خاورمیانه

مروری بر تحولات روز شنبه در لیبی

به روز رسانی همزمان گزارش همزمان بی بی سی فارسی
این بخش به طور خودکار به روز می شود

به روز رسانی

پوشش خبری لحظه لحظه از تحولات لیبی در اینجا به پایان می رسد. آخرین اخبار لیبی و سایر کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا را می توانید در سایت بی بی سی فارسی بخوانید.

00:00 آمریکا می گوید ائتلاف بین المللی پدافند هوایی لیبی را هدف گرفته و از شلیک 112 موشک تاماهاک به این اهدافی در این کشور خبر داد. این عملیات  "ادیسه سپیده دم" نام گرفته است.

23:55 یک مقام ارشد امنیتی لیبی گفت این کشور تصمیم گرفته است به تلاش خود برای مبارزه با انتقال غیرقانونی افراد از شمال آفریقا به اتحادیه اروپا پایان دهد.

23:50 تلویزیون لیبی از حمله "دشمن صلیبی" به یک بیمارستان در طرابلس و انبار سوخت در شهر مصراته خبر داد. ساکنان مصراته به خبرگزاری رویترز گفته اند که هدف حملات در این شهر پایگاه های پدافند هوایی بوده اند. یک شاهد عینی هم از شنیده شدن صدای انفجار در حومه شرقی پایتخت لیبی خبر داده است.

23:42 معمر قذافی، رهبر لیبی در سخنانی در رادیو این کشور گفت که به خاطر حملات انجام شده، از این پس منافع کشورها در حوزه دریای مدیترانه در خطر خواهد بود. سرهنگ قذافی از اعراب، مسلمانان و ساکنان کشورهای آفریقایی و آسیایی و آمریکای لاتین خواست در کنار لیبی بایستند.

23:30 در پی آغاز حملات هوایی و موشکی ائتلاف بین المللی، دولت لیبی اعلام کرد قطعنامه 1973 درباره برقراری منطقه ممنوعه پروازی بر فراز این کشور را دیگر به رسمیت نمی شناسد.

23:25 اعضای تیم خبری بازداشت شده الجزیره در لیبی از شهروندان تونس، موریتانی، نروژ و بریتانیا هستند.

23:20 دولت لیبی خواستار برگزاری نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد شده است.

23:15 تلویزیون دولتی لیبی از حملات موشکی به این کشور به عنوان حملات صلیبی ها نام برده است و تصاویر بدرفتاری ارتش آمریکا با زندانی های عراقی را نشان می دهد تا به مردم درباره عواقب حمله نیروهای خارجی هشدار دهد.

23:10 سامی از ساکنان طرابلس به بی بی سی گفت زمانی که معمر قذافی در دهه هفتاد از مبارزان راه آزادی در کشورهای دیگر حمایت می کرد، لیبی به حمایت از تروریسم متهم می شد و در حال حاضر کشورهای غربی خود همان کار را در این کشور انجام می دهند.

23:00 یک مقام شورای امنیت ملی آمریکا که از او نام برده نشد به رویترز گفت هنوز برای پیشبینی واکنش معمر قذافی به حملات روز شنبه زود است.

22:55 خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام شورای امنیت ملی آمریکا از آسیب شدید به سیستم پدافند هوایی لیبی خبر داد.

22:52 وزارت امورخارجه بریتانیا می گوید در حال بررسی گزارش های مربوط به بازداشت تصویر بردار بریتانیایی شبکه الجزیره به وسیله حکومت لیبی است.

22:32 نیویورک تایمز: آمریکا بر نابود کردن سیستم دفاع هوایی لیبی تمرکز کرده است. جنگنده های فرانسه و بریتانیا بخش عمده حمله به نیروهای حکومتی را انجام خواهند داد.

22:19 از لیبی خبر میرسد که خیابان های طرابلس بسیار خلوت است و مردم می توانند صدای انفجارها را بشنوند. یکی از کاربران به نقل از دوست خود در پایتخت لیبی در توئیتر می نویسد که طرابلس در حال حاضر به شهر ارواح شباهت دارد.

22:16 الجزیره می گوید که نیروهای حکومتی یک گروه چهار نفره از گزارشگران این شبکه را در غرب لیبی دستگیر کرده اند.  این افراد اهل بریتانیا، تونس، موریتانی و نروژ هستند.

22:11 معمر قذافی: انبارهای اسلحه هم اکنون باز است، به مردم انواع مختلف اسلحه داده می شود تا از استقلال، وحدت و شرف لیبی دفاع کنند.

21:57 سرهنگ قذافی با صدور بیانیه ای از مردم لیبی خواست که برای "انقلاب" خود را مسلح کنند.

21:53 رهبر لیبی بر مقابله با تهاجم ائتلاف بین المللی که او آنها را "استثمارگران صلیبی" خواند تاکید کرد.

21:49سرهنگ قذافی مدیترانه و شمال آفریقا را میدان جنگ اعلام کرد - خبرگزاری رویترز

21:46یکی از ساکنان طرابلس، پایتخت لیبی، به بی بی سی گفته است که در بخش شرقی این شهر صدای انفجار شنیده است. او می گوید که سرهنگ قذافی باید کناره گیری کند.

21:44 یکی از ساکنان مصراته، واقع در غرب لیبی، به رویترز گفته است که که نیروهای ائتلاف یک پایگاه هوایی نیروهای دولتی را در بیرون این شهر بمباران کرده اند. تلویزیون دولتی لیبی گفته بود که یک انبار سوخت در مصراته هدف قرار گرفته است.

21:34 فرانسه خبر سقوط یک هواپیمای جنگی این کشور در نزدیکی پایتخت لیبی را رد کرده است.

