احتمال بروز یک بحران انسانی در مرز لیبی

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آژانس پناهندگان می گوید که حمل مواد غذایی و سایر وسائل مورد نیاز نوار مرزی با لیبی را آغاز کرده است و خواستار کمک های انسان دوستانه شده است

تازه ترین گزارش ها از لیبی حاکی از آن است که نیروهای مخالف سرهنگ قذافی شهر زاویه واقع در پنجاه کیلومتری طرابلس پایتخت را به تصرف درآورده اند.

دولت لیبی صبح امروز (یکشنبه هشتم اسفند) برای نشان دادن اوضاع آرام مناطق غربی خبرنگاران خارجی را به شهر زاویه برده بود ولی بگفته خبرنگار بی بی سی نیروهای مخالف کنترل مرکز شهر را بدست داشته و صدها نفراز آنان در مرکز شهر گرد آمده اند.

نیروهای هوادار دولت در اطراف شهر دیده می شوند.

نگرانی از بحران انسانی در نوار مرزی تونس و مصر

آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد می گوید که ظرف یک هفته پیش قریب به صد هزار نفر از خشونت های لیبی گریخته اند.

به گفته این آژانس تاکنون چهل هزار نفر از لیبی به تونس و پنجاه هزار نفر به مصر گریخته اند.

اکثر این افراد کارگران مصری و تونسی هستند ولی در بین آنها هزاران تن از اتباع کشورهای دیگر و عمدتا کارگران آسیایی هم دیده می شوند.

روز شنبه کارمندان آژانس بین المللی پناهندگان 75 بنگلادشی، پاکستانی، تایلندی و سودانی را در یک منطقه دور افتاده بدون پاسپورت یافتند.

سازمان بین المللی امور مهاجرت هم می گوید صدها مهاجر از منطقه آفریقای سیاه که از خشونت ها در لیبی گریخته اند اکنون وارد کشور نیجر شده اند.

یکی از سخنگویان این سازمان گفت بسیاری از آنها مریض شده اند و سازمان بین المللی برای مهاجرت در مرکز خود در دیرکو در نزدیکی مرز لیبی، به آنها غذا، دارو و سرپناه داده است.

در نوار مرزی لیبی با تونس و مصر هیچ گونه امکانات بهداشتی وجود ندارد و مقامات محلی از کمبود مواد غذایی و آب آشامیدنی گزارش می دهند.

ارتش تونس قصد دارد که اردوگاهی در نوار مرزی برپا کند اما این کار چند هفته به طول خواهد انجامید.

آژانس پناهندگان می گوید که حمل مواد غذایی و سایر وسائل مورد نیاز نوار مرزی با لیبی را آغاز کرده است و خواستار کمک های انسان دوستانه شده است.

سازمان ملل متحد از بابت بروز یک بحران انسانی در مناطق مرزی لیبی ابراز نگرانی می کند.

عملیات نجات شهروندان بریتانیایی

دو هواپیمای هرکولس نیروی هوایی بریتانیا 150 تن از اتباع این کشور را که در تاسیسات نفتی کار می کردند از اردوگاه هایی در صحرای لیبی نجات داده و به جزیره مالت برده است .

گفته می شود که سیصد بریتانیایی دیگر هنوز در اردوگاه هایی در صحرای لیبی گیر افتاده اند.

فرانک گاردنر خبرنگار امور دفاعی بی بی سی می گوید که طرح عملیات نجات شهروندان بریتانیایی چند روز در دست بررسی بود تا مقدمات آن فراهم آید.

عملیات نجات پیچیده بود زیرا اردوگاه کارکنان بریتانیایی در مناطق مختلف قرار داشتند که در بعضی از آن کنترل بدست میلیشاهای مسلح هوادار قذافی بود.

ویلیام هیگ وزیر خارجه بریتانیا در مصاحبه با بی بی سی گفته است که سرهنگ قذافی باید از مقام خود کناره گیری کند.

.

مطالب مرتبط