نجم الدین اربکان، نخست وزیر پیشین ترکیه درگذشت

نجم الدين اربكان، اولين نخست وزير اسلامگراى تركيه حق نشر عکس AP
Image caption نجم الدين اربكان در اولين سفر خارجى خود در زمان نخست وزيرى به ايران سفر كرد

نجم الدين اربكان، اولين نخست وزير اسلامگراى تركيه در سن ۸۵ سالگى درگذشت.

آقاى اربكان تنها يك سال نخست وزير تركيه بود و در سال ۱۹۹۷ با فشار ارتش تركيه مجبور شد از مقام خود كناره گيرى كند.

در سال ۱۹۹۷، ارتش تركيه با ارسال يادداشتى براى نجم الدين اربكان، نخست وزير وقت و رهبر حزب اسلامگراى رفاه، دولت را به وارد كردن گرايش هاى دينى در امور سياسى متهم كرد و خواستار استعفاى نخست وزير شد و آقاى اربكان نيز به اين خواست نظاميان گردن نهاد.

حزب رفاه او در سال ۱۹۹۸ ممنوع اعلام شد و آقاى اربكان به مدت پنج سال به دليل نقض قانون اساسى، از فعاليت در عرصه سياسى تركيه منع شد.

آقاى اربكان اخيرا به عنوان دبيركل حزب اسلامگراى سعادت فعاليت مى كرد.

نجم الدين اربكان در دوران نخست وزیری کوتاه مدت خود، در عرصه سياست خارجى كوشيد به كشورهاى اسلامى نزديك شود و رابطه ايران و تركيه كه از زمان انقلاب در ايران، سرد شده بود، در زمان او رو به شكوفايى نهاد كه قرارداد چند ميليارد دلارى صدور گاز ايران به تركيه بارزترين نمونه آن است.

او در اولين سفر خارجى خود در زمان نخست وزيرى به ايران سفر كرد.

گروه دى هشت، شامل هشت كشور در حال توسعه اسلامى هم به ابتكار آقاى اربكان شكل گرفت.

ايران، تركيه، پاكستان، بنگلادش، اندونزى، مالزى، مصر و نيجريه اعضاى اين گروه هستند.

با انحلال حزب رفاه، گروهى از اعضاى ميانه رو تر حزب، كه به تجددخواهان مشهور شدند، در سال ۲۰۰۱ حزب عدالت و توسعه را با برنامه اى حاوى مبارزه با فساد، پيشبرد دموكراسى، بهبود شرايط اقتصادى و تاكيد بر ارزش هاى معنوى در چارچوب قانون اساسى سكولار تركيه پايه نهادند.

اين حزب در انتخابات پارلمانى سال ۲۰۰۲ توانست حدود ۳۴ درصد آرا را كسب كند و در انتخابات سال ۲۰۰۷، با كسب حدود چهل و هفت درصد آرا به اكثريت مطلق كرسى هاى پارلمان دست يابد و دولت اکنون در اختیار این حزب است.

مطالب مرتبط