21:31 خبرگزاری فرانسه گزارش می دهد که حملات هوایی آمریکا، بریتانیا و فرانسه به لیبی در یکی از پایگاه های نظامی ایالات متحده در آلمان هماهنگ می شود.

21:25 تلویزیون لیبی می گوید که معمر قذافی به زودی درباره حمله نظامی بین المللی نطقی ایراد خواهد کرد.

21:22 رئیس پارلمان لیبی اقدام نظامی علیه کشورش را به عنوان یک "حمله وحشیانه" محکوم کرده است.

21:19 خبرگزاری رویترز گزارش می دهد که اسپانیا دو پایگاه نظامی در اختیار نیروهای ائتلاف قرار داده و از آنها حمایت نظامی می کند.

20:56 تلویزیون دولتی لیبی: "دشمنان صلیبی" مردم غیرنظامی را در بنغازی، مصراته و زاویه هدف قرار داده اند و از حمله هوایی به یک بیمارستان در حومه طرابلس خبر داده است.

20:52 خبرگزاری فرانسه به نقل از تلویزیون دولتی لیبی گزارش می دهد که یک هواپیمای نظامی فرانسوی در حوالی طرابلس هدف قرار گرفته و سقوط کرده است

20:48 باراک اوباما: وقتی که یک رهبر مستبد می گوید به مردمش رحم نخواهد کرد ما نمی توانیم دست رو دست بگذاریم.

20:40 پنتاگون اعلام کرد که 25 کشتی نظامی کشورهای ائتلاف علیه لیبی، از جمله سه زیردریایی آمریکایی در مدیترانه مستقر شده اند.

20:37 وزارت دفاع بریتانیا تأیید کرد که یکی از زیردریایی های این کشور تعدادی موشک به مراکز دفاع ضد هوایی لیبی شلیک کرده است.

20:33 پنتاگون می گوید که در مرحله اول، هدف جلوگیری از حمله نیروهای دولتی لیبی به غیرنظامیان و از بین بردن سیستم دفاع هوایی این کشور است.

20:27 وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که نیروی دریایی آمریکا و بریتانیا ۱۱۰ موشک کروز به ۲۰ مقر دفاع هوایی لیبی که اکثر آنها در سواحل شمالی لیبی واقع اند شلیک کرده اند.

20:17 رسانه های رسمی لیبی از حمله هوایی به طرابلس، پایتخت لیبی و کشته و مجروح شدن عده ای غیرنظامی خبر می دهند؛ اما آلن لیتل، خبرنگار بی‌بی‌سی که در طرابلس به سر می برد، می گوید که صدای انفجار یا حمله هوایی در شهر شنیده نشده است.

20:11 آقای اوباما تأکید کرد که نیروهای زمینی آمریکا در خاک لیبی پیاده نخواهند شد.

20:10 رئیس جمهوری آمریکا گفت که فرصت کافی به قذافی داده شد که دست از کشتار مردم لیبی بردارد، اما او رفتار خود را ادامه داد و حال باید با عواقب آن روبرو شود.

20:08 باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا سخنان خود را در مورد بحران لیبی آغاز کرد.

20:00 خبرگزاری رویترز از یک مقام نظامی آمریکا نقل قول کرد که نیروهای آمریکا، بریتانیا، فرانسه، ایتالیا و کانادا قرار است حمله ای را به سواحل لیبی آغاز کنند.

19:53 نخست وزیر بریتانیا اعلام کرد که نیروهای نظامی بریتانیا امشب در لیبی مشغول عملیاتی هستند که "ضروری، قانونی و صحیح" است، اما به جزئیات آن اشاره نکرد.

19:50 شبکه خبری سی‌ان‌ان می‌گوید گزارش هایی دریافت کرده که نیروی دریایی آمریکا اهدافی را در لیبی با موشک کروز مورد هدف قرار داده است.

19:45 خبرگزای آسوشیتدپرس به نقل از منابع خود گزارش می دهد که آمریکا قصد ندارد هواپیما به آسمان لیبی بفرستد و از دریای مدیترانه در عملیات بین المللی شرکت خواهد کرد.

19:40 آلن ژوپه، وزیر امور خارجه فرانسه گفته است که ایالات متحده در عملیات نظامی علیه لیبی به طور کامل شرکت خواهد کرد و این امر طی "ساعت ها و روزهای آینده" بر همگان آشکار خواهد شد.

19:35 کارولین وایت، گزارشگر امور دفاعی بی‌بی‌سی می‌گوید که یکی از اهداف نمایش آمادگی نظامی که در کشورهای غربی در جریان است، از بین بردن روحیه نیروهای قذافی است.

19:15 راس هاوکینز، گزارشگر سیاسی بی‌بی‌سی می‌گوید که دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا با کمیته اضطراری دولت (کبرا) جلسه دارد و مشغول بررسی طرح های مربوط به عملیات نظامی در لیبی است.

19:10 یک مقام وزارت دفاع آمریکا به رویترز گفت که نیروی دریایی کشورش سه زیردریایی خود را در دریای مدیترانه آماده عملیات در لیبی کرده است.

19:00 یک مقام وزارت دفاع فرانسه تأیید کرد که هواپیماهای نظامی فرانسوی چند تانک و خودروی زرهی را در لیبی منهدم کرده اند.

18:48 کیتی کانلی، خبرنگار بی بی سی در واشنگتن می گوید که واکنش ها به قطعنامه شورای امنیت در مورد لیبی در پایتخت آمریکا، مثل موضع باراک اوباما، مثبت اما محتاطانه بوده است.

