معمر قذافی: کناره‌گیری نمی کنم

معمر قذافی حق نشر عکس none
Image caption سرهنگ قذافی که با مشت گره کرده و با صدای بلند سخن می گفت از هوادارانش خواست به خیابان ها بیایند

معمر قذافی رهبر لیبی در سخنرانی خود گفت که ترسوها و خائنان می خواهند تصویر یک کشور آشوب زده از لیبی ترسیم کنند و دشمنان لیبی قصد دارند به این کشور لطمه وارد کنند.

سرهنگ قذافی گفت که او یک رهبر انقلابی است و این به این معنای فداکردن خود تا آخرین لحظه زندگی است. او تاکید کرد که کناره گیری نمی کند.

رهبر لیبی همچنین خود را جنگجویی روستایی خواند که برای کشورش افتخار به همراه آورده است و افزود که حاضر است در کشورش شهید شود.

سرهنگ قذافی با اشاره به بمباران 1986 طرابلس توسط امریکا گفت ابرقدرت ها می دانند که آنها هم نمی توانند او را به پائین بکشند.

او که با هیجان سخن می گفت اعلام کرد که قدرت در لیبی در دست مردم است.

سرهنگ قذافی که با مشت گره کرده و با صدای بلند سخن می گفت از هوادارانش خواست به خیابان ها بیایند.

او همچنین اخطار کرد که در صورت نیاز با توجه به قوانین بین المللی از زور استفاده خواهد کرد.

قذافی گفت که عده ای ازمردم بیمار که مواد مخدر و اسلحه در اختیار جوان ها قرار می دهند می خواهند که وقایع تونس و مصر رابرای ساقط کردن او از حکومت تکرارکنند .

قذافی که با خشم و هیجان صحبت می کرد افزود که هیچ قدرتی در لیبی ندارد بلکه قدرت در دست مردم است . رهبر لیبی از هوادارانش خواست تا به خیابان ها بریزند واسلحه را از دست کسانی در آورند که می خواهند لیبی را به افغانستان دیگری تبدیل کنند تا آمریکا آن را اشغال کند.

قذافی در ادامه سخنانش افزود که مجازات کسانی که می خواهند به لیبی لطمه بزنند و یا به دشمنان آن کمک کنند اعدام است . و هرکس دیگری هم که می خواهد وحدت لیبی را برهم بزند با اعدام روبرو خواهد شد .

قذافی گفت که مقامی ندارد تا ازآن استعفا دهد.

رهبر لیبی گفت که جوانان لیبی باید به خیابان ها بیایند و گروه ها و کمیته هایی برای دفاع از کشورشان تشکیل دهند و افزود که اگر مردم لیبی بخواهند باید قوانین جدیدی برای نحوه اداره کشور از جمله تقسیم ثروت نفت ارائه دهند.

نشست شورای امنیت

شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی بحران لیبی جلسه اضطراری تشکیل داده است.

این جلسه به درخواست ابرهیم دباشی معاون نماینده لیبی در سازمان ملل متحد تشکیل شده است.

ابراهیم دباشی درخواست کرده است که به منظورجلوگیری از بمباران هوایی مردم توسط کسانی که او آنها را "مزدوران خارجی خواند" آسمان طرابلس، منطقه ممنوعه پروازی اعلام شود.

همزمان اتحادیه عرب هم برای بررسی وضعیت بحرانی لیبی تشکیل جلسه داده است.

ناوی پیلای کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل متحد هم خواستار تحقیق در باره کشتار تظاهرکنندگان در لیبی شده است. شاهدان عینی می گویند از هلیکوپتر و هواپیماهای جنگی برای حمله به تظاهر کنندگان معترض استفاده شده است .

ناوی پیلای در مورد احتمال ارتکاب جنایت علیه بشریت در لیبی هشدار داده است.

تنش در طرابلس

تازه ترین گزارش ها از لیبی حاکی است که فضای شهر طرابلس بسیار تنش آلود است و درخیابان های شهر به جز صف اتومبیل درمقابل پمپ بنزین و مردم در مقابل نانوائی ها، فرد دیگری در خیابان ها دیده نمی شود.

بنا به گزارش خبرنگار بی بی سی در طرابلس ذرچند خیابان نشانه هایی از شورش و آتش سوزی دیده می شود ولی حضور نیروهای نظامی چشمگیر است.

در بنغازی دومین شهر لیبی هم مردم خیابانها و ایستگاه های رادیویی را به تصرف در آورده اند. اما ارتش هنوز کنترل فرودگاه و حومه اطراف را در دست دارد گرچه وزیر خارجه مصر گفته است که فرودگاه بنغازی به کلی ویران شده و هواپیماها قادربه فرود آمدن در آن نیستند.

در پی گزارش هایی که از عقب نشینی گارد مرزی لیبی انتشار یافت شورای عالی نظامی مصر اعلام کرد که نیروهای نظامی خود را در اطراف گذرگاه اصلی مرزی این کشور با لیبی تقویت کرده است.

گفته می شود که هزاران تن از شهروندان لیبی سعی دارند از این گذرگاه عبور کنند و وارد مصر شوند.

ارتش مصر دو بیمارستان صحرایی در اطرا ف مرز تشکیل داده است تا به مداوای مجروحین وبیماران لیبیایی بپردازند.

با وخامت اوضاع لیبی بسیاری از کشورها خارج کردن اتباع خود را از لیبی آغاز کرده اند.

دو کشتی مسافربری و یک کشتی نظامی از سوی ترکیه عازم لیبی شده است .

ایتالیا یک هواپیما به بنغازی و فرانسه سه هواپیما به بنغازی فرستاده است تا اتباع خود را از لیبی خارج کند.

اتریش و پرتغال هم اتباع خود را ازلیبی خارج کرده اند.

شرکت نفت شل گفته است که تمام کارمندان خارجی خود را از لیبی خارج خواهد کرد.

در پی گزارش هایی که در مورد فرار کارگران ساختمانی چینی از حملات مسلحانه انتشار یافت چین خواستار تضمین امنیت جانی اتباع خود از سوی لیبی شده است .

مطالب مرتبط