بازداشت یک شهروند سعودی به اتهام تروریستی در تگزاس

خالد-م الدوثری حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای الدوثری در سال 2008 با ویزای دانشجویی به آمریکا آمد

مقام های آمریکایی در تگزاس می گویند که یک دانشجوی اهل عربستان سعودی علاوه بر تلاش برای ساختن بمب، فهرستی از اهداف از جمله خانه جورج بوش تهیه کرده بود.

خالد علی-م الدوثری روز چهارشنبه بازداشت شد و به تلاش برای استفاده از سلاح کشتار جمعی متهم شده است.

آمریکا گفت که او در پی خریداری مواد شیمیایی و دیگر مواد لازم برای ساختن بمبی برای "جهاد" بود.

آقای الدوثری، 20 ساله، قرار است روز جمعه در دادگاه فدرال حاضر شود.

حداکثر مجازات در صورت گناهکار شناخته شدن او حبس ابد خواهد بود.

وزارت دادگستری آمریکا در شکایتنامه ای که تسلیم دادگاه کرده می گوید که بازرسان روز اول فوریه متوجه رفتار مشکوک آقای الدوثری شدند. آن زمانی بود که یک عرضه کننده مواد شیمیایی نسبت به سفارشی برای خریداری مواد شیمیایی سمی توسط او که می تواند به عنوان مواد منفجره به کار رود مشکوک شد.

محققان گفتند که آقای الدوثری درباره راه های استتار بمب در عروسک و کوله پشتی تحقیق کرده بود.

آقای الدوثری به تلاش برای استفاده از سلاح کشتار جمعی متهم است؛ اتهامی که بر ادعای خرید مواد شیمیایی و تجهیزات ساخت مواد منفجره و تحقیقات درباره اهداف بالقوه در آمریکا، استوار است.

'مواد سمی'

به گفته وزارت دادگستری آقای الدوثری در سال 2008 با ویزای دانشجویی به آمریکا آمد، و در کالج "ساوت پلینز" در نزدیکی لوبک در تگزاس ثبت نام کرد.

محققان می گویند که او ماده سمی "فنول" را - که می توان از آن برای ساخت مواد منفجره استفاده کرد - سفارش داده بود و به فروشنده گفته بود آن را برای "تحقیقات شخصی" می خواهد.

عرضه کننده این مواد به او مظنون شد و موضوع را به دایره تحقیقات فدرال آمریکا، اف بی آی، گزارش داد؛ به گفته وزارت دادگستری آقای الدوثری بعدا سفارشش را لغو کرد.

او در روز 11 فوریه "ای میلی" با دستور ساخت اسید پیکریک که به عنوان "ماده منفجره نظامی" توصیف کرد برای خود فرستاد.

به گفته وزارت دادگستری آقای الدوثری قصد داشت از یک تلفن موبایل به عنوان منفجرکننده از راه دور استفاده کند و اقلام دیگری را برای کمک به ساختن بمب از جمله یک ماسک گاز، لباس ویژه حفاظت در برابر مواد خطرناک و وسایل جوشکاری خریداری کرده بود.

محققان فدرال می گویند که آقای الدوثری در دفتر یادداشتش نوشته بود: "و حالا، بعد از تسلط به زبان انگلیسی، آموختن چگونگی ساخت مواد منفجره و برنامه ریزی مستمر برای هدف گرفتن آمریکایی های کافر، زمان جهاد فرارسیده است."

به گفته محققان آقای الدوثری فهرستی از اهداف در آمریکا، از جمله محل سکونت جورج بوش رئیس جمهور قبلی آمریکا در دالاس، 12 سد ذخیره آب در کلورادو و کالیفرنیا، تهیه کرده بود.

مطالب مرتبط