درخواست مخالفان چینی در اینترنت: "انقلاب یاسمن" راه بیندازید

حق نشر عکس UGC

درپی درخواست مخالفان چینی برای برگزاری تظاهرات که در سایت های اینترنتی منتشر شده است، ماموران پلیس در چند شهر اصلی این کشور حضور چشمگیری داشتند.

این درخواست که نخست در یک سایت اینترنتی به زبان چینی در آمریکا و سپس در سایت های اجتماعی نظیر توییتر انتشار یافت از مردم سیزده شهر چین خواسته شده بود که دست به تظاهرات بزنند و شعار "ما غذا می خواهیم، ما کار می خواهیم، ما خانه و عدالت می خواهیم " سردهند .

ازمردم هم چنین خواسته شده است که "انقلاب یاسمن" راه بیندازند.

پیش از این چندتن ازمعروفترین فعالان حقوق بشر چین توسط پلیس بازداشت شده بودند.

اینترنت در چین سانسور می شود و کلمه "انقلاب یاسمن" هم فیلتر شده است.

گزارش های رسیده از شانگهای و پکن حاکی است که بسیاری از مردم از اینکه شمار زیادی از ماموران پلیس در میادین اصلی شهر حضور دارند متعجب شده بودند .

بر اساس گزارش ها پلیس تجمع گروه های کوچکی از مردم را در دو شهر چین برهم زده است.

در شانگهای از مردم خواسته شده بود که خارج از سینمای صلح در میدان خلق جمع شوند.

پلیس در این میدان حضور یافته بود و در انتظار تجمع کنندگان بود اما شمار مردم بسیار کم بود و به نظر می رسید که اکثرا روزنامه نگاران در این محل جمع شده اند.

اول تشخیص تظاهرکنندگان از روزنامه نگاران یا کسانی که برای خرید به خیابان ها آمده بودند مشکل بود اما طولی نکشید که ماموران پلیس و چند مامور با لباس شخصی سه نفرر ا ازمیان جمعیت بیرون کشیدند.

آنها فریاد می زدند که ما کاری نکرده ایم چرا مارا می خواهید بازداشت کنید.

این سه نفر باخشونت هرچه تمام به مقر پلیس در نزدیکی میدان برده شدند که شمار زیادی عکاس و خبرنگار درمقابل آن گرد آمده بودند.

معلوم نبود که پلیس به چه دلیلی این افراد را بازداشت می کرد چون نه کسی شعارمی داد و نه به نظر می رسید که نظم عمومی بهم خورده باشد.

بازداشت این افراد که در مقابل دوربین و چشم مردم باخشونت انجام گرفت توجه زیادی را جلب می کرد اما بسیاری از مردم اطراف میدان خلق شانگهای مشغول خرید بودند و از در این تجمعات شرکت نداشتند.

مطالب مرتبط