حکم استرداد جولیان آسانژ صادر شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption پلیس لندن در تاریخ هفتم دسامبر براساس یک حکم جلب بین المللی، جولیان آسانژ را دستگیر کرد

دادگاه بل مارش در جنوب لندن بعد از دو روز و نیم رسیدگی به پرونده جولیان آسانژ، بنیانگذار ویکی لیکس، حکم استرداد او را به سوئد صادر کرده است.

مقامات قضایی سوئد خواستار استرداد جولیان آسانژ به اتهام تجاوز و تعرض جنسی شده اند.

ویکی لیکس در ماه های اخیر صدها سند حاوی مکاتبات دیپلمات های آمریکایی در نقاط مختلف جهان را در سایت خود منتشر کرده و به انتشار این اسناد ادامه داده است.

اقدام ویکی لیکس باعث خشم مقامات آمریکایی شده است.

آقای آسانژ که استرالیایی است، اتهامات وارده به خود را که تاریخ ارتکاب آن به اوت ۲۰۱۰ بازمی گردد، رد می کند و می گوید که مطرح کردن این اتهامات انگیزه سیاسی دارد.

پلیس لندن در تاریخ هفتم دسامبر براساس یک حکم جلب بین المللی، جولیان آسانژ را دستگیر کرد و او قبل از آنکه با قید وثیقه آزاد شود، به مدت نه روز در زندان به سر برد.

وکیل جولیان آسانژ می گوید موکلش اکنون در ارتباط با اتهامات جداگانه مربوط به اسناد منتشر شده در ویکی لیکس، در خطر استرداد به آمریکا قرار دارد و ممکن است در آن کشور مجازات اعدام برایش در نظر گرفته شود.

اما به گفته کلر مونت گومری، وکیل مقام های سوئدی، این کشور در چنین مواردی قوانینی برای جلوگیری و محافظت از متهمان دارد و درصورتی که جولیان آسانژ با رفتار غیر انسانی و یا محاکمه ناعادلانه روبرو باشد، دادگاه اروپایی حقوق بشر مداخله خواهد کرد.

مطالب مرتبط