیش نویس قطعنامه ای را در شورای امنیت وتو می کند.

تمام اعضای این شورا به غیر از آمریکا به پیش نویس مذکور که در نظر داشت شهرک سازی های اسرائیل در کرانه باختری رود اردن و بخش شرقی بیت المقدس را غیرقانونی اعلام کند، رای مثبت دادند اما رای منفی آمریکا مانع از تصویب آن شد.

سوزان رایس، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد روز جمعه در نیویورک گفت که این قطعنامه می توانست مذاکرات صلح خاورمیانه را دشوارتر کند.

اما یکی از مشاوران ارشد محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در کرانه باختری گفته است: "این وتو به روند صلح خدمتی نمی کند و اسرائیل را به ادامه شهرک سازی و عمل نکردن به تعهداتش تشویق خواهد کرد."

سفیر آمریکا گفت که رای منفی کشورش نباید به عنوان حمایت واشنگتن از شهرک سازی های اسرائیل در سرزمین های فلسطینیان تعبیر شود.

به گفته خانم رایس، ایالات متحده همچنان با شهرک سازی های اسرائیل در کرانه باختری و بیت المقدس شرقی مخالف است.

مذاکره کنندگان فلسطینی برای گفتگوی مستقیم با اسرائیل، خواهان توقف شهرک‌ سازی‌ ها در مناطق اشغالی شده اند ولی اسرائیل حاضر به پذیرش این شرط نیست.

رئیس جمهوری آمریکا از محمود عباس خواسته بود که از ارائه این پیش نویس صرفنظر کند.

این قطعنامه از حمایت بیش از ۱۲۰ کشور از جمله کشورهای عرب برخوردار بود.

آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین و روسیه به عنوان اعضای دائم شورای امنیت از حق وتو برخوردارند و می توانند به تنهایی از به تصویب رسیدن قطعنامه های شورای امنیت جلوگیری کنند.

مطالب مرتبط