فشارهای بین المللی بر قذافی افزایش می یابد

خروج از لیبی حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سازمان ملل متحد شمار كسانى كه طى هفته گذشته از ليبى گريخته اند را در حدود صدهزار نفر برآورد كرده است

وزراى امور خارجه تعدادى از كشورهاى جهان در ژنو گرد هم مى آيند تا در مورد بحران انسانى در ليبى به بحث و گفتگو بپردازند.

هيلارى كلينتون، وزير امور خارجه آمريكا كه پيش از جلسه شوراى حقوق بشر سازمان ملل متحد سخن مى گفت، اعلام كرد كه با همتايان خود از اروپا، خاورميانه و شمال آفريقا در مورد جنبه هاى سياسى و حقوق بشرى آنچه كه اكنون در ليبى مى گذرد گفتگو خواهد كرد.

مقامات آمريكايى رسما حمايت خود از گروههاى مخالف حكومت قذافى در شرق ليبى را اعلام كرده اند.

در همين حال گروههاى مخالف معمر قذافى، رهبر ليبى از ادامه تلاش ها براى در دست گرفتن كنترل اوضاع در نقاط مختلف اين كشور خبر داده اند.

گزارش ها همچنان از ادامه خروج مردم از ليبى حكايت دارد. قرار است هواپيماها و كشتى هاى بيشترى به مرز تونس و ليبى فرستاده شوند تا به تسريع روند تخليه هزاران كارگر مهاجر از اين كشور كمك كنند.

حق نشر عکس BBC World Service

نيروهاى مخالف حكومت ليبى در شهرهاى شرقى اين كشور از جمله بنغازى، كه از ۱۰ روز پيش صحنه اوج گيرى اعتراضات بوده است، اعلام كرده اند با تشكيل يك شوراى ملى به عنوان بازوى سياسى حركت اعتراضى عليه حكومت قدافى عمل خواهند كرد.

يكى از خبرنگاران بى بى سى در شهر بنغازى مى گويد، با توجه به اينكه كنترل طرابلس، پايتخت ليبى همچنان در دست نيروهاى وفادار به معمر قذافى است، مخالفان حكومت پذيرفته اند كه هنوز تا كنار گذاشتن حكومت اين كشور راه نسبتا زيادى در پيش است.

تخمين زده مى شود طى دو هفته اخير دست كم هزار نفر بر اثر درگيرى ها بين معترضان و نيروهاى وابسته به حكومت در ليبى كشته شده باشند.

سازمان ملل متحد شمار كسانى كه طى هفته گذشته از ليبى گريخته اند را در حدود صدهزار نفر برآورد كرده است.

ليز ايستر، يكى از مسئولان آژانس پناهندگان سازمان ملل به بى بى سى گفته است با وجود آنكه هواپيماها و كشتى هاى بيشترى براى خارج كردن كارگران مهاجر در مرز تونس با ليبى مستقر مى شوند، مقامات تونسى اكنون توانايى رسيدگى به وضعيت شمار بالاى اين افراد را ندارد.

مقامات محلى صليب سرخ از يك "بحران انسانى" در اين منطقه خبر داده اند.

تعدادى از كشورها طى چند روز اخير اتباع خود را از راههاى دريايى و هوايى از ليبى خارج كرده اند.

اخيرا شوراى امنيت سازمان ملل قذافى، اعضاى خانواده او و تعدادى از نزديكان رهبر ليبى را شامل تحريم هاى سازمان مل كردند.

يكى از فرزندان معمر قذافى در همين ارتباط نگرانى خود را از دشوار شدن سفر خود و اعضاى خانواده اش به خارج از ليبى ابراز كرده است.

او در گفتگويى با بى بى سى ضمن آنكه اعتراضات اخير در منطقه خاورميانه و شمال آفريقا را به يك زلزله تشبيه كرد، گفت كه در صورت خروج پدرش از ليبى، كشور ظرف چند ساعت درگير جنگ داخلى خواهد شد.

مطالب مرتبط