اوباما بدنبال اجماعی بین المللی علیه خشونتهای لیبی

حق نشر عکس video
Image caption مخالفان دولت در لیبی

با تشدید واکنش های جهانی علیه خشونتها در لیبی، باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا با رهبران فرانسه، بریتانیا و ایتالیا گفتگو کرده است.

آقای اوباما در این مکالمات تلفنی اقدام های احتمالی از جمله همیاری های انسانی به لیبی را بررسی کرده است.

کاخ سفید اعلام کرده است که همه گزینه ها از جمله تحریم را در نظر دارد و ارتش نیز طرح های خود را به آقای اوباما ارائه خواهد کرد.

در همین حال معمر قذافی رهبر لیبی شبکه القاعده، را عامل خشونت های اخیر در لیبی دانسته است.

رهبر لیبی، که اظهاراتش به طور سراسری پخش می شد، افراد ناشناس را متهم کرد که به جوانان لیبی مواد مخدر داده اند و از خانواده ها مصرانه خواست پسران خود را مهار کنند و به خانه بازگردانند.

یک شاهد عینی گفت که نیروهای هوادار آقای قذافی با موشک های ضد هوایی و سلاح خودکار به معترضان در مسجدی در زاویه حمله کرده اند.

یک پزشک گفت که دهها جسد و حدود صد و پنجاه مجروح دیده است.

آقای اوباما روز پنجشنبه با نیکولا سارکوزی رئیس جمهور فرانسه، دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا و سیلویو برلوسکونی نخست وزیر ایتالیا به منظور هماهنگی برای واکنش به بحران لیبی گفتگوی تلفنی کرد.

بر اساس بیانیه کاخ سفید، رئیس جمهور آمریکا نسبت به "نقض هنجارهای بین المللی" توسط دولت لیبی عمیقا ابراز نگرانی کرده است.

آنها درباره کمک های بشردوستانه و نیز مسئول دانستن دولت لیبی برای خشونتهای اخیر گفتگو کردند.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید استفاده از گزینه نظامی برای مقابله با بحران لیبی را منتفی ندانسته است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمعه نشستی برای بررسی اقدامات بیشتر علیه سرهنگ معمر قذافی تشکیل می دهد.

ترس و وحشت در طرابلس

شاهدان عینی در طرابلس، پایتخت لیبی، گفتند که ترس و وحشت بر این شهر حکمفرماست و سربازان و شبه نظامیان وفادار به آقای قذافی در همه جا حضور دارند.

یکی از سخنگویان ارتش لیبی گفت به هر کسی که جوانان مسلح را که علیه دولت هستند به این نیروها تحویل دهند، پاداش می گیرد.

پیشتر، رهبران قبایلی و سیاستمداران مخالف دولت در لیبی در شهر البیضاء، در شرق این کشور، تشکیل جلسه داده اند تا نشان دهند علیه سرهنگ قذافی جبهه ای متحد دارند.

تصاویری که شبکه تلویزیونی الجزیره روز پنجشنبه (24 فوریه)، پخش کرد، نشان داد که هیئت های مذکور در یک سالن تجمعات سخنرانی کرده اند و مردم شعار داده اند "طرابلس پایتخت ماست."

مصطفی عبدالجلیل، وزیر سابق دادگستری لیبی که در اعتراض به خشونت علیه تظاهرات ضد دولتی، استعفا داد، گفت با سرهنگ قذافی مذاکره نخواهد شد و خواستار کناره گیری فوری او شد.

در حالی که نیروهای مخالف سرهنگ قذافی در شرق لیبی منسجم تر می شوند، گزارش ها حاکی است که در برخی شهرهای غربی این کشور زد و خورد صورت گرفته است.

شاهدان عینی می گویند طرابلس، پایتخت لیبی، را ترس فراگرفته و این شهر از سوی سربازان و شبه نظامیان وفادار به رهبر لیبی به شدت محافظت می شود و به حومه پایتخت تانک اعزام شده است.

گزارشگر بی بی سی که در مرز لیبی و تونس مستقر است می گوید که وضعیت در غرب لیبی به نظر بسیار بی ثبات می رسد.

سیف الاسلام، یکی از پسران آقای قذافی، در تازه ترین اظهارتش انکار کرده که دولت پدرش به شهرهای لیبی حمله هوایی کرده است.

