آمریکا سرهنگ قذافی را تحریم کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption اوباما: این تحریم ها از دارایی های مردم لیبی محافظت می کند

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا فرمان مسدود شدن دارایی های سرهنگ قذافی، فرزندان و مقام های ارشد دولت او را در ایالات متحده صادر کرده است.

به این ترتیب، تمام فرزندان معمر قذافی از جمله سیف الاسلام، معتصم، خمیس (پسران) و عایشه دختر وی توسط ایالات متحده تحریم شده اند.

این تحریم شامل حال مقام های ارشد حکومت لیبی و خانواده های فرزندان قذافی نیز می شود و شعب خارجی بانک های آمریکا هم موظف به اجرای آن هستند.

باراک اوباما در فرمان خود نوشته که این احتمال وجود دارد سرهنگ قذافی، نزدیکان یا مقام های ارشد دولتش بخواهند از دارایی های خارجی لیبی سواستفاده کنند.

او همچنین در بیانیه ای جداگانه بار دیگر سرکوب مردم معترض را محکوم کرده و هشدار داده است که حکومت لیبی در این خصوص "پاسخگو" خواهد بود.

آقای اوباما گفت: "این تحریم ها ضمن هدف قرار دادن حکومت قذافی از دارایی هایی که به مردم لیبی تعلق دارد محافظت می کند."

آمریکا در زمان ریاست جمهوری جورج بوش لیبی را از فهرست کشورهای حامی تروریسم خارج و در سال ۲۰۰۴ تحریم هایش علیه این کشور را لغو کرده بود.

هشدار بان کی مون

هم زمان، دبیرکل سازمان ملل متحد هم خواهان اقدام جدی شورای امنیت درباره لیبی شده است.

بان کی مون روز جمعه در نشست اضطراری شورای امنیت در نیویورک، وضع لیبی را وخیم توصیف کرد و گفت: "زمان آن فرا رسیده که شورای امنیت اقدام ملموسی را بررسی کند."

بریتانیا و فرانسه خواهان تصویب قطعنامه ای در شورای امنیت هستند که لیبی را تحت تحریم های اقتصادی و نظامی قرار دهد و از دادگاه جزایی بین المللی بخواهد که درباره کشتار معترضان در لیبی تحقیق کند.

حق نشر عکس AP
Image caption دبیرکل سازمان ملل متحد: ساعت ها و روزهای آینده برای مردم لیبی سرنوشت ساز خواهد بود

بان کی مون گفت که موارد آشکار و جدی نقض حقوق بشر در لیبی رخ داده و هشدار داد: "ساعت ها و روزهای آینده برای مردم لیبی سرنوشت ساز خواهد بود."

به گفته او، بیش از هزار نفر طی روزهای اخیر در لیبی کشته شده اند، ۲۲ هزار نفر به تونس فرار کرده و ۱۵ هزار نفر دیگر هم به مصر پناه برده اند.

یک کشتی مسافربری روز جمعه به همراه حدود ۳۰۰ مسافر خارجی که نیمی از آنها آمریکایی هستند، پس از ترک لیبی به جزیره مالت رسید.

مسافران این کشتی از فاجعه انسانی و سرکوب شدید غیرنظامیان به وسیله هواداران معمر قذافی خبر داده اند.

بعضی از ناظران معتقدند که تحریم های اقتصادی به سرکوب معترضان لیبیایی پایان نخواهد داد. آنها خواهان اتخاذ تدابیر نظامی از جمله ایجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز آسمان لیبی هستند.

اما باربارا پلت، خبرنگار بی بی سی در سازمان ملل متحد می گوید به گفته سفیر فرانسه قرار نیست در لیبی اقدام نظامی شود یا این که محدوده پرواز ممنوع در این کشور تعیین شود. به گفته او، خاطرات بد جنگ بوسنی مانع از این اقدام است.

هم زمان، سیف الاسلام قذافی پسر معمر قذافی به تلویزیون سی ان ان ترک گفته است: "ما سه طرح داریم؛ طرح اول این است که در لیبی بمانیم و بمیریم، طرح دوم این است که در لیبی بمانیم و بمیریم و طرح سوم این است که در لیبی بمانیم و بمیریم."

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید روز جمعه در واشنگتن به خبرنگاران گفت که ایالات متحده در حال نهایی کردن پیش نویس تحریم های جدیدی علیه لیبی است و این اقدام را با هماهنگی کشورهای متحدش انجام خواهد داد.

او گفت: "سرهنگ قذافی اعتماد مردم لیبی را از دست داده است" و افزود که مشروعیت رهبر لیبی "به صفر" تنزل کرده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption قذافی: خودم در میان مردم هستم. ما باید مبارزه کنیم و آنها را شکست بدهیم

دولت آمریکا به طور موقت همه فعالیت های سفارت خود در طرابلس را تعطیل و دستور خروج همه کارکنان آنرا از پایتخت لیبی صادر کرده است. واشنگتن همچنین روابط نظامی محدود خود با طرابلس را قطع کرده است.

عبدالرحمن محمد شلغم، سفیر لیبی در سازمان ملل متحد، هم روز جمعه به صف مخالفان پیوست.