18:35: یکی از اعضای شورای ملی انتقالی لیبی (ائتلاف مخالفان قذافی) در بنغازی می گوید که اکنون اطمینان دارد که مخالفان مسلح قادر خواهند بود بر نیروهای دولتی غلبه کنند: "ان شاءالله که رژیم قذافی روزها و ساعت های آخر را می گذراند".

18:23 یکی از سخنگویان وزارت خارجه روسیه به خبرگزاری رویترز گفته است که روسیه از تصمیم کشورهای غربی به دخالت نظامی در لیبی متاسف است.

18:20 کوین کانلی می گوید نیروهای مخالف در واقع غیرنظامیانی هستند که بعد از آنکه دیدند با تظاهرات مسالمت آمیز نمی توانند قذافی را سرنگون کنند، اسلحه دست گرفتند. حالا پرسش اینجاست که آیا آنها منابع لازم برای تصرف طرابلس را دارند؟

18:17 کوین کانلی، خبرنگار بی بی سی در طبرق می گوید آسمان شهر تاریک شده، اما با خبرهایی که از پاریس رسیده فضای شهر تا حدودی آرام شده است.

18:14 به گزارش خبرگزاری رویترز، صلیب سرخ بین الملل از همه طرف های درگیر در لیبی خواسته است که اجازه دسترسی امن به مجروحان را به کادر پزشکی بدهند.

18:10 گروهی از فعالان به نام "آزادی برای لیبی" در صفحه توئیتر خود نوشته است: "گلوله باران سنگین شهر الزنتان. تانک های قذافی با استفاده از پوشش توپخانه، پیش می روند."

17:52 تلویزیون الجزیره گزارش داده که هواپیماهای جنگی فرانسه، در حمله ای هوایی به جنوب غرب بنغازی، چهار تانک ارتش لیبی را منهدم کردند.

17:50 مارک روت، نخست وزیر هلند، گفت از نتیجه مذاکرات پاریس خوشحال است. او گفت: "پیامی که ما به سرهنگ قذافی فرستادیم، کاملا روشن و بدون ابهام است."

17:29 ریچارد کولبورن، خبرنگار بی بی سی، می گوید مقام های دولت لیبی، خبرنگاران  خارجی در طرابلس را به بازدید یک پایگاه نظامی برده اند. کمتر از دو هزار نفر از طرفداران معمر قذافی هم در بیرون پایگاه تجمع کرده و می گفتند در صورت حمله هوایی به این پایگاه، حاضرند جان خود را فدا کنند.

17:26 کیتی کنلی، خبرنگار بی بی سی در واشنگتن، می گوید کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا موضع مشابهی گرفته اند: این که از آمریکا دعوت شده که در عملیات شرکت کند، اما آمریکا رهبری عملیات را بر عهده ندارد.

17:16 وب سایت سومالیایی شبیله خبر داده که هزاران سومالیایی که از لیبی فرار کرده اند، وارد اردوگاه های پناهندگان در تونس شده اند.

17:14 هیلاری کلینتون گفت امیدوار است تعداد بیشتری از مقام های دولتی لیبی، حکومت معمر قذافی را ترک کنند و به مخالفان بپیوندند.

17:09 وزیر دفاع فرانسه گفت یک هواپیمای فرانسوی، اولین تیر را در عملیات نظامی علیه لیبی در ساعت 16:45 به وقت گرینیوچ شلیک کرده است. هدف این شلیک، یک خودروی نظامی لیبی بوده است.

17:04 وزیر دفاع فرانسه به خبرگزاری فرانسه گفت حدود بیست هواپیمای جنگی در عملیات نظامی برای اجرای قطعنامه شورای امنیت در لیبی شرکت کرده اند.

16:56 وزیر دفاع فرانسه به خبرگزاری فرانسه گفته است که این کشور یک ناو هواپیمابر به لیبی می فرستد.

16:49 هیلاری کلینتون گفت: "ارزیابی ما این است که حملات نیروهای قذافی در بسیاری مناطق ادامه دارد. این حملات در 24 ساعت اخیر هم ادامه داشته و ما، علی رغم حرفهای مقامات لیبی، نشانه ای از رعایتآتش بس نمی بینیم."

16:45 مسئول امور دفاعی در حزب کارگر بریتانیا، حزب مخالف دولت، از تصمیم دولت این کشور برای جلوگیری از کشتار غیرنظامیان در لیبی حمایت کرد و گفت: "بریتانیا باید در کنار مردم لیبی بایستد".

16:42: به گزارش رویترز، استفان هارپر، نخست وزیر کانادا گفته است که عملیات گسترده نظامی علیه لیبی که کانادا هم در آن مشارکت دارد به زودی آغاز می شود و محاصره دریایی هم بخشی از این عملیات است.

16:38 هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا می گوید که "عملیات سرهنگ قذافی علیه مردم کشور خودش" باید متوقف شود، آتش بس باید فورا اعمال شود و ارتش لیبی باید پیشروی به سوی بنغازی را متوقف کند.

16:23 کوین کانلی، خبرنگار بی بی سی در طبق، می گوید سرهنگ قذافی فاصله بین تصویب قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل تا شروع عملیات نظامی، را غنیمت شمرد و نیروهایش را وارد بنغازی کرد.

16:08 در اطلاعیه رسمی منتشر شده بعد از گفتگوهای پاریس، اقدام حکومت لیبی "غیرقابل تحمل" توصیف شده است. در این اطلاعیه آمده که جامعه جهانی "مصمم است که هر اقدام لازمی" را انجام دهد.

16:07 دخالت نظامی بین المللی در لیبی آغاز شد. هواپیماهای فرانسه در حال عملیات هستند. گفتگوهای رهبران در پاریس تمام شده است. دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، گفته سرهنگ قذافی خودش این بلا را سر خودش آورد.