او همچنین آمار گزارش شده از تلفات در ناآرامی ها را اغراق آمیز توصیف کرد.

او گفت از روز جمعه به خبرنگاران خارجی اجازه داده خواهد شد که وضعیت را ببینند و قضاوت کنند.

منطقه ای که تحت کنترل دولت سرهنگ قذافی قرار دارد به طور فزاینده ای کوچکتر می شود.

در حالی که فعالیت بسیاری از شرکت های نفتی لیبی تقریبا به حال تعلیق درآمده است، بهای نفت در بازارهای بین المللی به بالاترین حد خود از سال 2008 تاکنون رسیده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption سیف الاسلام، یکی از پسران آقای قذافی، در تازه ترین اظهارتش انکار کرده که دولت پدرش به شهرهای لیبی حمله هوایی کرده است

هر بشکه نفت برنت در ساعات اولیه روز پنجشنبه با بهای 119 دلار 79 سنت معامله شد اما بعد به 116 دلار و هشتاد سنت کاهش یافت.

شرکت های نفتی - از جمله توتال - این هفته تمام یا بخشی از تولیدات خود در لیبی را به حال تعلیق درآوردند.

در همین حال، هزاران شهروند خارجی هنوز در تلاشند از طریق بنادر، فرودگاه ها و راه های زمینی از لیبی فرار کنند.

شاهدان عینی که از مرز لیبی و تونس، عبور می کردند به خبرنگاران گفته اند که شهرستان زواره در صد و بیست کیلومتری غرب طرابلس، به دست مخالفان دولت افتاده است و پلیس و سربازان از این شهرستان گریخته اند.

همجنین گزارش رسیده که در مصراته، سومین شهر بزرگ لیبی، نبرد رخ داده است. مصراته در دویست کیلومتری طرابلس قرار دارد.

تصاویر ویدیویی که روی اینترنت منتشر شده، نشان می دهد که شهرستانی در پنجاه کیلومتری غرب طرابلس به دست نیروهای مخالف دولت افتاده است.

در شهر بنغازی، در شرق لیبی، مردم محلی برای تحویل گرفتن سلاح که از قرارگاه های ارتش و پلیس به غارت رفته است، صف کشیده اند تا به آنچه نبرد طرابلس نام گرفته، ملحق شوند.

مقام های ارتشی در شرق لیبی می گویند در حمایت از معترضان، فرماندهی واحدها با یکدیگر متحد شده اند.

سایر تحولات:

- گزارش شده که تعداد زیادی از فرمانداران در لیبی به جبهه مخالفان دولت پیوسته اند

- نیروهای هوادار رهبر لیبی ظاهرا با مخالفان در اجدابیا زد و خورد داشته اند

- روسیه و اتحادیه اروپا به طور مشترک سرکوب معترضان در لیبی را محکوم کرده اند

- هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، روز دوشنبه (28 فوریه)، در جلسه وزرای حارجه در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد شرکت خواهد کرد

فرار از لیبی

هزاران نفر، که بسیاری از آنها مهاجران آفریقایی تبار هستند، برای فرار از لیبی با وانت های پر از اسباب واثاثیه به مرزهای زمینی این کشور هجوم آورده اند.

برایان ریچاردز، که از کارمندان شرکت های نفتی بریتانیا در لیبی بوده است، می گوید ظاهرا با هواپیمایی متعلق به رئیس جمهوری لهستان به ورشو منتقل شده است.

او وضعیت در فرودگاه طرابلس را آشفته توصیف کرد و گفت نه امکان رفتن به توالت وجود داشته نه غذایی برای خوردن وجود داشته است و مردم روزهاست که در این مکان در انتظار بوده اند.

او به بی بی سی گفت: "ما روز سه شنبه از راه بیابان خود را به طرابلس رساندیم. وقتی وارد فرودگاه شدیم چیزی دیدیم که باور نمی کردیم. انتهای فرودگاه به خاطر انبوه جمعیت قابل رویت نبود."

جیم میور، گزارشگر بی بی سی در مرز لیبی و تونس، می گوید بیشتر سه تا چهار هزار نفری که روز چهارشنبه (23 فوریه)، از لیبی خارج شدند کارگران مهاجر اهل تونس یا مصر بودند و در میان آنها لیبایی دیده نمی شد.

