ناآرامی‌های منطقه به عمان هم رسید

سلطان بن قابوس، حاکم عمان حق نشر عکس Reuters
Image caption سلطان قابوس در سال ۱۹۷۰، با یک کودتا پدرش را برکنار کرد و قدرت را در دست گرفت

نیروهای امنیتی در پادشاهی عمان به سمت تظاهرکنندگانی که خواهان اصلاحات سیاسی بودند، گاز اشک آور شلیک کرده اند.

زد و خورد میان معترضان با نیروهای امنیتی در شهر صنعتی صحار در شمال غربی مسقط، پایتخت این کشور روی داده است. در این درگیری ها تا کنون دو نفر کشته شده اند. پنج نفر نیز به علت پرتاب گاز اشک آور زخمی شده اند.

صدها تظاهرکننده برای دومین روز متوالی در این شهر جمع شده بودند.

در شهر صلاله در جنوب این کشور نیز تظاهرات مشابهی برگزار شده است.

سلطان قابوس بن سعید، حاکم عمان به دنبال تظاهرات کوچکی که هفته پیش برگزار شد، روز شنبه برای کاهش تنش ها در این کشور، تغییراتی در کابینه این کشور ایجاد کرد.

گزارش ها حاکی از آن است که ارتش برای تقویت مواضع نیروهای امنیتی وارد عمل شده است.

عمان در گوشه جنوب شرقی شبه جزیره عربستان قرار گرفته و موقعیت استراتژیکی مهمی در دهانه خلیج فارس دارد.

سلطان قابوس در سال ۱۹۷۰، با یک کودتا پدرش را برکنار کرد و قدرت را در دست گرفت.

او از آن زمان، اصلاحات اقتصادی را شروع کرد و سرمایه گذاری دولت را در بهداشت و آموزش افزایش داد. این کشور دارای شورای قانونگذاری است، اما اختیارات زیادی ندارد.

مانند سایر کشورهای خلیج فارس، نفت منبع اصلی درآمد و بخش اعظم تولید ناخالص ملی این کشور است. کشاورزی و ماهیگیری نیز منابع درآمد مهمی به حساب می آیند.

عمان از جمله كشورهاى ميانه رو و در عين حال سنتگراى عربى به شمار مى رود و هم قبل و هم پس از انقلاب ۱۹۷۹، روابط حسنه اى با ايران داشته است. عمان همچنین یکی از متحدان قدیمی آمریکا در منطقه به شمار می رود.

مداخله نظامى ايران در عمان در سال ۱۹۷۰ سلطان قابوس، حاکم عمان را از سقوط حكومتش به دست شورشيان چپگرا رهانيد و باب رابطه نزديكى ميان دو كشور را گشود.

پس از انقلاب نيز در حالى كه اغلب دولتهاى عربى حوزه خليج فارس در جنگ ميان ايران و عراق جانب عراق را گرفته بودند، عمان سياست ميانجيگرى براى پايان بخشيدن به جنگ را در پيش گرفت.

مطالب مرتبط