16:05 خبرگزاری رویترز در صفحه توئیتر خود نوشته است: "سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر ایتالیا، می گوید پیشنهاد داده که پایگاه نظامی ناتو در شهر ناپل، به عنوان مرکز فرماندهی نیروهای ائتلاف برای حمله به لیبی استفاده شود."

15:58 کوین کانلی، خبرنگار بی بی سی در شهر طبرق، می گوید مخالفان حکومت لیبی در شرق این کشور کماکان امیدوارند که دخالت نظامی کشورهای غرب آسیب جدی به زیرساخت های نظامی معمر قذافی بزند و نهایتا باعث کنار رفتن او از قدرت شود.

15:56 عمرو موسی، دبیرکل اتحادیه عرب و نامزد مقام ریاست جمهوری مصر، گفت: "آتش بس باید رعایت شود. ما نمی خواهیم شاهد حمله به غیرنظامیان، به لیبیایی ها، به مردم لیبی باشیم."

15:47 گروه فعالان حرکت جوانان لیبی در صفحه توییتر خود نوشت: "موارد بیشتری از ربوده شدن افراد در مکان های مختلف، از جمله در نزدیکی زاویه تأیید شده که قرار است به عنوان سپر انسانی مورد استفاده قرار گیرند".

15:45 آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان تأیید کرد که کشورش در عملیات نظامی در لیبی شرکت نخواهد کرد.

15:44 نخست وزیر ایتالیا گفت با وجود اینکه کشورش برای عملیات علیه لیبی فعلا فقط پایگاه نظامی در اختیار کشورهای دیگر می گذارد، در آینده در صورت لزوم در عملیات شرکت خواهد کرد.

15:37 جیم فیش، گزارشگر امور جهانی بی‌بی‌سی عقیده دارد که در اجلاس پاریس طرح های نظامی که قبلا آماده شده بود تصویب شد و احتمالا کشورهای اروپایی رهبری حمله نظامی به لیبی را به عهده خواهند داشت.

15:35 یک مقام فرانسوی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که هواپیماهای جت میراژ و رافال این کشور در آسمان بنغازی به پرواز در آمده اند و توانایی زدن تانک های ارتش لیبی را دارند.

15:35 سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر ایتالیا در واکنش به انتشار گزارش هایی در مورد پرواز شناسایی هواپیماهای ایتالیایی بر فراز لیبی، گفت که کشورش فعلا فقط پایگاه نظامی برای عملیات لیبی فراهم می کند.

15:32 مالکوم ریفکیند، وزیر امور خارجه پیشین بریتانیا می گوید که آغاز عملیات نظامی علیه لیبی این پیام را با خود دارد که حکومت قذافی آخرین روزهای خود را می گذراند.

15:30 تلویزیون العربیه می گوید که هواپیماهای ایتالیایی هم پس از هواپیماهای فرانسوی عملیات شناسایی خود را بر فراز لیبی آغاز کرده اند.

15:27 کوین کانلی، خبرنگار بی بی سی در شهر طبرق، می گوید نیروهای مخالف وقتی شنیدند نیروهای نظامی غربی در راه هستند، "خیلی خیالشان راحت تر شده است".

15:24 نیکولا سارکوزی می گوید اگر سرهنگ قذافی حمله به غیرنظامیان را متوقف کند، درهای دیپلماسی دوباره باز خواهد شد.

15:23 دیوید کامرون گفت: "سرهنگ قذافی مسبب این وضعیت است. او به جامعه جهانی دروغ گفت. او قول داده بود آتش بس کند، اما آن را شکست."

15:21 دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، گفت "اقدام فوری" برای جلوگیری از مرگ غیرنظامیان در لیبی ضروری است.

15:19 آقای سارکوزی گفت وظیفه ماست که از مردم جهان عرب حمایت کنیم و جلوی "دیوانگی سبعانه" در لیبی را بگیریم.

15:17 نیکولا سارکوزی، رئیس جمهو فرانسه، در پاریس گفت رهبران کشورها توافق کرده اند که "از همه ابزارهای لازم - علی الخصوص ابزار نظامی" برای اجرای قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل استفاده کنند.

15:15 تلویزیون دولتی لیبی (الجماهیریه) در حال پخش سرودهای میهن پرستانه است.

15:13 نخست وزیر هلند دقایقی پیش در پاریس اعلام کرد که هواپیماهای بریتانیایی، فرانسوی و کانادایی در اولین حمله هوایی به لیبی که قرار است ساعاتی دیگر آغاز شود، شرکت خواهند کرد.

14:16 به گزارش الجزیره، عبدالفتاح یونس، وزیر کشور لیبی که پیشتر به مخالفان پیوسته بود، می گوید "همچنان رهبری عملیات مخالفان را بر عهده دارد." وی در مصاحبه تلفنی  با الجزیره، این موضوع را که مجددا به دولت لیبی ملحق شده، رد کرد.

14:14 خبرگزاری فرانسه: یک منبع نظامی فرانسه گفت چند فروند جت جنگی این کشور روز شنبه در قلمرو هوایی لیبی به گشت زنی پرداختند.

13:40 دو جت جنگنده تورنادوی بریتانیا در نورفولک به زمین نشسته اند. وزارت دفاع بریتانیا حاضر نشد تایید کند که این هواپیماها از اسکاتلند بلند شده بودند و یا اینکه آیا ارتباطی با استقرار نیرو در لیبی داشته اند یا نه.

13:14 کارول واکر، خبرنگار بی بی سی در امور دیپلماتیک می گوید اجلاس پاریس حدودا تا ساعت دو و نیم بعد از ظهر به وقت گرینویچ ادامه خواهد داشت. نمایندگانی از 18 کشور جهان از جمله کشورهای اردن، قطر و امارات عربی متحده در این اجلاس شرکت دارند.