او می گوید پاسداران مرزی لیبیایی دوربین ها و موبایل های مردم را ضبط می کردند تا از خروج تصاویر از داخل لیبی جلوگیری کنند.

در همین حال، دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، عذرخواهی کرده است که دولتش برای خارج کردن شهروندان بریتانیایی از لیبی سرعت لازم را نداشته است.

آقای کامرون گفت بریتانیایی هایی که در فرودگاه طرابلس گرفتار بوده اند، دشواری های زیادی داشته اند.

او گفت از این بابت خیلی متاسف است و دولت از این تجربه درس گرفته است.

منتقدان، کندی دولت بریتانیا در واکنش به وضعیت شهروندان سردرگم این کشور در لیبی را با اقدامات سریعی که از سوی دولت های دیگر اروپایی انجام گرفته است، مقایسه کرده اند.

بسیاری از کشورهای اروپایی با اعزام هواپیماها و کشتی ها تخلیه شهروندان خارجی را انجام داده اند و این تلاش هنوز هم ادامه دارد.

اولین هواپیماهایی که از سوی بریتانیا برای تخلیه شهروندان بریتانیایی اعزام شد، چند ساعت قبل به لیبی رسید.

هجوم پناهجویان

کشورهای اروپایی که در جوار دریای مدیترانه قرار دارند، می گویند اگر وقایع در لیبی باعث شود تعداد متقاضیان پناهندگی به این کشورها به شدت افزایش یابد، ممکن است نتوانند هجوم پناهجویان را تاب بیاورند.

این کشورها از اتحادیه اروپا خواسته اند تا تدابیر ویژه ای را در نظر بگیرد.

وزرای کشور در اتحادیه اروپا امروز (پنجشنبه، 24 فوریه)، در بروکسل تشکیل جلسه می دهند.

شش کشور منطقه مدیترانه خواستار تعیین مکانیسمی شده اند که به آنها فرصت می دهد تعدادی از متقاضیان پناهندگی از لیبی را به دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا منتقل کنند.

در لندن، ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا، از جامعه بین المللی خواسته است به فشار آوردن بر سرهنگ قذافی ادامه دهند.

آقای هیگ روز پنجشنبه بار دیگر تاکید کرد بریتانیا خواهان آن است که کسانی که در لیبی دست به وحشیگری زده اند، پاسخگوی اعمال خود باشند.

تعیین آمار تلفات در ناآرامی های اخیر در لیبی امکان پذیر نبوده است اما دیدبان حقوق بشر می گوید گزارش های موثقی که به دست این گروه رسیده، حاکی است که سیصد نفر تاکنون کشته شده اند.

فدراسیون بین المللی برای حقوق بشر این آمار را هفتصد نفر اعلام کرده است.

یک پزشک فرانسوی که در بنغازی کار می کرده (ژرارد بوفه)، به بی بی سی گفت در این شهر تلفات دست کم دو هزار نفر بوده است.

سفیر حسن نیت

در همین حال، سازمان ملل متحد می گوید تواقفنامه ای را که بر اساس آن عایشه، تنها دختر رهبر لیبی، سفیر حسن نیت این سازمان شده بود، لغو کرده است.

مارتین نسیرکی، یکی از سخنگویان سازمان ملل، روز پنجشنبه (24 فوریه)، گفت، دلیل این اقدام، سرکوب خشونت بار مخالفان دولت در لیبی توسط نیروهای معمر قذافی است.

سازمان ملل عایشه قذافی را به عنوان سفیر حسن نیت برای لیبی انتخاب کرده بود تا اهداف این سازمان را در مورد مبارزه با فقر در این کشور پیگیری کند و پیش ببرد.

سازمان ملل همچنین می خواسته از طریق عایشه و با دادن این عنوان افتخاری به او، برای موضوعات حساس فرهنگی در لیبی مانند بیماری ایدز و خشونت علیه زنان چاره جویی کند.

عایشه قذافی در تلویزیون لیبی گفت که شنیده است دیگر سفیر حسن نیت برای کشورش نیست اما درک نمی کند که چرا سازمان ملل چنین تصمیمی را گرفته است.

مطالب مرتبط