نوری مالکی برای دولتش ضرب الاجل سه ماهه تعیین کرد

نوری مالکی
Image caption نخست وزیر عراق به اعضای دولت صد روز فرصت داده است تا به شکایات مردم رسیدگی کنند

به دنبال بروز یک رشته تظاهرات در سراسر عراق، که منجر به کشته شدن دست کم ده نفر شد، نوری مالکی، نخست وزیر، صد روز به اعضای دولت وقت داده است تا خدمات عمومی را بهبود دهند.

تظاهرکنندگان از بابت کمبود برق، قیمت بالای مواد خوراکی و فساد در دستگاه های دولتی شاکی هستند.

نوری مالکی که فقط دو ماه پیش، به دنبال ماه‌ها بلاتکلیفی سیاسی در عراق، موفق به تشکیل دولت شد، اکنون تحت فشار شدیدی قرار گرفته است تا عملکرد دولت را بهبود بخشد. عراق هم مانند بسیاری دیگر از کشورهای جهان عرب با موجی از تظاهرات روبرو شده است.

گزارش‌هائی که از نقاط مختلف کشور می رسد حاکی از بروز درگیری میان تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی در چندین شهر است. سه تن از استانداران عراق، ناچار به کناره گیری از سمت های خود شده اند.

تظاهرکنندگان عراقی نسبت به مسائل مختلفی اعتراض دارند: کمبود خدمات عمومی، عدم وجود امنیت و کمبود اشتغال.

علاوه بر این شکایات، مردم عراق از افزایش میزان فساد مالی و حقوق های کلانی که سیاستمداران این کشور برای خود تعیین می کنند، شدیدا به خشم آمده اند.

آقای مالکی قول داده است که در طی صد روز به همه این شکایات رسیدگی کند. او به اعضای کابینه خود گفت هر یک از وزرائی که نتواند در این مدت در زمینه برطرف کردن این شکایات پیشرفتی کند، باید به او پاسخگو باشد.

اما اکنون هشت سال است که عراق با این مشکلات روبرو است و پیشرفتی قابل ملاحظه ای هم در زمینه برطرف کردن آنها نکرده است و به همین دلیل مشکل است که بتوان تصور کرد که در عرض سه ماه آینده تغییر زیادی صورت بگیرد.

مطالب مرتبط