پادشاه عربستان به مردمش وعده مزایای بیشتر داد

حق نشر عکس AFP
Image caption خیابان های ریاض با پرچم و نشان های خوش آمد مزین شده اند

ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی که چند ماه اخیر برای ادامه درمان در مراکش(مغرب) سکونت داشت، در بازگشت به کشورش وعده داد تا مزایای مالی بیشتری به شهروندانش اهدا کند.

بر اساس گزارش تلویزیون رسمی عربستان سعودی، اهدای سرمایه برای تهیه مسکن، تحصیل در خارج از کشور و رفاه اجتماعی از جمله مزایایی هستند که پادشاه این کشور به شهرونداش وعده داده است.

ملک عبدالله به مدت سه ماه از کشورش دور بود. در این مدت تظاهرات گسترده در خاورمیانه، چشم انداز سیاسی منطقه را دچار تحول کرده است.

در عربستان سعودی نیز چند تظاهرات انجام شده است.

اما حال به مناسبت ورود ملک عبدالله، خیابان های ریاض، پایتخت این کشور، با پرچم و نشان های خوش آمد مزین شده است.

پادشاه عربستان سعودی که 86 سال دارد، روز 22 نوامبر نیویورک را بعد از انجام دو عمل جراحی برای ترمیم ستون فقرات و دیسک کمر، ترک کرد.

وی دوره نقاهت را در آپارتمانش در نیویورک گذراند. پس از آن در روز 22 ژانویه به مراکش پرواز کرد و تا بهبودی کامل در همانجا ماند.

در این مدت، زین العابدین بن علی، رئیس جمهور سابق تونس جزو اولین رهبران منطقه بود که بعد از هفته ها تظاهرات مردمی، از قدرت برکنار شد.

حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر نیز پس از آن از قدرت کناره گرفت.

سلامتی پادشاه و آینده عربستان سعودی

وضعیت سلامتی ملک عبدالله از مدتها پیش مرکز توجه رسانه و تحلیلگران بوده است، به خصوص به علت آنکه تقریبا بیشتر اعضای خاندان سلطنتی عربستان که احتمال جانشینی آنها می رود، سالخورده هستند.

در غیاب ملک عبدالله در عربستان، سلطان بن عبدالعزیز، برادر ناتنی وی و ولیعهد و وزیر دفاع، اداره امور این کشور را به عهده داشت.

سلطان بن عبدالعزیز 84 سال دارد و او نیز از سلامتی خوبی برخوردار نیست.

خبر بازگشت پادشاه عربستان سعودی از سوی رسانه های این کشور با استقبال گرمی مواجه شده است.

روزنامه انگلیسی زبان "عرب نیوز" نوشته: " ملک عبدالله اکنون تنها ستون ثبات در منطقه به شمار می رود."

مطالب مرتبط