برنامه تفریحی تاجیکی: 18 فوریه

با بهترین آرزوها و نکوترین تمنیات، شما را خوشامدید می‌گویم به برنامه تفریحی تاجیکی.

حالا بشنوید چه مطالبی در این برنامه داریم:

قسمت دوم فیلم “سکوت” در آمریکا نواربرداری می‌شود،

حق نشر عکس BBC World Service

مژگانه میرزا، آوازخوان جوان از ولایت سغد، می‌گوید که مثل جوان‌پسرهای تاجیک در جهان نبوده است،

حق نشر عکس BBC World Service

هفته سپری شده نخست نمایش فیلم دیگری با نام “سزای وفا” در سینماخانه “تاجیکستان” برگزار شد.

حق نشر عکس BBC World Service

نواربرداری فیلم “سکوت” در آمریکا

سراج‌الدین غفوری، کارگردان جوان، می‌گوید که قسمت دوم فیلم «سکوت”، ساخته او در آمریکا نواربرداری می‌شود. قسمت اول این فیلم اوایل ماه دسامبر گذشته به نمایش درآمده بود.

حق نشر عکس BBC World Service

سراج‌الدین سازنده سریال مشهور “بیهوده خارم می‌کنی” است که سال گذشته سروصداهای زیادی میان علاقه‌مندان سینما به پا کرده بود.

بعضیها از این فیلم تعریف می‌کردند و می‌گفتند که خیلی عالی آفریده شده و اما بعضیها برعکس به نواقص این فیلم اشاره‌ می‌کردند.

حق نشر عکس BBC World Service

اما در برنامه این هفته ما سراج الدین را نه به خاطر فیلم “بیهوده خارم می‌کنی”، بلکه به خاطر فیلم جدیدش با نام «سکوت” به برنامه تفریحی تاجیکی دعوت کردیم.

خود سراج‌الدین در این فیلم نقش علی‌، یکی از قهرمانان اصلی را، اجرا کرده است. وی می‌گوید که در سال 2009 از دانشکده هنرهای زیبای به نام میرزا ترسون‌زاده را در رشته هنرپیشه سینما و تئاتر با مدرک عالی فارغ‌التحصیل شده است.

حق نشر عکس BBC World Service

سراج‌الدین می‌گوید: “از ماه فوریه سال گذشته ما شروع به فیلمبرداری کردیم. این فیلم در سه کشور تاجیکستان، افغانستان (در دره پنجشیر) و روسیه (در شهر مسکو) نواربرداری شده است.”

همراه سراج‌الدین، مظفر شادی یف، فراورگر فیلم «سکوت” را که همچنین در نقش احسان، یکی دیگر از قهرمانان اصلی فیلم، ‌بازی می‌کند، دعوت نمودیم.

مظفر گفت: “بازار فیلمها را در تاجیکستان در برابر فیلمهای هندی فیلمهای ترکی و ازبکی اشغال کرده‌اند. ما چند جوان تاجیک گرد هم آمدیم و به خلاصه‌ای رسیدیم که ما نیز می‌توانیم فیلمهای خوب و دیدنی آفریم.”

حق نشر عکس BBC World Service

مظفر نیز در گذشته در چند فیلم دیگر، مانند “حکایت خواجه‌” و “بیهوده خارم می‌کنی” نقش آفریده است.

سراج الدین می‌گوید در اواخر ماه آپریل و اوایل ماه می آنها به نواربرداری قسمت دوّم فیلم «سکوت” شروع خواهند کرد و آن در ایالات متّحده آمریکا، در شهرهای لس-آنجلس و لاس-وگاس و چند شهر روسیه نواربرداری خواهد شد.

“پسر تاجیک بدان، مثل تو نیست در جهان”

مژگانه میرزا، آوازخوان جوان از ولایت سغد، می‌گوید که همکاری با فرخ یارمت اف، مدیر برنامه هایش را قطع کرده است. وی این سخنان را در صحبتی با همکارم علیشیر در ولایت سغد ابراز داشته است.