12:46 الجزیره گزارش می دهد که پس از بمباران بنغازی در شرق لیبی، 26 کشته و 40 مجروح به بیمارستانی در این شهر آورده شده اند.

12:42 یکی از سخنگویان مخالفان به رویترز گفته است که نیروهای وفادار به سرهنگ قذافی توسط نیروهای مخالف دولت از بنغازی بیرون رانده شده اند.

12:32 رویترز از یک منبع نقل کرده که اولین موج اقدام علیه لیبی با مشارکت جامعه بین الملل ممکن است بعد از پایان نشست پاریس شروع شود.

12:14 آژانس پناهندگان سازمان ملل می گوید اکنون که درگیری در اطراف بنغازی شروع شده، این آژانس خود را برای پذیرفتن 200 هزار نفر که در حال فرار از لیبی هستند، آماده می کند. کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان گفته است با هلال احمر لیبی در ارتباط است و یک رشته کمک های غذایی و پزشکی برای مردم لیبی فرستاده است.

12:10 گوین هیوئیت، سردبیر بخش اروپا در بی بی سی می گوید دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا مدت کوتاهی پس از ورود به پاریس، با نیکولاس سارکوزی، رییس جمهوری فرانسه، دیدار کرد. این دو نفر با هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا هم دیدار کردند.

11:58 رهبر مخالفان لیبی این موضوع را تکذیب کرد که عبدالفتاح یونس، وزیر کشور، مجددا به سرهنگ معمر قذافی ملحق شده باشد.

11:54 مخالفان مسلح لیبیایی اذعان کرده اند که یک فروند هواپیما که بامداد امروز در بنغازی سرنگون شد و آتش گرفت، متعلق به آنها بوده و توسط نیروهای وفادار به سرهنگ قذافی سرنگون شده است.

11:52 گزارش شده که ساکنان شهر بنغازی در حال فرار از این شهر هستند و صدای انفجار در سراسر شهر به گوش می رسد.

11:50 نیروهای وفادار به معمر قذافی، رهبر لیبی وارد شهر بنغازی، مقر اصلی مخالفان شده‌اند اما دولت لیبی، حمله به بنغازی را تکذیب کرده و می‌گوید به آتش بس پایبند است. خبرنگار بی بی سی که شاهد ورود این نیروها به شهر بوده می گوید بنغازی تحت حملات شدیدی قرار گرفته است.

11:49 یک دیپلمات به خبرگزاری فرانسه گفته است اردن، مراکش، قطر و امارات متحده عربی از جمله کشورهای عربی هستند که در اجلاس پاریس شرکت دارند.

11:34 تلویزیون دولتی لیبی می گوید عبدالفاتح یونس، وزیر کشور تونس که در آغاز ماه جاری میلادی به مخالفان پیوست، به دولت برگشته است. تصویر وی در حالی که سرهنگ قذافی را در آغوش کشیده و می بوسیده، نشان داده شد. به نظر می رسد فیلم تلویزیونی آقای یونس تازه باشد.

1131 عمرو موسی، دبیر کل اتحادیه عرب ابراز امیدواری کرده که آتش بس رعایت شود. وی گفت: "نمی خواهیم شاهد هیچگونه حمله به غیرنظامیان، لیبیایی ها، و مردم لیبی باشیم. بنابر این، رعایت آتش بس، آغاز حل مسئله خواهد بود.

11:30 دفتر نخست وزیری بریتانیا تایید کرده که ریاست جلسه امروز کابینه برای بررسی بحران لیبی به عهده نیک کلگ بوده است. ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه، لیام فاکس، وزیر دفاع و چند شخصیت نظامی در این جلسه شرکت داشتند.

11:27 دو جت جنگنده تورنادوی متعلق ارتش بریتانیا  پایگاه خود را در اسکاتلند ترک کرده اند. نمی توان مشخص کرد که این هواپیماها عازم کجا هستند اما دارای مخازن بلندمدت سوخت هستند.

11:25 به گزارش رویترز یکی از ساکنان مصراته می گوید تک تیراندازان طرفدار قذافی دو نفر را در این شهر کشته اند. مصراته در کنترل مخالفان مسلح است.

11:22 خبرنگار ما می گوید امارات متحده عربی و قطر نیز احتمالا از جمله کشورهای عربی حاضر در گفتگوهای پاریس هستند.

11:20 کریستین فریزر، خبرنگار بی بی سی می گوید جلسه روز شنبه پاریس نمایانگر موفقیت دولت های بریتانیا و فرانسه در دخیل کردن آمریکا، اتحادیه عرب و سازمان ملل در گفتگوهایی است که در آنها، راه های متوقف کردن حملات نیروهای وفادار به سرهنگ قذافی به نیروهای مخالف او بررسی می شود.

11:16 رادیوی متعلق به مخالفان در لیبی می گوید نیروهای طرفدار قذافی در بنغازی کشته شده اند. یکی از مجریان رادیو صدای لیبی آزاد از البیضا گفت این خبر را از یکی از دوستانش که در بیمارستان بوده شنیده است. وی گفت از نیروهای مخالف، مجروح یا کشته  شده ای در بیمارستان نبود و همه کشته شدگان و مجروحان از نیروهای قذافی بودند.

10:55 دیوید کامرون، نیکولاس سارکوزی و خانم کلینتون با سران دیگر کشورهای اتحادیه اروپا و اتحادیه عرب در مورد قطعنامه شورای امنیت صحبت می کنند.

