نخست وزیر تونس استعفا داد

اعتراضات در تونس حق نشر عکس BBC World Service
Image caption معترضان خواهان قانون اساسی جدید و تشکیل دولتی جدید هستند

محمد غنوشی، نخست وزیر تونس، حدود شش هفته پس از به عهده گرفتن این سمت، استعفا داد.آقای غنوشی خبر کناره گیری خود را در یک کنفرانس خبری اعلام کرد. او ابتدا در یک سخنرانی طولانی از سابقه کاری خود در دولت دفاع کرد.

مخالفان دولت تونس، به دلیل ارتباط آقای غنوشی با دولت زین العابدین بن علی، رئیس جمهوری مستعفی این کشور، او را تحت فشار قرار داده بودند تا او هم استعفا بدهد.

در همین حال الباجی قائد السبسی به عنوان نخست وزیر جدید این کشور سوگند یاد کرده است.

پیشتر، ماموران پلیس با شلیک گاز اشک آور و گلوله های هوائی، مردمی را که دست به تظاهرات زده و خواهان دولت و قانون اساسی جدید بودند، متفرق کرد.

همزمان، وزیر امور خارجه فرانسه نیز استعفا داده است. میشل الیوماری، به دلیل نحوه برخوردش با ناآرامی ها در تونس مورد انتقاد شدید قرار گرفته بود.

خانم الیوماری در استعفانامه اش تاکید کرده است که مرتکب خطائی نشده است. او بیش از همه به این دلیل مورد انتقاد قرار گرفته بود که بعد از آغاز تظاهرات در تونس برای تعطیلات به این کشور سفر کرده بود.

درگیری ها در تونس

ماموران پلیس روز شنبه هم برای پراکنده کردن مردمی که در برابر ساختمان وزارت کشور در شهر تونس، پایتخت، جمع شده بودند از گلوله های واقعی، گاز اشک آور و باتوم استفاده کردند.

پلیس در این درگیری از حمایت نیروهای لباس شخصی نقاب‌دار مسلح به چوب دستی، برخوردار بود.

درگیری پلیس تونس با مردم معترض در پایتخت این کشور حداقل سه کشته و ده‌ها زخمی برجای گذشته است. بر اساس گزارش‌ها دست کم ۱۰۰ نفر از معترضان نیز دستگیر شده اند.

معترضان خواهان استعفای دولت محمد غنوشی، نخست وزیر بودند.

گزارشگر بی بی سی می گوید که معترضان تلاش کردند ساختمان وزارت کشور را به تصرف درآوردند و درگیری طرفین چند ساعت ادامه داشت.

روز جمعه نیز تظاهرات بزرگی در تونس انجام شد که با دخالت ماموران امنیتی و پلیس در هم شکسته شد و حداقل ۹۰ نفر بازداشت شدند.

دولت آقای غنوشی پیشتر از عربستان سعودی درخواست کرده بود که رهبر سابق تونس را به این کشور تحویل دهد.

آقای بن علی در پی اعتراضات گسترده مردم، در روز ۱۴ ژانویه امسال کشورش را ترک کرد و به عربستان سعودی پناه برد. او ۲۳ سال بر تونس حکومت کرده بود.

تونس در نظر دارد که زین العابدین بن علی را به خاطر سرکوب مردم معترض محاکمه کند.

مطالب مرتبط