به روز شده:  16:56 گرينويچ - پنج شنبه 24 فوريه 2011 - 05 اسفند 1389

آلبوم عکس: نامزدهای اسکار بهترین کارگردانی

 • دارن آرنوفسکی، کارگردان فیلم قوی سیاه

  او نخستین بار است که نامزد جایزه بهترین کارگردانی می شود.

  آقای آرونوفسکی با فیلم های مرثیه برای یک رؤیا و The wrestler به شهرت و محبوبیت رسید. متولد 1969 در آمریکاست.

  آقای آرونوفسکی نخستین فیلم بلند خود را در سال 1996 با عنوان پی ساخت. این فیلم با بودجه ای کم (60 میلیون دلار) ساخته شد و بیش از 3 میلیون دلار فروش کرد. او جایزه بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه اول را برای فیلم پی از جشنواره فیلم ساندنس دریافت کرد.

  آقای آرونوفسکی مرثیه برای یک رویا را بر اساس رمانی به همین نام نوشته هربرت سلبی نوشت و بازی الن برستاین نامزد جایزه بهترین بازیگر اسکار شد.

  دارن آرونوفسکی پیشنهاد کارگردانی فیلم بتمن آغاز می کند را رد کرد و سومین فیلم خود، Fountain را ساخت که توفیق تجاری نداشت و با واکنش های متناقضی از سوی منتقدان رو به رو شد.

  فیلم بعدی او The Wrestel بار دیگر موقعیت او را در مقام فیلمسازی موفق تثبیت کرد. او از جشنواره فیلم ونیز جایزه شیر طلایی را برای فیلم The Wrestler برد.

  ناتالی پورتمن، بازیگر فیلم قوی سیاه، تا کنون ۲۰ جایزه مختلف از جشنواره ها و انجمن های مختلف سینمایی از جمله جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر زن نقش اول را دریافت کرده است.

  فیلم قوی سیاه نامزد ۵ جایزه اسکار برای بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر زن نقش اول، بهترین فیلمبرداری و بهترین تدوین شده است.

 • دیوید فینچر، کارگردان شبکه اجتماعی

  او برای دومین بار نامزد جایزه اسکار بهترین کارگردانی شده است. او پیش از این برای فیلم 'مورد عجیب بنجامین باتن' نامزد همین جایزه بود.

  آقای فینچر متولد 1962 است و فیلم های 'هفت'، 'بازی' و 'باشگاه مشت زنی' او را به شهرت و محبوبیت رساند.

  او تاکنون چند فیلم تبلیغاتی برای شرکت های مشهوری چون نایک، پپسی، سونی و لی وایز ساخته است.

  دیوید فینچر همچنین موزیک ویدیوهای مشهوری را برای کسانی چون مدونا، جورج مایکل و مایکل جکسون، بیلی آیدل، آئروسمیت، پائولا عبدل و رولینگ استونز ساخته است.

  او امسال جایزه بهترین کارگردانی گلدن گلوب و بافتا را برای شبکه اجتماعی از آن خود کرد.

  فیلم بعدی آقای فینچر نسخه تازه ای از 'دختر با خالکوبی اژدها' است که قرار است دسامبر 2011 اکران شود.

  'شبکه اجتماعی' شرح ماجرای به وجود آمدن تصادفی فیس بوک است. شبکه ای که در حال حاضر بیش از۰۰ ۶ میلیون عضو و ۱۸۰۰ کارمند دارد.

  این فیلم نامزد ۸ جایزه اسکار در رشته های بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین فیلمنامه اقتباسی، بهترین بازیگر مرد نقش اول، بهترین موسیقی است.

 • تام هوپر، کارگردان فیلم سخنرانی پادشاه

  تام هوپر، کارگردان بریتانیایی، متولد 1972 است. او از 13 سالگی فیلم های کوتاه ساخت و در جوانی، در دانشگاه آکسفورد، به کارگردانی تئاتر و فیلم های تبلیغاتی تلویزیونی مشغول شد.

  تام هوپر در سال های 2001 و 2002 چند سریال برای بی بی سی کارگردانی کرد. نخستین فیلم بلند او غبار قرمز بود که در سال 2004 و با بازی هیلاری سوانک ساخت و سپس در سال 2005 فیلم الیزابت اول را با بازی هلن میرن کارگردانی کرد.