10:53به گفته یک مقام آمریکایی، دیوید کامرون، همراه با هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا و نیکوکلاس سارکوزی، رییس جمهوری فرانسه ساعت یازده و نیم به وقت گرینویچ با هم جلسه دارند. یک ساعت پس از آن نیز مذاکرات جامع تر بین المللی درباره لیبی برگزار خواهد شد.

10:42 دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا برای شرکت در اجلاس پاریس عازم این فرانسه شده است. در همین حال جلسه کابینه بریتانیا برای بررسی بحران لیبی به ریاست ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه این کشور پایان یافته است.

10:38 شبکه الجزیره از گلوله باران یک اردوگاه صلیب سرخ در مرکز بنغازی خبر داده است.

10:15موسی ابراهیم، سخنگوی دولت لیبی در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: "این کشور ماست. ما هیچگاه نمی توانیم یک گلوله به سوی مردم خود شلیک کنیم و هرگز هم این کار را نمی کنیم. بیایید و با چشم خود ببینید که این یک واقعیت است."

10:12 راب سرلی، خبرنگار دیلی تلگراف که در اطراف بنغازی است، در توئیتر نوشته است: "صدای شلیک گلوله ها از اینجا در حاشیه شهر می شنوم. پناهجوها به راه افتاده اند. جت های ناتو کجا هستند؟

 

10:11 دیوید لوین، خبرنگار بی بی سی در امور جهانی می گوید واقعیت آن است که یک حمله بی وقفه به شهر پرجمعیت بنغازی در جریان است. به گفته خبرنگار بی بی سی، مسئله اصلی برای جامعه جهانی آن است که اگر تانک ها در خیابان های شهر باشند، می تواند به آنها حمله کند یا نه.

09:57 به گزارش خبرگزاری رویتر، یکی از سخنگویان شورای ملی لیبی گفته است که شهر غربی زینان توسط نیروهای وفادار به قذافی بمباران شده.

09:46 شاذب از  بنغازی نوشته است: "ما مردم لیبی فکر می کنیم که آمریکا سعی دارد کشور ما را برای نفت اشغال کند. آنها به شورشیان سلاح می دهند و وضعیت بدتری در اینجا ایجاد می کنند. آمریکا حق ندارد چنین کاری کند. ما می خواهیم که خودمان مشکلمان را حل کنیم."

09:42 آقای عبدالجلیل به الجزیره گفت جامعه بین الملل برای نجات جان غیرنظامیان دیر اقدام کرد. وی گفت: اگر جامعه بین الملل قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل را اجرا نکند، امروز فاجعه ای در بنغازی رخ خواهد داد.

09:31 رهبر مخالفان لیبی به شبکه الجزیره گفته است مناطق مسکونی بنغازی هدف حمله قرار گرفته اند و غیرنظامیان در حال فرار هستند.

09:02 ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا امروز قرار است در جلسه کابینه برای بررسی واکنش اضطراری این کشور نسبت به بحران لیبی شرکت کند.

08:59 جانا، خبرگزاری رسمی، لیبی گزارش داد که نیروهای این کشور مستقر در غرب بنغازی صبح شنبه هدف حمله "تروریست های القاعده" قرار گرفته اند.

08:44پیشتر، موسی کوسا، وزیر امور خارجه لیبی به برنامه تودی رادیو بی بی سی گفت: "آتش بس واقعی، قابل اعتماد و استوار است. ما مایل هستیم هر چه زودتر ناظرانی به لیبی بیایند و رعایت آتش بس را مشاهده کنند."

08:42 یکی از خبرنگاران بی بی سی در بنغازی می گوید تانک های متعلق به نیروهای وفادار به قذافی را در داخل شهر دیده است.

08:29 الجزیره گزارش داده که هزاران نفر در حال فرار از حومه های غربی بنغازی هستند و به سمت شرق راه افتاده اند.

08:20یک مقام فرانسوی گفته است که باید سریعا وارد عمل شد.

0817به گزارش رویتر، یکی از سخنگویان مخالفان دولت لیبی گفته است نیروهای وفادار به سرهنگ قذافی روز شنبه وارد بنغازی شدند.

08:15 گزارش ها از پیشروی نیروهای سرهنگ معمر قذافی به مناطق اطراف این شهر حکایت دارد. یک هواپیمای نظامی نیز سرنگون شده است.

08:05 به گفته آمریکا، هیچیک از هواپیماهای بین المللی هنوز وارد عمل نشده اند و خبرنگار ما می گوید به نظر می رسد نیروهای وفادار به سرهنگ قذافی دست به این حمله زده باشند.

07:57: به گزارش الجزیره، شاهدان عینی می گویند نیروهای قذافی سعی دارند بنغازی را از مناطق ساحلی و جنوبی شهر هدف حمله قرار دهد.

07:45 خبرگزاری رویتر به نقل از یکی از سخنگویان دولت لیبی گزارش داده که "هیچگونه حمله ای" به بنغازی صورت نگرفته است

07:40 یکی از خبرنگاران بی بی سی در بنغازی گفت مناطق غربی شهر چندین ساعت به طور مداوم بمباران شد.

07:13 در حالی که آمریکا، فرانسه و بریتانیا به لیبی هشدار داده اند که در صورت ادامه حمله به غیرنظامیان، با مداخله نظامی جامعه بین المللی مواجه خواهد شد، هواپیماهای جنگنده در آسمان بنغازی مشاهده شده اند.

07:00 جرارد آرائود، نماینده فرانسه در سازمان ملل به بی بی سی گفت که احتمال می دهد اقدام نظامی علیه لیبی چند ساعت پس از اجلاس پاریس آغاز شود.

06:51 بریتانیا می گوید جت های جنگنده خود را به منطقه مدیترانه می فرستد تا برای عملیات بر فراز لیبی آماده باشند.