حق نشر عکس BBC World Service

مژگانه می‌گوید که مهر و محبتش به آوازخوانی هنوز در خردسالی‌اش جوش زده بود و او نخست با همراهی پدرش سرود “بر لب دریا” از بای‌محمد نیازاف، استاد مقام‌سرایان را، سروده است.

در برابر آوازخوانی مژگانه در فیلم مستندی با نام “تقدیر” نیز نقش آفریده است.

یک سال، قبل در برنامه تفریحی با فرخ یارمت اف، مدیر برنامه‌هایش در باره فعالیت هنری مژگانه صحبتی داشتیم، ولی امروز وی همکاریش را با آقای یارمت اف قطع کرده است.

حق نشر عکس BBC World Service

مژگانه در پاسخ به این سؤال که چرا چنین اتفاق افتاد، گفت: “هر کاری را آغازی هست و انجامی نیز. از این خاطر، من تصمیم گرفتم فعالیتم را به طور مستقلانه ادامه‌دهم، زیرا نمی‌خواهم به کسی وابسته باشم.”

به این سؤال که تا چه حد در منطقه برای یک دختر جوان آوازخوان بودن دشوار است، وی گفت: “شاید در شهرهای بزرگ نظر مردم دیگر باشد، اما در شهرستانها مردم نسبت به دختران آوازخوان و رقصنده‌ها نظر خوبی ندارند.”

حق نشر عکس BBC World Service

“همیشه فکر می‌کنند که آنها دختران سبک‌فکر و بی‌شرم و حیا هستند. ولی من خودم را یک دختر باآداب و بافرهنگ می‌دانم.”

نخست نمایش فیلم “سزای وفا”

حق نشر عکس BBC World Service

روز 13 فوریه در کاخ “تاجیکستان” نخست نمایش فیلم جدید محمدربیع اسماعیل اف با نام “سزای وفا” برگزار شد.

حق نشر عکس BBC World Service

محمد ربیع می‌گوید، صرف نظر از دشواریهایی که در تهیه این فیلم داشته است، توانسته است تهیه آن را به انجام برساند. این فیلم قسماً با کمک فنی شبکه "سیمای مستقل تاجیکستان" تهیه شده است.

حق نشر عکس BBC World Service

محتوای فیلم جدید محمدربیع از این قرار است: قهرمانان اصلی این فیلم که گلبهار و بهرام نام دارند، تصادفاً در خیابان با هم وا می‌خورند. بهرام که در این فیلم نقش عکاس را اجرا می‌کند، عکس دختری را می‌گیرد و در رفت (جریان) فیلم به این دختر عاشق می‌شود.

حق نشر عکس BBC World Service

محمدربیع می‌گوید: “در برابر جوانان هنرپیشه‌های حرفه‌ای، مثل رجب حسین، لطف‌الله دولت اف، رحماندوست قربانیان، غالب اسلام اف، شیرینما نهالاوا و چندی دیگر در این فیلم نقش آفریده‌اند."

وی افزود: “می‌خواهم در شهر و نواحی دیگر کشور نیز این فیلم را برای علاقه‌مندان نمایش دهم و بعداً از طریق دی وی دی به بازار آن را عرضه کنیم.”

حق نشر عکس BBC World Service

محمدربیع می‌گوید، مبلغی را که از نمایش فیلم به دست می‌آرد، می‌خواهد برای ترجمه این فیلم به زبانهای روسی و انگلیسی صرف کند و با این فیلمش در جشنواره‌های بین‌المللی سینما شرکت کند.

نظرات و پیشنهادهای خود را در باره برنامه به آدرس الکترونی ما zevarshoh@bbc.tj یا bbc_dushanbe@yahoo.com فرستید.

تا هفته بعدی پدروووووووود!