او در شورای امنیت سازمان ملل متحد خود را نماینده مردم لیبی خواند و خواهان اقدام "شجاعانه" این شورا برای ممانعت از کشتار مردم به وسیله معمر قذافی، پسران و اطرافیان او شد.

در همین رابطه، شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد با تصویب قطعنامه ای با اخراج لیبی از این شورا موافقت کرده است. تصمیم نهایی در این خصوص بر عهده مجمع عمومی سازمان ملل متحد است.

قذافی: مسلح شوید

تلویزیون دولتی لیبی تصاویری از سخنرانی معمر قذافی برای هوادارانش را در میدان سبز طرابلس پخش کرده که وی در آن می گوید: "آماده باشید که از لیبی دفاع کنید. این همان لیبی است که ایتالیا را به زانو در آورد."

آقای قذافی گفت که هوادارانش را مسلح خواهد کرد تا اعتراض ها علیه او را بخوابانند.

او گفت: "با افراد مسلح، می توانیم همه این اغتشاش ها را شکست بدهیم. هر وقت لازم باشد، همه انبارهای اسلحه را باز خواهیم کرد تا مردم لیبی را مسلح کنیم. لیبی تبدیل به شعله ای سرخ خواهد شد."

مخالفان دولت که در پی سرنگون کردن سرهنگ معمر قذافی هستند، پس از اقامه نماز جمعه از داخل مساجد این شهر به خیابان ها آمدند.

تلویزیون دولتی لیبی می گوید منابع دولتی در طرابلس گزارش کشته شدن سه نفر در اعتراضات روز جمعه را انکار کرده اند.

در همین حال، مقامات ناتو جلسه ای فوق العاده را در مورد وضعیت در لیبی تشکیل داده اند اما آنرس فو راسموسن، دبیرکل این سازمان، می گوید این ائتلاف نظامی غربی قصد ندارد در بحران لیبی دخالت کند.

ناوی پیلای، کمیسر سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر در ژنو سوئیس گفته است که اقدامات حکومت لیبی را می توان برابر با جنایت علیه بشریت دانست.

بر اساس گزارش ها، عالی رتبه ترین واحد نظامی رهبر لیبی، که تحت فرماندهی پسرش خمیس است، مسئولیت دفاع از طرابلس را در دست دارد.

حق نشر عکس AP
Image caption مخالفان می گویند که معمر قذافی باید برود

از شهر زاویه در غرب پایتخت، گزارش رسیده که نبرد در جریان است و این در حالی است که اکنون میستوره، در شرق پایتخت، در دست معترضان ضد دولت قرار دارد.

پزشکی در بیمارستان اصلی میسورته به بی بی سی گفت که ۲۰ تظاهرکننده در آتشبار ضد تانک در شب گذشته کشته شده اند.

سازمان بین المللی برای مهاجرت می گوید صدها مهاجر از منطقه آفریقای سیاه که از خشونت ها در لیبی گریخته اند اکنون وارد کشور نیجر شده اند.

یکی از سخنگویان این سازمان گفت بسیاری از آنها مریض شده اند و سازمان بین المللی برای مهاجرت در مرکز خود در دیرکو در نزدیکی مرز لیبی، به آنها غذا، دارو و سرپناه داده است.

هند می گوید مقامات لیبی به این کشور اجازه داده اند روز شنبه (۲۶ فوریه)، پروازهای خود را برای خارج کردن شهروندان هندی، آغاز کند.

برنامه جهانی غذا سازمان ملل می گوید ذخیره غذایی لیبی در حال کم شدن است.

بنا به گزارش خبرگزاری فرانسه برنامه جهانی غذا گفته است که زنجیره تولید و توزیع غذا در لیبی با خطر فروپاشی روبرو است چون کالاهای وارداتی فرصت ورود به این کشور را ندارند و کار فروشگاه ها نیز به خاطر خشونت ها مختل شده است.

نیروهای لیبیایی که هنوز به سرهنگ قذافی وفادارند، در اطراف پایتخت در تانک ها مستقر هستند.

خبرنگاران می گویند ماندن قذافی بر مسند قدرت تا حدی بستگی به عملکرد این نیروهای ویژه دارد.

یکی از ساکنان طرابلس، که نمی خواست هویتش افشا شود، گفت پایتخت در ترس و وحشت به سر می برد.

او گفت: "خانواده هایی هستند که اجازه نداشته اند اجساد عزیزان خود را از خیابان ها جمع کنند مگر این که سندی را امضا کنند و بگویند که عزیزشان با گلوله مخالفان رژیم کشته شده است. هیچ تشییع جنازه ای برگزار نمی شود چون جسدی تحویل داده نشده که مراسمی برگزار شود."

شدیدترین درگیری های روز پنجشنبه در غرب لیبی در شهر زاویه رخ داده و به گفته یکی از شاهدان عینی، برای حمله به معترضان در داخل یک مسجد از سلاح های سنگین استفاده شده است. در این حمله دست کم ۱۰ نفر کشته شده اند.

بافت جمعیتی در لیبی

حق نشر عکس BBC World Service