06:42 سران کشورهای اروپایی، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا و رییس اتحادیه عرب قرار است امروز، شنبه (نوزدهم مارس/ بیست و هشتم اسفند) در یک جلسه اضطراری در  پاریس راه های اجرای مقررات پرواز ممنوع بر فراز لیبی را بررسی کنند.

0630: سلام بر شما. به پوشش لحظه به لحظه تحولات لیبی و سایر کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا خوش آمدید. پوشش خبری بحران لیبی را در روز شنبه، بیست و هشتم اسفند، از اینجا شروع می کنیم.

22:30 لیبی: یکی از سخنگویان مخالفان در شهر مصراته به بی بی سی گفت ارتش لیبی صبح جمعه با آتشباری سنگین به این شهر حمله کرد و هواداران معمر قذافی پس از ورود به شهر به همه سو شلیک کردند. به گفته او این حمله تا چند ساعت پس از اعلام آتش بس ادامه داشت ولی در حال حاضر ارتش از شهر خارج شده ولی به آتش باری ادامه می دهد.

22:20 لیبی: خبرگزاری رویترز به نقل از منابع بیمارستانی در شهر مصراته از کشته شدن نزدیک به چهل نفر در اثر حمله ارتش به مواضع مخالفان خبر داد.

22:00 لیبی: روزنامه اشپیگل چاپ آلمان نوشت خودداری این کشور از پیوستن به ائتلاف بین المللی علیه معمر قذافی می تواند به اعتبار جهانی این کشور آسیب بزند.

21:55 لیبی: یک مقام شورای امنیت ملی آمریکا به خبرگزاری رویترز گفت ارتش لیبی در حال پیشروی به سوی بنغازی، قرارگاه اصلی مخالفان حکومت این کشور است.

21:45 لیبی: سوزان رایس سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد به سی ان ان گفت قطعنامه شورای امنیت برای دفاع از غیرنظامیان در لیبی است و شامل تجهیز مخالفان نمی شود.

21:40 لیبی: سوزان رایس، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد گفت آمریکا و متحدانش آماده اقدام نظامی علیه لیبی هستند. خانم رایس گفت معمر قذافی باید نسبت به رفتارش پاسخگو باشد.

21:35 لیبی: قائم مقام وزیر خارجه لیبی در یک کنفرانس خبری گفت از زمان اعلام آتش بس بمباران هوایی مواضع مخالفان کاملا متوقف شده است. هشام بن قلبون، از مخالفان حکومت لیبی به بی بی سی گفت که مصاحبه مطبوعاتی انجام شده مملو از دروغ بود.

21:25 لیبی: خبرگزاری فرانسه از شنیده شدن صدای یک انفجار قوی و آتش باری دفاع ضدهوایی در شهر بنغازی خبر داد.

21:20 لیبی: راب کریلی خبرنگار روزنامه بریتانیایی دیلی میرور از استقرار نیروهای شبه نظامی در محله مختلف بنغازی برای دفاع از حمله احتمالی ارتش خبر می دهد. به گفته او جو شهر ملتهب است. سخنگوی دولت لیبی گفته است که ارتش در بیرون بنغازی مستقر است ولی به این شهر حمله نخواهد کرد.

21:15 لیبی: سخنگوی دولت لیبی با متهم کردن مخالفان به ارتکاب جنایت علیه بشریت، تاکید کرد که هیچ شهروند غیرنظامی در حمله نیروهای دولتی کشته نشده است. به گفته او کشته شدگان از اعضای ارتش، نیروهای امنیتی یا شبه نظامیان مخالف هستند.

21:10 لیبی: فرماندهی نظامی مخالفان دولت معمر قذافی در یک پیام رادیویی از مخالفان مسلح خواست برای دفاع از جاده های منتهی به بنغازی، در غرب این کشور مستقر شوند.

21:05 لیبی: سخنگوی دولت لیبی به خبرنگاران گفته است که آتش بس ارتش این کشور واقعی و معتبر است و از دعوت از ناظران کشورهای مالت، ترکیه، چین و آلمان برای سفر به این کشور خبر داد.

20:30 لیبی:بیانیه مشترک آمریکا، بریتانیا، فرانسه و کشورهای عرب: "قذافی باید پیشروی نیروهایش به سوی بنغازی را متوقف کند، سربازانش را از شهرهای اجدابیا، مصراته و زاویه عقب بکشد و آب، برق و گاز را در همه مناطق دوباره وصل کند".

19:16: جرمی بوئن، سردبیر اخبار خاورمیانه بی بی سی می گوید که واکنش به بحران لیبی نمونه ای از تناقض های سیاست غرب در منطقه است. بریتانیا، فرانسه و آمریکا باید توضیح دهند که لیبی چه فرقی با سایر کشورهایی دارد که در آنها هم نیروهای وفادار به حکام اقتدارگرای عرب معترضان غیرنظامی را کشته اند.

18:32: اوباما: تغییرات در منطقه [خاورمیانه و شمال آفریقا] به وسیله آمریکا ایجاد نمی شود، به عهده اعراب است که آینده خود را انتخاب کنند.

18:31 لیبی: رئیس جمهوری آمریکا گفت که نظامیان آمریکایی وارد لیبی نخواهند شد.

18:30 لیبی: اوباما: قذافی باید پیشروی به سوی بنغازی را متوقف کند و شهرهای اشغال شده را تخلیه کند. اگر دولت لیبی قطعنامه شورای امنیت را نادیده بگیرد با اقدام نظامی روبرو خواهد شد.

18:28 لیبی: اوباما: به اندازه کافی به قذافی برای پایان دادن به سرکوب مردم فرصت داده شد. هدف ما حفاظت از غیرنظامیان و پاسخگو کردن قذافی است.

