هشدار نوری مالکی در مورد تظاهرات روزخشم

Image caption مقامات عراق هشدار داده اند که تظاهر کنندگان روز جمعه با خطر بمب گذاری یا حملات خشونت آمیز دیگر روبرو هستند

نوری مالکی، نخست وزیر عراق، به مردم این کشور هشدار داده است که در تظاهرات اعتراض آمیز روز جمعه شرکت نکنند.

این تظاهرات از سوی ائتلاف گروه‌های فعال سیاسی سازمان داده شده است که جمعه را "روز خشم" نام نهاده و از مردم خواسته است تا علیه فساد، بیکاری و بی‌کفایتی دستگاه‌های دولتی دست به تظاهرات بزنند.

آقای مالکی در یک سخنرانی تلویزیونی گفت که با تظاهرات مشروع مردم مخالفتی ندارد اما از بابت نفوذ شورشیان به این گردهمایی و از احتمال حمله آنان به تظاهر کنندگان نگران است.

با آن که مردم عراق کمتر از یک سال پیش دولت خود را انتخاب کردند اما موج اعتراض های مردمی در کشورهای جهان عرب بر آن‌ها هم تاثیر گذاشته است.

در چند شهر عراق درگیری هایی جزئی بین مردم و نیروهای امنیتی روی داده است اما ائتلافی که از چند گروه فعال سیاسی تشکیل یافته است از مردم خواسته تا به نشانه نارضایتی از عملکرد دولت دست به یک گردهمایی عظیم در مرکز بغداد بزنند.

دولت عراق مصمم است که مانع از این گردهمایی شود.

واحدهای ارتش دو میدان بغداد را که برای برگزاری این تظاهرات تعیین شده است مسدود کرده اند و مقامات دولت عراق با شتاب مقررات جدیدی را به تصویب رسانده اند که بر اساس آن برای گردهمایی‌های اعتراض آمیز باید از یک هفته قبل مجوز گرفت.

مقامات عراق هشدار داده اند که تظاهر کنندگان با خطر بمب گذاری یا حملات خشونت آمیز دیگر روبرو هستند.

اکثر جناح های اصلی سیاسی عراق جزو ائتلاف حاکم اند و از هواداران خود خواسته اند که از شرکت در این تظاهرات خودداری کنند.

اما سازمان دهندگان "روز خشم ملت عراق" می گویند که این تظاهرات را برگزار خواهند کرد.

مردم عراق از افزایش قیمت مواد غذایی، کمبود برق و ناامنی شدیدا به خشم در آمده اند.

دولت عراق قول داده است که از حقوق وزرا و نمایندگان مجلس کم کند و برسوبسیدها بیافزاید.

افزایش قیمت نفت احتمالا بودجه بیشتری را برای دولت عراق تامین خواهد کرد تا به مصرف مردم برساند اما نمی تواند نارضایتی روز افزون مردم از بابت فساد رایح را برطرف کند.

مطالب مرتبط