نگرانی آمریکا از وضع آزادی بیان در تاجیکستان

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption با وجود پافشاریها، خبرنگاران نتوانستند وارد تالار مورافعه دادگاه "پیکان" شوند

نماینده آمریکا در سازمان امنیت و همکاری اروپا وضعیت آزادی بیان در تاجیکستان را بشدت نگرانکننده خوانده است.

آیان کیل گفته است که در این کشور در مدت کوتاهی چند رسانه مستقل، از جمله، نشریه‌های "پیکان" و "ملت" به دادگاه کشیده شده‌اند و سردبیر یک نشریه شدیداً لت و کوب شده است.

آقای کیل ضمن سخنرانی خود در جلسه کشورهای عضو سازمان امنیت و همکاری اروپا که روز 17 فوریه دایر شد، از موارد گسترده نقض آزادی بیان در چند کشور عضو این سازمان انتقاد کرده است.

وی افزودست که در ده روز اخیر در برخی از این کشورها عده‌ای از خبرنگاران با اتهامات جعلی زندانی شده‌اند، به دادگاه کشیده شده‌اند و بازداشت و یا هدف حمله قرار گرفته‌اند.

"با بهانه‌ای به دادگاه"

نماینده آمریکا در ساازمان امنیت و همکاری اروپا همچنین گفته است: "زمانی که افراد جنایتکار آزادانه می‌توانستند "عقلهارا" تحت فشار قرار دهند، گذشته است و نادیده گرفتن این گونه اعمال برای هیچ یک از کشورهای ما که پیمان هلسینکی را امضا کرده‌ایم، قابل قبول نیست."

آیان کیل گفته است که از میان کشورهای عضو سازمان امنیت و همکاری اروپا وضعیت آزادی بیان بویژه در تاجیکستان نگرانکننده است و در این جا با بهانه‌های اندک نمایندگان رسانه‌های مستقل به دادگاهها کشیده می‌شوند.

آقای کیل به عنوان مثال از بورای مصلحت‌دهی، سخن‌سنجی و تحقیقات ژورنالیستی و مؤسس نشریه “پیکان” یادآور شده و افزوده است که سردبیر نشریه “پیکان” و رئیس این مرکز تنها برای "یوز کردن دفتر کاری خود" به دادگاه کشیده شده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای سلیم اف این رفتار پاسبانهای دادگاه را موانع در راه آزادی بیان عنوان کرد

همچنین، آقای کیل از حمله به حکمت‌الله سیف‌الله زاده، سردبیر 60 ساله نشریه “نجات” و از فعالان حزب نهضت اسلامی تاجیکستان، یادآور شده و این حمله را محکوم کرده است. وی گفته است که وضع آقای سیف‌الله زاده هنوز هم وخیم است.

این نماینده آمریکا محکوم شدن "ملت"، نشریه دیگر مستقل به پرداخت غرامت به وزارت کشاورزی در دادگاه را نیز نشانه‌ای از فشار بر رسانه‌ها عنوان کرده است.

نگرانی نماینده آمریکا در سازمان امنیت و همکاری اروپا در حالیست که طی دو روز اخیر محاکمه هفته‌نامه مستقلل “پیکان” و بورای مصلحت‌دهی، سخن‌سنجی و تحقیقات ژورنالیستی در دادگاه ناحیه فردوسی شهر دوشنبه پشت درهای بسته صورت می‌گیرد.

"از بالا فرمان شده‌است"

روز جمعه 18 فوریه با وجود پافشاریها برای وارد شدن خبرنگاران رسانه‌های داخلی و خارجی به مورافعه دادگاه مالک نشریه "پیکان"، درهای ورودی دادگاه به روی خبرنگاران بسته شد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption خبرنگاران بیش از یک ساعت منتظر دریافت اجازه ورود به دادگاه بودند

سه پاسبان این در ورودی، از جمله علی‌مردان شمس اف، از وارد شدن خبرنگاران به تالار مرافعه مانع شدند. یکی از این پاسبانها در باره دلیل ممانعت از وارد شدن خبرنگاران به دادگاه گفت که "از بالا فرمان شده‌است" و در را به روی آنها بست.

مشکوره صادراوا، قاضی پرونده، به خبرنگاران گفت که "جانب شاکی از وی درخواست وارد شدن خبرنگاران به مرافعه را نکرده‌است". به گفته وی، همچنین محاکمه امروز دادگاه خیلی کوتاه بوده است، هرچند وی اقرار کرد که مرافعه "پشت درهای بسته" انجام نشده است.

اهل‌الدین سلیم اف، خبرنگار نشریه “پیکان”، می‌گوید که دو است که نمی‌تواند به مرافعه وارد شود. این خبرنگار جوان ممانعت از وارد شدن خبرنگاران به دادگاه را نقض آزادی بیان در تاجیکستان عنوان کرد.

دادگاه ناحیه فردوسی تحت ریاست مشکوره صادراوا روز از روز پنج‌شنبه‌ 17 فوریه به بررسی بحث وزارت عدلیه و مالک نشریه مستقلل “پیکان” پرداخت.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption نمایندگان وزارت عدلیه از صحبت با خبرنگاران دست کشیدند

وزارت عدلیه بورای مصلحت‌دهی، سخن‌سنجی و تحقیقات ژورنالیستی و مؤسس نشریه “پیکان” را برای رسماً مطلع نساختن این وزارت از تغییر مکان بورا این نهاد را به دادگاه کشیده است.

جمعه بای طالب اف، رئیس این سازمان غیردولتی و سردبیر نشریه “پیکان”، گفت که هدف از این اقدام وزارت عدلیه ایجاد محدودیت در فعالیت هفته‌نامه “پیکان” است که در پی چاپ مطالب ا نتقادی در باره این وزارت صورت می‌گیرد.

در همین حال، نمایندگان وزارت دادگستری تاجیکستان از پاسخ به سؤالات خبرنگاران در این مورد دست کشیدند.