18:26 لیبی: باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا سخنان خود را در مورد لیبی آغاز کرد. او گفت: معمر قذافی اعتماد مردم و مشروعیت رهبری را از دست داده است.

18:03 بحرین: وزیر خارجه بحرین گفت که دولت این کشور با مخالفان گفتگو خواهد کرد ولی حفظ امنیت مهم ترین اولویت است و نیروهای نظامی تازه ای برای حمایت از این نیروهای امنیتی وارد جزیره خواهند شد.

16:47 لیبی: یک سخنگوی دولت لیبی گفت که آتش بس در این کشور برقرار شده و  دیگر هیچ گونه حمله ای از سوی نظامیان دولتی در مصراته و هیچ جای دیگر رخ نداده است- این گفته با چند گزارشی که بی بی سی دریافت کرده، در تناقض است.

16:45 یمن: پزشکان در صنعا، پایتخت یمن به خبرنگاران بی بی سی گفته اند که دست کم ۳۹ نفر از مخالفان دولت در اثر تیراندازی افراد ناشناس به تظاهرات آنها کشته شده اند

16:31 سوریه: رویترز در خبری تکمیلی، شمار کشته شدگان در تظاهرات آرام در شهر درعای سوریه را دو نفر اعلام کرد: حسام عبدالوالی و اکرم جوابره در میان چندین هزار نفری بودند که فریاد می زدند: "خدا، سوریه، آزادی."

16:20 سوریه: رویترز گزارش داد که نیروهای امنیتی سوریه در شهر درعا در جنوب سوریه، با شلیک گلوله، دست کم یکی از تظاهرکنندگان را کشته و چندین نفر را زخمی کرده اند.

16:07 کشورها یکی پس از دیگری مواضع خود را نسبت به بحران لیبی شفاف تر می کنند. نخست وزیر اسپانیا گفت که از پارلمان این کشور خواسته که به نیروهای نظامی اسپانیا اجازه بدهد در اجرای مقررات پرواز ممنوع در لیبی مشارکت کنند. او قطعنامه سازمان ملل را "یک گام حقیقتا تاریخی" خواند.

15:58 سی ان بی سی در توییتر نوشت: باراک اوباما در ساعت 18 به وقت گرینویچ، "پس از دیدار با اعضای بلندپایه کنگره آمریکا، درباره لیبی سخنرانی خواهد کرد."

15:36 انگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفت که کشورش در مداخله نظامی شرکت نخواهد کرد ولی افزود: "ما به طور کامل برای حصول به اهداف این قطعنامه مشارکت داریم. رای ممتنع ما به معنی بی طرفی نیست."

15:30 الجزیره گزارش می دهد که صدای چند انفجار بلند از بیرون شهر طرابلس، پایتخت لیبی، شنیده شده است.

15:26 خبرگزاری رویترز می گوید که دیپلمات ها بر این باورند که به نظر می رسد مواضع ترکیه و آلمان در مخالفت با مداخله نظامی تعدیل شده است.

15:19 دبیر کل ناتو گفت که این سازمان در حال تکمیل طرح هایی برای "اقدام مناسب" در حمایت از قطعنامه سازمان ملل درباره لیبی است.

15:05 به بی بی سی گفته شده که شبکه های تلویزیون دولتی لیبی، هنوز هیچ اشاره ای به خبر اعلام آتش بس توسط لیبی نکرده اند. وزیر خارجه لیبی، ساعت 12:40 به وقت گرینویچ، در مقابل رسانه های بین المللی، از آتش بس نظامی لیبی خبر داد.

14:56 فرانکو فراتینی، وزیر امور خارجه ایتالیا گفت ایتالیا (قدرت استعماری پیشین در لیبی و شریک تجاری کلیدی این کشور) سفارت خود را در طرابلس می بندد و نقش فعالی در هرگونه عملیات علیه قذافی ایفا خواهد کرد.

14:55 به گفته فرانکو فراتینی، ایتالیا پایگاه های نظامی خود را برای اجرای مقررات "پرواز ممنوع" در دسترس قرار خواهد داد .

14:46 هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا گفت: "قطعنامه سازمان ملل گام مهمی است اما آمریکا و متحدانش همچنان راه های دیگری را برای پایان دادن به بحران لیبی جست و جو خواهند کرد."

14:40 استفن هارپر، نخست وزیز کانادا، گفت که در صورت عملی شدن مقررات پرواز ممنوع در لیبی، به عنوان کمک به اجرای این قانون، جت های جنگنده سی اف 18 اعزام خواهد کرد.

14:30 کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفت که امیدوار است قذافی به زودی برود و  گفتگو درباره یک دولت دموکراتیک آغاز شود. او گفت که اتحادیه اروپا آماده کمک طولانی مدت برای بنیان گذاشتن دموکراسی در لیبی  است.

14:25 تلویزیون الجزیره از درگیری شدید بین مخالفان و طرفداران قذافی در شهر اجدبیه در 160 کیلومتری بنغازی گزارش می دهد.

14:16 در پی اعلام آتش بس از سوی دولت قذافی، دیوید کامرون گفت که "عملکرد" قذافی بررسی خواهد شد، نه سخنانش.

14:10 بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل، گفت که رژیم قذافی به دلیل حمله به غیرنظامیان، به پای میز محاکمه کشیده خواهد شد.

13:37 دولت لیبی اعلام کرد که فورا حملات نظامی خود را علیه مخالفان معمر قذافی متوقف می کند. وزیر امور خارجه لیبی گفت که این تصمیم برای محافظت از جان غیرنظامیان و به خاطر قطعنامه شورای امنیت گرفته شده است.

 

 BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.