  با اینکه دیوید سیدلر، فیلمنامه نویس، و تام هوپر کارگردان سخنرانی پادشاه، نهایت تلاش خود را کرده اند تا فیلم از نظر تاریخی دقیق باشد، با این حال برخی از استادان دانشگاهی و نوه لایونل لوگ (مربی گفتاردرمانی پادشاه بریتانیا) صحت تاریخی وقایع فیلم را زیر سوال برده اند.

  سخنرانی پادشاه نامزد ۱۲ جایزه اسکار شده از جمله در رشته های بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر مرد نقش اول، بهترین بازیگر نقش مکمل مرد، بهترین بازیگر نقش مکمل زن، بهترین موسیقی فیلم، بهترین فیلمبرداری، بهترین فیلمنامه غیر اقتباسی.

 • دیوید او. راسل، کارگردان فیلم مبارز

  دیوید او. راسل متولد 1958، فیلمساز و فیلمنامه نویس آمریکایی است و این نخستین نامزدی او برای اسکار بهترین کارگردانی است.

  نخستین فیلم آقای راسل کمدی سیاه کتک زدن میمون ها (Sppanking the monkeys) در سال 1994 بود با بازی جرمی دیویس که برنده چند جایزه از جمله جایزه مخاطبان از جشنواره ساندنس شد.

  'لاس زدن با مصیبت' ساخته 1996 با بازی بن استیلر فیلم بعدی او بود

  آقای راسل سپس تریلری درباره جنگ خلیج فارس با عنوان 'سه شاه' ساخت با بازی جورج کلونی و اسپایک جونز. این فیلم محصول 1999 بود و موفقیت تجاری و هنری زیادی برای آقای راسل به همراه آورد.

  فیلم مبارز نامزد دریافت ۷ جایزه اسکار برای بهترین فیلم، بهترین فیلمنامه تالیفی، بهترین بازیگر مرد نقش مکمل و بهترین بازیگر زن نقش مکمل (برای دو بازیگر) و بهترین تدوین.فیلم نامزد شش جایزه گلدن گلوب شده بود اما تنها برنده دو جایزه به خاطر بازی کریستین بیل و ملیسا لئو شد.

  این فیلم نامزد دریافت ۷ جایزه اسکار برای بهترین فیلم، بهترین فیلمنامه تالیفی، بهترین بازیگر مرد نقش مکمل و بهترین بازیگر زن نقش مکمل (برای دو بازیگر) و بهترین تدوین شده است.

 • جوئل و اتان کوئن، کارگردان های بی باک (True Grit)

  جوئل دیوید کوئن متولد 1954 و اتان جس کوئن متولد 1957 دو برادر آمریکایی اند که اکنون با عنوان برادران کوئن شهرت یافته اند. این دو برادر با هم فیلمنامه می نویسند، کارگردانی می کنند و تهیه فیلم های خود را نیز بر عهده دارند. آنها به "کارگردان دو سر" نیز شهرت دارند.

  برادران کوئن تاکنون نامزد یازده جایزه اسکار شده اند و برای فیلمنامه تالیفی فارگو و فیلمنامه اقتباسی جایی برای پیرمردها نیست، اسکار برده اند. سال گذشته (2010) فیلم مرد جدی ساخته جوئل و اتان کوئن نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم و بهترین فیلمنامه تالیفی شد.

  بی باک بازسازی فیلم وسترن دیگری به همین نام است که هانری هاتاوی در سال ۱۹۶۹ با شرکت جان وین ساخت و جان وین برای بازی در نقش مارشال کاگبرن یک چشم، تنها جایزه اسکار عمرش را دریافت کرد.

  هر دو فیلم از روی رمان چارلز پورتیس ساخته شدند اما برادران کوئن، سازندگان فیلم می گویند که فیلم آنها نسبت به نسخه قبلی، به رمان وفادارتر و لذا خشن تر است.

  بی باک نامزد دریافت ده جایزه اسکار شامل جایزه بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر مرد برای جف بریجز، بهترین بازیگر زن نقش مکمل، بهترین فیلمنامه اقتباسی، بهترین فیلمبرداری، بهترین کارگردانی هنری، بهترین طراحی صدا، بهترین طراحی لباس و بهترین صداگذاری.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.